banner851

banner955

BAŞKAN TAVRINI ORTAYA KOYDU

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Yığılca'ya kurulacak çimento fabrikasına sert çıktı. “Yığılca'ya bir çimento fabrikası kurmak cinayet ile eşdeğerdir” diyerek iddialı bir söyleme imza atan Başkan Keleş, yatırımdaki asıl amacın istihdam değil hammadde olan kireç taşının o bölgeden çıkması olduğunu savundu. Ayrıca fabrikayı kuracak ünlü işadamı Ali Ağaoğlu'na seslenen Keleş, “Bir milletin sırtına bu kadar da binilmez ki! Zengin adamsın, kireç taşını oradan oraya taşısan incilerin dökülür!” diyerek, “İlla Düzce ise başka bir yer seç!” dedi

Yerel Haber 11.08.2016, 12:57 11.08.2016, 15:51
4481
BAŞKAN TAVRINI ORTAYA KOYDU

YIĞILCA'YA BİR ÇİMENTO FABRİKASI KURMAK CİNAYET İLE EŞDEĞERDİR”


Aylardır gündemde olan ve bir çok kesimden 'Yığılca'nın doğasını katledecek” eleştirileri yapılan çimento fabrikası konusunda bu kez Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş konuştu. Katıldığı Günlük programında çimento fabrikasına bakış açısı sorulan Başkan Keleş, söze şöyle başladı: “Her yerde açık açık söylüyorum. Bugüne kadar da söylediğimden hiç çekinmedim. Siyaseten zarar vereceğini bile düşünsem her zaman doğru bildiğimi söylemişimdir. Bana göre Yığılca tarafına bir çimento fabrikası kurmak cinayet ile eşdeğerdir diye düşünüyorum. Asla tasvip etmem.”

KATI ATIK ÇOK TEPKİ ALIRKEN...”


Yine Yığılca sınırlarında bulunan Hecinler mevkiinde kurulan ve yöre halkının açtığı dava sonucu kapısına kilit vurulan katı atık depolama tesisi üzerinden örnek veren Başkan Keleş, şunları söyledi: “Biz oraya düzenli depolama sahası yaptık. Onun da kararını ben vermedim. Benden öncekiler orayı seçmişti. Biz sadece işi bitirdik. Düzenli depolama sahası olmasına rağmen, çevreye hiçbir kirlilik saçmamasına rağmen o bile orada çok ciddi tepki aldı. Yığılca'da bir sürü su kaynağı var, baraj gölü var, bal ormanları oluşturuldu. Aslında Düzce Ovası; denize Melen Suyu'nun aktığı tek açık ucu olan bir havzadır. Düzce Havzası'nın arkasında da bir tek Yığılca havzası vardır. “V” şeklindir. Aşağıya kadar iner Düzce ile birleşir. Şimdi bütün bu akarsuların oluştuğu arka plana çimento fabrikası koyuyorsunuz. Tabii “Çok modern yapılacak”, “Çevreyi kirletmeyecek”, “Ekonomiye katkı sağlayacak”, “Bölge halkı çalışacak” mazeretleri var ama bana göre oraya değil de illa Düzce'ye yapılacaksa başka köşesine yapılsın. Malzemenin orada olmuş olması çok mu önemli? Taşınır oradan buraya.”


“SENDE TAŞI! İLLA ORADA KURMA İSTEĞİ NEDİR?”


Düzce Organize Sanayi Bölgesi'ne kurulan bir cam fabrikasının hammaddesini Ereğli'den sağladığını söyleyen Başkan Keleş, şöyle devam etti: “Sende taşı. İlla orada kurma isteği nedir? Turizmin geliştiği akarsu olan alanların içerisine niye ısrarla yapmak isteriz. Fabrika kurulacak yer, havzanın başlangıcı ve en steril noktası olan yer. Şimdi diyelim ki Asar Deresi şehir içinden geçerken kirli gözüküyor. Çıkın Yığılca tarafına bakın boncuk gibidir. Boncuk gibi olduğu yere kirlilik götürmenin bir alemi yok.”


“ZARARI GÖRECEK KİŞİLER YIĞILCALILAR”


Bölgedeki arıcılık ve bal ormanlarına da dikkati çeken Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, şöyle konuştu: “Yığılca balı tescil edilmiştir. Bal ormanı oluşturulmuştur. Bunun kararını veren kim olursa olsun zararını çekecek kişi bellidir. Kararı veren kişi zarar görür mü, görmez mi onu bilemeyiz. Ama zararı görecek kişiler Yığılcalılar.”


