banner851

banner614

AY: DAVULCULAR ARTIK KİMLİK SAHİBİ!

banner619

Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Düzce Belediye Meydanı’nda Ramazan davulcuları ile bir araya geldi. Başkan Ay burada yaptığı açıklamada, davulcuların artık kimlik sahibi olduğunu belirterek, “Artık rastgele, tenekeyle davul çalma devri bitti” diye konuştu.

banner846
Yerel Haber 17.05.2018, 18:27 18.05.2018, 18:28
1783
banner844

Düzce eski Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in tarafından kaldırılan Ramazan davulcuları, göreve gelen Düzce Belediye Başkanı Dursun ay ile birlikte geri geldi.

Ramazan Ayı’nı yaşadığımız şu günlerde de Başkan Ay, mahalle mahalle gezerek vatandaşları sahur vaktini hatırlatacak olan Ramazan davulcuları ile Düzce Belediyesi Meydanı’nda bir araya geldi.“Davulcularımız belli bir disiplinde, kimseyi rahatsız etmeyecek”
Burada bir açıklama yapan Başkan Ay, Ramazan etkinliklerinin devam ettiğini belirterek şöyle konuştu:

“Bu sene Ramazan davulcularımız belli bir formatta, gelenek ve göreneklerimize uygun bir şekilde kıyafetiyle planlı ve disiplinli bir şekilde davul çalacaklar. Bugün kendileri ve nasıl maniler çalacaklarını göstermek için geldiler. Biz de onları burada izleyeceğiz. Davul çalmayı geleneklerimize uygun bir şekilde devam ettireceğiz. Arkadaşlarımızı ben kutluyorum. Davulcularımız da belli bir disiplinde, kimseyi rahatsız etmeyecek.“Artık rastgele, tenekeyle davul çalma devri bitti”
Yaklaşık 40 kişi bu arkadaşlarımız. Hepsi normalde çalışan insanlar, geceleyin de mesai yapıyorlar. Hepsinin de kıyafetleri tam tekmil, Osmanlı usulüne uygun kıyafetler. Bizim geleneklerimize uygun kıyafetler. Artık rastgele, tenekeyle davul çalma devri bitti. Biz belediye olarak onlara bir de kimlik verdik. O kimlik altında davullarını çalacaklar. Biz de böylece geleneklerimizi yaşatmış olacağız.”

Başkan Ay’ın açıklamasının ardından Ramazan Ayı boyunca davul çalacak olan davulcular maniler söyleyerek İstanbul Caddesi boyunca yürüdü.

Haber: Ö.YILMAZ

Yorumlar (68)
Ali veli deli 3 yıl önce
Azıcık empati hastası olan var küçük çocuğu olan var tutanı var tutamayanı var insanlar zaten davula güvenmeyip saatlerini kuruyorlar fazladan 10 dk uyudumu kar sayıyor erkenden çalan davulla uyanmak zorundamı? Nedense herkez adetlerini ramazanda hatırlıyor.
Doğrucu köylü 3 yıl önce
Bide teravih namazından hemen sonra başlamıyolarmi sinir bozucu nedir davulcu gezsin ayıp ya bari saura bi saat kala başlayın
Serpil 3 yıl önce
Lütfen davulcuların arabesk şarkılar söylememelerini de kurallara dahil edermisiniz?
Düzceli 3 yıl önce
Düzcenin bu büyük sorununu çözdüğünüz için size müteşekkirim. Rastgele tenekeyle çalma işini bitirmeniz yıllardır Düzcenin kanayan yarasını dikkate alıp konuya el atmanız...İşte belediyecilik budur diyesim geliyor!!!
Komik başkan 3 yıl önce
Çok matah bişey yaptın sanki, bırak boş işleri icraat görelim davulculardan belli bir miktar para alınmıştır bizim uykmuzı 3 saat bölsünler diye alarm denen şey bizi uyandırıyor başkan sen davulu bırak topla bile uyanamadın hala boş işler
Memnun 3 yıl önce
Kusura bakılmasın ama bu devirde böyle gelenek olmaz. Milletin saati mi yok, telefonununda alarmı mı yok? Ne ritm ne usul dan dan dan...bu nedir böyle ya...Bitsin artık bu ızdırap rica ediyorum...
? 3 yıl önce
Başka iş kalmadıda
....cevp 3 yıl önce
kendi istemizle kalkıyoruz.Senın davulunla kalkmıyoruz.sen heralde bu işten para kazanıyon.Bizim çocuklarda korkudan kanapenın arkasına saklanıyo.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın