banner851

banner614

BİR KENTİN ‘SU’ ÇİLESİ NİHAYET BİTİYOR

Karadeniz’in kıyısındaki Akçakoca’da her yaz baş gösteren temiz su sıkıntısına son vermek için DSİ tarafından 2016 yılında ihalesi yapılarak yapımına başlanan Akçakoca İçmesuyu Arıtma Tesisi’ndeki çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Cüneyt Yemenici, “Kısa sürede 22 dönüm üzerine inşa ettiğimiz ve ilçemizin yazlık nüfusu da dahil olmak üzere tüm içme suyu ihtiyacını karşılayacağız.” dedi.

banner619
Yerel Haber 02.09.2018, 10:51 03.09.2018, 11:19
1436

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Düzce’de inşası süren Akçakoca Barajı İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde çalışmalar bütün hızıyla sürüyor. Yaklaşık 20,5 milyon lira yatırım bedeli ile inşa edilen büyük bölümü tamamlandı.

Günlük 26 bin metreküp arıtma kapasitesine sahip.
Akçakoca’nın özellikle yaz aylarında ortaya çıkan temiz su ihtiyacını çözmek için hayata geçirilen tesis günlük 26 bin metreküp arıtma kapasitesine sahip.

2016 yılında yapımına başlanan ve Akçakoca’ya dünya standartlarında temiz su temin edilecek tesisin, bu yıl sonunda hizmete alınması hedefleniyor.

Başkan Yemenici’den yerinde inceleme
Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, İçme Suyu Arıtma Tesisi’ndeki çalışmaları yerinde inceledi.

Başkan Yemenici burada yaptığı açıklamada, “İçme suyu arıtma tesisimizin yapım sürecini yakından takip ediyoruz. Tesisimizin teknik aksamlarının montajı, borulama süreci ve havuzlarımızın uzay çatısının yapımı başlamış ve tüm hızıyla devam etmekte. Kısa sürede 22 dönüm üzerine inşa ettiğimiz ve ilçemizin yazlık nüfusu da dahil olmak üzere tüm içme suyu ihtiyacını karşılayacağız. Bütün çabamız kentimizi daha yaşanabilir ve geleceğe umutla bakan bir ilçe haline getirmek.” dedi.

Akçakoca Barajı 2016 yılında tamamlandı
Öte yandan Akçakoca’nın uzun vadede içme suyu problemini ortadan kaldırmak üzere düğmeye basılan Akçakoca İçme Suyu Projesi çerçevesinde daha önce temelden 66 metre yüksekliğe ve 1,86 milyon metreküp su depolama hacmine sahip Akçakoca Barajı yine DSİ tarafından 2016 yılında tamamlanarak su tutmuştu.


Haber: C. ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (0)