banner851

banner955

‘BOLU’DAKİ BİNALARIN YÜZDE 30’UNUN RİSKLİ OLMASI ÜRKÜTMELİ’

12 Kasım 1999 Düzce Depremi'nin 22. yılında o zamanlar Düzce’nin bil ilçe olarak bağlı olduğu Bolu’da da anma etkinliği gerçekleştirildi. Törende bir konuşma yapan Bolu Vali Vekili İlhan Turgut, depreme her an hazırlıklı olunması gerektiğini vurgulayan Turgut, Bolu'daki bina stokunun yüzde 30'unun riskli olmasının insanları ürkütmesi gerektiğini kaydetti.

Yerel Haber 12.11.2021, 17:57
705
‘BOLU’DAKİ BİNALARIN YÜZDE 30’UNUN RİSKLİ OLMASI ÜRKÜTMELİ’

12 Kasım 1999 günü saatler 18.57'yi gösterdiğinde, Düzce kuvvetli bir darbe ile sarsıldı ve yıkıldı. 7.2 şiddetle sarsılan Düzce 30 saniye içinde adeta yerle bir oldu. Merkez üssü Düzce olan deprem, Kaynaşlı'yı da yerle bir ederken, o zaman Düzce’nin bir ilçesi olduğu Bolu'nun da bir bölümünde can ve mal kayıplarına neden oldu. Büyük felaketin 22. yıldönümünde Bolu’da da anma töreni düzenlendi. Bolu Kent Meydanı'nda AFAD İl Müdürlüğü koordinesinde gerçekleşen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Bolu’daki binaların yüzde 30’u riskli…

Törende bir konuşma yapan Bolu Vali Vekili İlhan Turgut, bugünün kentin yaşadığı en acı olaylardan birinin yıl dönümü olduğunu söyledi. Depreme her an hazırlıklı olunması gerektiğini vurgulayan Turgut, Bolu'daki bina stokunun yüzde 30'unun riskli olmasının insanları ürkütmesi gerektiğini kaydetti.

Turgut, bütün bina sahipleriyle ortaklaşa bir farkındalık geliştirmek için yolların bulunması gerektiğini dile getirerek, "Bunu yapmazsak AFAD ne kadar hazırlıklı olsa da biz ne kadar hazırlıklı olsak da bu tür acıları yaşamamız büyük ihtimaldir." dedi.

‘Depremde Bolu’daki binaların yüzde 43’ü hasar aldı’

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan da kentin 1999 yılında iki büyük deprem yaşadığını söyledi. Depremle ilgili riskin devam ettiğine işaret eden Özcan, "Birinci derece deprem bölgesiyiz. Bununla yaşamak zorundayız." dedi. Özcan, depremde Bolu'nun toplam bina stokunun yüzde 43'ünün hasarlı olarak tespit edildiğini aktararak, "Az hasarlı, orta hasarlı ve ağır hasarlı olanlar belirlendi. Deprem esnasında zaten birkaç bina yıkıldı. Ağır hasarlı olanların büyük kısmı da iş makineleri, kurumlar, belediye ya da vatandaşlar tarafından yıkıldı. Ancak orta hasarlı binalarla ilgili Türkiye'de ilk kez güçlendirme çalışması yapıldı. O dönemde çok üzülerek söylüyorum; ağır hasar verilmiş olan binaların mahkeme kararıyla az hasarlıya döndüğüne, orta hasar görmüş binaların yine mahkeme kararıyla hasarsıza dönüştüğüne şahit olduk. Birçok vatandaşımız binası değer kaybetmesin diye depremden sonra bu tür uygulamalara gitti." dedi.

Kur'an-ı Kerim okunması ve dua edilmesinin ardından Bolu Belediyesi ve Kent Konseyi tarafından hazırlanan deprem fotoğrafları sergisini gezerek fotoğrafların çekildiği yerler hakkında yetkililerden bilgi aldı.

(AA)

banner844
Yorumlar (0)
Yeni Sayımız