banner851

banner614

"BÜTÜNŞEHİR" HESAPLARI

İl ve ilçe belediyeleri arasında hizmet sunumunda yaşanan koordinasyon probleminin giderilmesi için Düzce'nin de aralarında bulunduğu 51 ilin 'Bütünşehir' statüsüne geçirilmesi için çalışmalar devam ederken, tasarıya göre büyükşehirlerde olduğu gibi tüm belde belediyelerinin kapanacak olması nedeniyle Beyköy'den 'İlçe olmak istiyoruz!' hamlesi geldi.

banner619
Yerel Haber 09.01.2018, 14:09 10.01.2018, 17:32
5629

Belediyeler arasında yaşanan anlaşmazlıklar ve iletişim problemlerinin önüne geçmek için 51 ilin bütünşehir olması için geçtiğimiz yıl çalışma başlatıldı. Türkiye'nin en genç ili Düzce de bütünşehire dönüşecek iller arasında sayıldı.

Bütünşehir nedir?
Belediyeciliğe yeni bir sistem getirmesi hedeflenen bütünşehir, büyükşehir olmayan illeri kapsıyor. Ancak yönetim tarzı büyükşehire benziyor. Tasarıya göre; merkez belediye sınırları il sınırına kadar genişliyor. Daha önce il özel idareleri tarafından yerine getirilen 70’i aşkın hizmetin büyük bir kısmı belediyelere devrediliyor. Belde belediyeleri ve köy muhtarlıkları kaldırılıyor. Köyler mahalleye dönüştürülüyor. 

Yerel Seçimler'den sonra...
Henüz tasarı aşamasında olan yeni düzenlemenin 2019 Yerel Seçimleri'nin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'na taşınması ve onay verilirse Bakanlar Kurulu'nda görüşülerek hayata geçirilmesi planlanıyor.

Beyköy'den ilçe olma talebi geldi
Hükümetin, belediyeler arasında hizmet sunumunda yaşanan sıkıntıların giderilmesi için uygulamaya koymak istediği "Bütünşehir Yasası" öncesi Düzce'nin merkeze en yakın beldesi olan Beyköy'den "İlçe olmak istiyoruz" sesi yükseldi. Yasa ile birlikte belde belediyesinin kaldırılacak olması nedeniyle Başkan Osman Kılıç'ın önderliğindeki vatandaşlar, 31 Aralık'ta il kongresi için Düzce'ye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ilçe olma isteklerini açtıkları pankartlarla duyurmaya çalışmıştı. 5 bin nüfuslu Beyköy beldesinin ilçe olma talebini Erdoğan'a ileten Başkan Kılıç, "2 tane OSB'si olan, sanayi-turizm beldesi Beyköy artık ilçe olmak istiyor. Talebimizi Sayın Cumhurbaşkanımıza ilettik. Kendisi mecliste bu konuyla ilgili bir kanun hazırlığı olduğunu belirterek, değerlendirmeye alınabileceğini ifade etti." demişti.

Haber: C. ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (41)
Kazım Karabekir 4 yıl önce
Beyköy’ü çekemeyenler anten taksın
nsm 4 yıl önce
her secimde hüllog ceken beyköy'ü mü düsünecek akp? tek amac var bu sistemde.o da akp'nin secim kazanmasi, beyköy'lünün kazanmasi bu partinin umurunda bile degil. ülkeye söyle bir dönüp bakin ve aklinizi kullanin artik.
Köylü 4 yıl önce
Satılık her zaman satılıktır.... Fiyatını beğendiğine gider anlayana...
Seranat kurtarmaz gayri 4 yıl önce
Kuzu gibi melerken kurt gibi ulunmaz. Aslan gibi kükremezsen kurt çakal ürkmez. AK Parti kasaba ve beyköyü kekledi :) merkeze hizmet getiremezken verdi gazı aldı rakip başkanı, yıktı kasabadaki dış mihrakları yürüdü gitti koştunuz ardından :D birde baktınızki vardığınız meydan kurt sofrası lidere seranata başladınız.
ABDULLAH İLHAN 4 yıl önce
beyköy ilçe olma yolunda hem destek veriyorum hemde bu yoldan dönmek yok hücum
GERÇEK 4 yıl önce
Yorumlarda bahsedilmeyen konu Düzce Bütünşehir olursa merkez ilçe sayısı 3 olması gerekir. Bunlar da DÜZCE merkez İlçe, Konuralp İlçesi ve Beyköy İlçesidir. Lütfen bilerek yorum yapalım. Başka var mı? merkez ilçe olacak yer.
Beykoylu 4 yıl önce
Beyköy adı üstünde köy 1 aydır belediyenin önündeki otobüs durağını bitiremediler vatandaş dışarda karın yağmurun altında ne anlatıyoruz siz
duzceli 4 yıl önce
Koylerde muhtarlık sistemi kalkması çok yerinde... Köylerin sorunları çok fazla maalesef.. Şebeke suyu, çöp vs. derhal çözüm bulunmalı...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın