banner851

banner614

ÇOCUKLARIN ÇİLESİ

Okullar açıldı, yaşıtları okullarda onlar ise hala ekmek parası peşinde. Doğu illerinden Düzce’ye aileleriyle fındık toplamaya gelen mevsimlik işçilerin çocukları, memlekete dönüşü iple çekiyor.

banner619
Yerel Haber 24.09.2012, 17:03
129
ÇOCUKLARIN ÇİLESİ

Fındık sezonunun başlamasıyla birlikte ilimize doğu illerinden gelen mevsimlik işçilerin çileli yolculuğu başladı. Fındık sezonunun geç başlaması işçilerin de geç kalmasına neden oldu. Bu gecikme özellikle okula giden çocukları etkiledi. Aileleri ile birlikte fındık toplamaya gelen çocuklar, okulların açılmasının üzerinden yaklaşık 10 gün geçmesine rağmen hala memleketlerine dönemediler.
Bugün kameralarımıza takılan görüntülerde olduğu gibi,  okula başlamayan çocuklar ekibimizi görünce çekinerek gizlendiler.
Her yıl fındık sezonunda aynı manzaralarla karşılaşılırken, yaşıtları okula başlayan çocukların ekmek parası yüzünden okuldan uzak kaldıklarına da şahit oluyoruz. Memleketlerinden kilometrelerce uzakta aileleri ile para kazanan çocuklar, her yıl diğer yaşıtları gibi okula zamanında başlayamamanın üzüntüsünü yaşıyorlar.

 

Haber; İ. KELEŞ

banner844
Yorumlar (0)