banner851

banner955

BAŞINDA SİGARA SÖNDÜRDÜ

Bolu'da, engelli bir kişinin kafasında sigara söndürdüğü iddiasıyla yargılanan kişi, sigara silah sayılarak 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Hükmün açıklanmasını geriye bırakan mahkeme, sanığın cezasını iş yerinin duvarına 3 ay boyunca "Ben engelli bir vatandaşı yaraladım. Tüm Bolu halkından özür diliyorum" yazılı broşür asmasına çevirdi.

Yerel Haber 25.01.2019, 17:13 25.01.2019, 17:15
5617
BAŞINDA SİGARA SÖNDÜRDÜ
banner1032

Bolu'da, engelli bir kişinin kafasında sigara söndürdüğü iddiasıyla yargılanan kişinin sigaranın silah sayılmasıyla aldığı hapis cezası, iş yerinin duvarına 3 ay boyunca "Ben engelli bir vatandaşı yaraladım. Tüm Bolu halkından özdür diliyorum" yazan broşür asma cezasına çevrildi.

Bolu'da yaşayan ve yüzde 70 oranında zihinsel engelli M.K'nin kafasında sigara söndürdüğü iddiası ile 25 yaşındaki Melih A. hakkında, "beden ve ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiyi kasten yaralama" suçundan dava açıldı.

Bolu 4. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşmasında, tutuksuz sanık Melih A., zihinsel engelli M.K. ve annesi N.K. ile avukatları katıldı.

Kimlik tespiti ve iddianamenin özetinin okunmasının ardından savunma yapması için söz verilen sanık Melih A., kendisinin daha önce ifade verdiğini anımsatarak, ifadesini aynen tekrarladığını söyledi.

M.K'yi tanıdığını belirten Melih A., "Kendisine ara sıra çalıştığım ve sahibi olduğum bakkalda sigara veririm. Olay günü de mağdurun kafasında sigara izmaritini şaka amaçlı olarak birkaç defa dokundurdum ama ben sigaranın yanık vaziyette olduğunu bilmiyordum. Pişmanım." dedi.

M.K. de sanıktan şikayetçi olduğunu kaydetti. 
Tarafları dinleyen hakim, sanığın "beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiyi yaralama" suçundan 6 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Sigara silah sayıldı
Ayrıca sanığın suç teşkil eden yaralama olayını beden ve ruh bakımından savunamayacak kişiye karşı silahla gerçekleştirildiğini de dikkate alan hakim, sanığın hapis cezasını 9 aya çıkarttı.
Sanığın mahkemedeki iyi halini de değerlendiren hakim, sanığa 7 ay 15 gün hapis cezası vererek, hükmün açıklanmasını geriye bıraktı.

Sanığın 5 yıl denetim süresine tabi tutulmasına karar verilerek, kararın kesinleşmesinden bir hafta sonraki günden başlamak üzere, 3 ay süreyle iş yerinin görünür kısmına 50X50 santimetre boyutlarında üzerinde "Ben bir engelli vatandaşı yaraladım. Tüm Bolu halkından özür diliyorum." şeklinde broşür asması yükümlülüğüne tabi tutulması kararlaştırıldı.

Sanığın 7 gün içinde yapacağı itirazın kabul edilmemesi halinde, 1 Şubat'tan itibaren iş yerinde verilen karar doğrultusunda broşür asacağı öğrenildi. (AA)
 

Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 

Yorumlar (11)
Kufur yasak 4 yıl önce
Annesi belirli bir ücret karsiliginda iliskiye giren kadinin cocugu bir gece ansizin gelebiliriz bilader
Kieros 4 yıl önce
Örnek bir ceza. Faydalı olacaktır
.. 4 yıl önce
Karar guzel fakat o adamin onu yapcagini sanmiyorum devamli kontrol olmasi lazim
kadane nice 4 yıl önce
Yunan adalarına atıp bırakacaksın.Kimseye zerre faydası olmaz.
Düzceli2 4 yıl önce
Kısas uygulayın o öküzün kafasında puro söndürün
Düzceli 4 yıl önce
Böyle bir ceza yemektense müebbetle yargılanmak daha iyi olurdu güzel ceza bence
Mete 4 yıl önce
Süper o hakimi tebrik etmek lazım
Duzceli 4 yıl önce
bugun ceza vermezseniz yarin bu cani adam öldurür.ceza olarak basinda sigara söndurulen vatandasinda aynisini yaparak kısas olarak basinda sigara sondursun...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
14
açık