banner851

banner614

BİNALARDA YENİ DÖNEM!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik ile 'çevre dostu' kriterlerini taşıyan bina ve yerleşim yerlerine 'yeşil sertifika' verilecek.

banner619
Yerel Haber 02.01.2018, 12:05 03.01.2018, 15:37
2708

Binaların çevreye olumsuz etkilerinin azaltılması ve bunların değerlendirilip belgelendirilmesine yönelik çalışmalara ilişkin usul ve esaslar çıkartılan yönetmelikle yeniden belirlendi. "Binalar ile Yerleşmeler İçin Yeşil Sertifika Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik, bina ve yerleşmelerin doğal kaynakları ve enerjiyi verimli kullanarak çevreye olumsuz etkilerini azaltmak için değerlendirme ve belgelendirme sistemlerinin oluşturulmasına, değerlendirme ve belgelendirme sürecinde rol alacakların görev, nitelik ve sorumluluklarının belirlenmesine ilişkin usul ve esasları düzenleniyor.

Söz konusu yönetmelik, mevcut ve yeni binalar ile yerleşmelerin teknik özelliklerini ve gereksinimlerini dikkate alarak, çevresel, sosyal ve ekonomik performanslarının ve sürdürülebilirliğinin değerlendirilmesini ve belgelendirilmesini kapsıyor.

Buna göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanacak değerlendirme kılavuzuyla binalar ile yerleşmelerin belgelendirilmesine ilişkin performans ölçütleri ve bunların ağırlık yüzdeleri tayin edilecek.

Bakanlık, değerlendirme kuruluşu olmak için başvuranlardan komisyon incelemesi sonucunda yetkinliğe haiz olduğunu tespit ettiği kuruluşlara yetki belgesi verecek.

Bina veya yerleşme sahibi veya temsilcileri, yeşil sertifika almak için yeşil sertifika uzmanı aracılığı ile bakanlıkça yetkilendirilen değerlendirme kuruluşuna müracaat edecek. Değerlendirme kuruluşu, yeşil sertifika değerlendirme puanlamasına göre işlem yapacak. Yeşil sertifika almak isteğe bağlı olacak. Değerlendirme kuruluşları, bu yönetmelik kapsamındaki faaliyetlerinden dolayı bakanlığa karşı hukuken sorumlu olacak.

Haber: C. ÜSTÜNER 

banner844
Yorumlar (2)
Vatandaş 4 yıl önce
enerji kimlik belgesi 2020 ye ertelendi.iş güvenliği ne durumda.cam filmi ortada.uygulamayip denetlemedikten sonra anlamı yok
HAKKI 4 yıl önce
BİR BİNA 100 LİRAYA MALOLUYORSA BUNUN 55 LİRASI FASAFİSO PROSEDÜRLERE GİDİYOR. SONRA MÜTEAHİT ÇALIYOR YOK ŞÖYLE BÖYLE. BEŞ PARALIK KİŞİLERİN UÇ KURUŞLUK KARARLARI BUNLAR HEP.