banner851

banner614

CİDDİ TEHLİKE KAPIDA

Kış aylarında bile ciddi kuraklık tehlikesi yaşayan ülke genelindeki barajların doluluk oranları korkutmaya başladı. Düzce’nin can damarı Hasanlar Barajı’nda da aynı sıkıntı baş gösteriyor.

banner619
Yerel Haber 18.06.2018, 11:13 18.06.2018, 16:11
4452

Düzce'ye 20 kilometre mesafede bulunan ve Melen Çayı üzerinde 425 hektar alana kurulu olan Hasanlar Baraj'nın su seviyesi, sonbahar ve kış aylarında yağışların beklenen bollukta geçmemesi nedeniyle yaz ayları girdiğimiz şu günlerde düşük kaldı.

Sulama ve taşkın kontrolü amacıyla 1965-1972 yılları arasında inşa edilen ve Düzce'nin önemli su kaynakları arasında yer alan barajdaki suyun azlığı yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde ciddi sıkıntı yaşanacağını gözler önüne seriyor.

Ülke genelindeki barajlarda da ciddi sıkıntılar yaşanırken Düzce’nin can damarı olan Hasanlar Barajı’nın son zamanlarda yağış miktarının çok az olması nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşayacağını gösteriyor.

Bu yılın aksine geçmiş yıllardaki yoğun yağışlar barajın etrafındaki ağaçların bile suyun altında kalmasına neden olurken, şimdi ise su seviyesinin oldukça düşük kalması yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde endişe uyandırıyor.

Diğer taraftan barajdaki su kaynağı Melen Suyu'nu da besliyor. Melen'in İstanbul'un su ihtiyacını karşıladığı da dikkate alındığında Hasanlar Barajı'nın önemi bir kez daha anlaşılıyor. Kapasitesi 50.6 milyon metreküp olan Hasanlar Barajı, kuraklık dönemlerinde su ihtiyacının karşılanmasında etkin rol oynuyor. Özellikle Melen Çayı'nda yaşanan su azlığı Hasanlar Barajı aracılığıyla çözümleniyor. Barajdan ayrıca tarım amacıyla da faydalanılıyor. Tarımsal faaliyetler açısında da Hasanlar Barajı'ndaki su seviyesi büyük önem taşıyor.


Haber: M.AYDIN

Yorumlar (2)
Veysel BAĞCI 3 yıl önce
Hazır barajda su seviyesi çekilmişken, baraja dolan toprakları temizleyip çevre düzenlemesinde, tarım arazılerin ıslahında, dolgu alanlarının yenilenmesinde vs . kullanalım. Barajıda temizlemiş oluruz.
erdal 3 yıl önce
abi 30 myıldır bu bölgede balık tutarım ilk defa diyebilirim ki su seviyesi bu zamanda bu kadar yükseklerde bizim mayıs ayında balık duttuğumuz yerler sular altında hala.ancak ikii haftadır sulamaya çok fazla su bırakılıyor çiftciler sılaj için mısır suluyor