“KİREÇ TAŞINI ORADAN ORAYA TAŞISAN İNCİLERİN DÖKÜLÜR”


“Hereke'de çimento fabrikası var. Hereke halkına tek tek sorsanız bu çimento fabrikası buraya kurulsun der mi?” diyerek başka bir örnek üzerinden giden Başkan Keleş, fabrikanın oraya neden kurulduğunu anlattı. Keleş, “Neden kurulmuş oraya çimento fabrikası, arkasında kireç taşı ocağı var. Dağın bir kısmını yok etti. Çimento fabrikası doğal görüntüyü bozdu. Önünde karayolu, denizyolu, tren yolu var. İstanbul'a yarım saat mesafede. Adam en ideal yeri bulmuş, koymuş oraya. Hiçbir maliyeti yok, her türlü imkanı var. Böyle bir ballı börek de şeçilmez ki kardeşim. İki adım at da öbür tarafta yap. Kendine ait limanı var onun, demiryolu önünde olacak, liman önünde olacak, karayolu, doğalgaz önünde olacak, hafriyat sahası hammadde arkada olacak. Bir milletin sırtına bu kadar da binilmez ki! Zengin adamsın, oradan oraya hammadde taşımak karından ne götürecek? Oraya değil de şuraya kur. İlla buraya kuracağım demenin ne mantığı var? Düzce'nin bütün su kaynaklarının oluştuğu doğanın bütün güzelliklerin olduğu yere sırf kireç taşı orada diye oraya kuruyorsun. Kireç taşını oradan oraya taşısan incilerin dökülür.”


Haber; C.ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (28)
Bahattin 6 yıl önce
Gelecek zamanda o kirecin zehirli tozunu yerken o zaman anlarsınız Mehmet KELEŞ in ne demek istediğini göçemi gidiyolar mezaramı gidiyolar sakalamı sakalsızamı üç beş kişi para görecek diye yığılcayı sattırmayın tüm yığılcaya yazık olacak .
adnan kaya 6 yıl önce
Eveeeeet.bir yiğit çıktı meydane. (muzaffer yiğit değil tabikide o ereğliye çalışıyo) adamlar tüm harfiyatını yığılcanın yollarına doldurdular, şimdiden ortalığı batırdılar, havzadaki suyu kirletmişler çokmu önemli. hatta onlar çevreye zarar falan vermezler bakmayın siz onların dere yataklarını doldurduklarına. nasılsa kar kış oralara bişey etmez. o yığıntılar dereye akmaz. mışlar ile mişler. bak buradan ilan ediyorum yoluna taş koyanı taş eder bu adamlar. devletin tüm kurumları el pençe olan bitene. çevre şimdiden bitmiş, sonrasını düşünen kabahatli. keleş başkan demeç vermeyi bırakta şu devletin ilgili kurumlarını harekete geçir. yığışcada çevre katliamı fabrika kurulmadan başladı. nerdesin ey devlet..... mazluma şefkatini namerde gücünü gösterme zamanı şimdi değide ne zaman. yokmu bu işe bi el atacak,
Yığılcalı81 6 yıl önce
Sayın keleş bey bu seni ilgilendirmez hem sen su düzcede durabiliyosan bizim duzce merkezdeki 16000 insanimizla buralara geldin gelsin ama bizim insanimizda sana degil partiye oy verdi onu gec sanane yigilcadan bu gune kadar dislanan yigilca simdi mi doga guzelligi ile goze girdii yeter artik yigilca halkini bu kadar sömürdügünüz artik bizim baskanimiz var gerekeni o yapiyoo sana yaptirmaz zaten emin ol
kill 6 yıl önce
bence haklı..... yığılcanın doğasına zarar verecek bu fabrika
Cevap 6 yıl önce
Ne zaman bu bölgeye bir sanayi yatırımı gelse karşı çıkılır .verilen tepkiler üzerine yatırım geri çekildiği zaman pişmanlık duyarlar hangi akla hizmet ediyorlar anlamadım çimento fabrikası bölge insani için güzel bir yatırım
Ne muhteşem 6 yıl önce
Kasabamızın ne muhteşem bir başkanı var. Her şeyi bilen müthiş vizyon sahibi biri.Adam her konuda muazzam malumatlı. Gördüğünüz üzere çimento fabrikası da ondan sorulur. Çevreye zararlı mı değil mi, yatırım doğru mu değil mi her konuyu muazzam biliyor. hele konu taş olunca adeta döktürüyor. Ancak bir kusuru var o da belediye başkanı olduğunun hala farkına varabilmiş değil. Biz Düzcelileri mutlu edecek tek şey onun görevden alınmasıdır. Aksi halde kalan görev süresini böyle boş boş konuşarak ve gezerek geçirecek.
çarıklı 6 yıl önce
Allah tuttuğunu altın söylediğini elmas eylesin başkan.yığılca başkanına bir desen de yığılcaya kıymasa.
yığılcalı 6 yıl önce
keleş bey hecinleri çöplük yaparken sesin çıkmıyordu.orada insanları perişan ettin.sen ne ayaksın kardeşim...YIĞILCAYA KURULACAK FABRİKA SENİ İLGİLENDİRMEZ.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız