banner851

banner955

BARO BAŞKANI AY ÖNCÜ ANA HABER’DEYDİ

Öncü Ana Haber Bülteni’ne canlı yayın konuğu olarak katılan Düzce Baro Başkanı Azade Ay, alınmaya çalışılan tüm önlemlere karşı Türkiye’de kadına şiddetin her geçen gün arttığını söyledi. Ceza arttırmakla şiddetin önüne geçilemeyeceğini ifade eden Ay, kimyasal hadım konusuna güldüğünü söyledi.

Yerel Haber 09.03.2018, 14:36 09.03.2018, 18:18
524
banner1032

Düzce Baro Başkanı Avukat Azade Ay, Öncü Ana Haber Bülteni’nde Gazeteci Arzu Sarı’nın konuğu oldu.
 
Canlı yayında Sarı’nın sorularını cevaplayan Ay, kadına şiddetin önüne geçilmesi için cezaların değil, eğitimin arttırılması gerektiğini belirtti.
 
CEZA VERMEK SORUNU TEMELDEN ÇÖZMEZ”
Ay, “İnsan haklarının içerisindedir Kadın hakları da. Kesinlikle cezalandırmak ceza vermek bu sorunu temelden çözemez. Bu sorunu ancak biz eğitimle ve etkin bir çalışmayla çözebiliriz. Bir de hemcinslerime karşı özeleştiri yapmak istiyorum.  Bize bu haklar verildi. Cumhuriyet kuruldu. Tüm Dünya’da olmayan kadın haklarına biz Türk kadınları sahip olduk. Fakat biz bu haklara sahip çıkabildik mi? Neden duyarsız kaldık? Bir kesim buna duyarsız kaldı, kimisi de sessiz kaldı. Temel önce ailede çözümlenmeli. Tüm kadınlarda bu konuya sahip çıkmalı. Biz Düzce barosu olarak destekliyoruz zaten. Kadın Hakları Komisyonumuz etkin çalışıyor bu konuda. Fiziksel ve cinsel şiddet gören kızlarımızı davlarını birebir takip ediyoruz. Komisyon üyelerimizin bir kısmı Türkiye genelinde isim yapmış davaları benimle birlikte takip ediyorlar. Biz Aladağ’dayız, biz Özgecan cinayetindeyiz, biz burada babası tarafından cinsel saldırıya uğrayan kız çocuklarının yanındayız. Onların okuması, tekrar bu topluma kazandırılması için uğraşıyoruz” dedi.
 
KİMYASAL HADIMA GÜLÜYORUM”
Kimyasal hadım konusuna güldüğünü söyleyen Ay, “Cezalandırmak burada son nokta. İktidara buradan sesleniyorum, kesinlikle eğitim faaliyetlerinin üzerinde durulması gerekir. Sadece sözde değil, etkin bir şekilde faaliyet gösterilmesi gerekir. Kimyasal hadım konusuna da gülüyorum. Biz o sürece nasıl geliyoruz. Bizim okullarımızda kız çocuklarının ve erkek çocuklarının yan yana oturmasını öğretmenleri engelliyor. Çocuğun aklına cinselliği orada sokuyoruz. Yani 6-7 yaşındaki çocuklar bunu nasıl düşünür? diye bunların üzerinde durmuyoruz. Bunu eğitimciler yapacak. Aslında cezalandırmak kolaydır ama cezaya giden yolu engellemek zordur. Biz zor olanı seçmeliyiz. Bu da eğitimden geçer” diye konuştu.

 

Yorumlar (10)
cumayerli 5 yıl önce
vijdanını,bununla birlikte 17 yasında bir gencın geleceğini 30bin tlye satan birinin böylesi hassas konularda konuşma hakkı ve yetkisi olamaz azade hnm!
m 5 yıl önce
Avukatlar ne güzel konuşuyor yaşıyor, şehrimizde yüzlerce dava var yıllardır süren siz önce kendi işlerinizi takip edin sonuca ulaştırın. İnsanlar yargının yavaşlığından çekiyor, bir de siz çektiriyorsunuz
kerkenez 5 yıl önce
Valla bu avukatlar film artısı bi de karşıtı olurlarsa tam film. Tmm ona karşı buna karşı gülüyor falan. Ama şimdi tacizci tecavüzcü vs vs mahkemeye düşse ve bu da bir avukata farzedelim bu bayana gelse dosyasını yüklü bir parayla verse??
masum köylü 5 yıl önce
Sayın baro başkanı;canavarca hisse sahip bir tecavüzcü , seri bir katili veya adayını nerede ve nasıl eğiteceğiz?Eğitince yapmayacak mı?Her suçun bir cezası olmamalı mı?Kafası testere ile kesilmiş ve tecavüz edilmiş bir masumu eğitim diyerek mi koruyacağız devlet olarak..Köylü ve cahilim anlamadım sizi hiç...
SÜLEYMAN METE 5 yıl önce
SADECE BU ADAMLARIN (TECAVÜZ-TACİZ-ŞİDDET EĞİLİMİ OLAN, SUÇ İŞLEYEN) PROFİLİNİ ÇIKARARAK EĞİTİME YÖN VERİLSE BİLE BU UTANÇ VERİCİ OLAYLAR ÖNLENEBİLİR...
Anne 5 yıl önce
Bence toplumumuz Allah korkusu olmadigindan bu hale gelmistr neden sorun egitimse ogretmenler okumus kisilerde bu suca dusuyor bize lazim olan dinimizi iyice ogrenmektr
Sn. Anneye 5 yıl önce
Arjantin' in halkı Ateist . Orada ki insanlar Akciğer kanserinin aşısını buldular. Şimdi kim iyi insan? Namaz kılıp her tür sapkınlığı yapan mı? Aşıyı bulan mı?Mesele insan olmak...
absot 5 yıl önce
Fazla okumadım güldüğü şeye bir çözüm sunmamış. Eğitimle çözülür diyor. Ama ençok eğitimli ve donanımlı kişilerin görev yaptığı üniversitedeki zımbırık işlerden haberi yok herhalde. En kesin çözüm şeriatın kestiği parmak acımaz diyeceksin.
Öncelikle 5 yıl önce
Kuran kurslarında namaz kılan, oruç tutan ama 45 çocuğa tecavüz den hocayı duymadın mı? Olayı Ünüversiteye neden indirgedin ki? Kuran kurslarında ki sapıklık unutulsun mu?
FATİH 5 yıl önce
eğitim şart tabiki de eğer sapıklık adamın ruhuna işlemişse eğitimde çözüm olmuyor göründüğü gibi.böyle hadım gibi bir takım çareler bulmak lazım. öyle konuşmakla olmuyor hanım efendi.çıkta eğit o zaman. olayı çözmekmi istiyosunuz yoksa istemiyormusunuz?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13
parçalı az bulutlu