banner851

banner955

ÇÖP SIKINTISI BÜYÜYOR

Çakırlar Mahallesi’nde stadyum yapılacağı açıklanan alana Düzce Belediyesi’nin 3 gün önce çöp dökmeye başlamasının ardından mahalle sakinleri tedirgin. Çöp dökülen arazide bir araya gelen mahalle sakinleri adına konuşan muhtar Nurettin Yıldırım, çöp dökülen alanın şehir merkezine çok yakın olduğunu belirterek, “Eğer çöp dökülecekse Düzce’nin çok güzel yerleri var; getirelim oraya dökelim çöpleri. Ha burası, ha orası” dedi. Yıldırım ayrıca çöp kamyonlarının yarın da gelmesi halinde mahalle sakinleri olarak yolu keseceklerini söyledi.

Yerel Haber 01.02.2019, 17:44 03.02.2019, 11:29
2946

Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın halk referandumu öncesinde geldiği Düzce’de, Düzcespor’a kazandırılması talimatını verdiği stadyum sözü vermişti. Ardından 2017 yılının Ağustos ayında Düzce’ye bir ziyaret gerçekleştiren dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da Çakırlar Mahallesi’nde Karayolları Genel Müdürlüğü’ne ait 48,5 dönümlük alanı işaret etmişti.

Hecinler’deki mevcut katı atık depolama tesisinin mahkeme süreci gerekçesi ile Melen Suyu kenarına çöp dökme tasarrufunda bulunmayan belediye tarafından çöpler, Düzce Valiliği oluru ile 3 gün önce Çakırlar Mahallesi mevkiindeki stadyum olarak işaret edilen boş alana dökülmeye başlandı.

Dün CHP-İYİ Parti Düzce Belediye Başkan Adayı Ömer Küçük’ün, alanın çöplük olarak kullanılmasına tepki göstermesinin ardından bugün de mahalle sakinleri bir araya geldi. Sakinler stadyum yapılması için gün saydıkları arazinin çöplük olarak kullanılmasına tepki gösterdi.“Eğer dökülecekse Düzce’nin çok güzel yerleri var; getirelim oraya dökelim çöpleri”
Bu alandan daha önce çakıl alındığını söyleyen Çakırlar Mahallesi Muhtarı Nurettin Yıldırım, şöyle konuştu:

“Mahallenin yollarına çakılı buradan temin ettirdik. Biz verdik. İleride bakanımızın dediği Düzcespor’un top sahası yetersiz olduğundan top sahası burası ilan edildi. Fakat bugün 3.gün haberimiz yoktu. Bugün haber aldık. Düzce ve Düzce’nin ilçelerinin çöplerini buraya dökmeye başladılar. Vatandaşlar bu konuda tepkili. Burası top sahası yerine ayrıldı ve her tarafa yakın burası. Çakırlara yakın, Kazıkoğlu’na yakın Tokuşlar’a, Çavuşlar’a yakın. Mahalle ortası yani buraya çöp sahası olarak layık mıdır? Soruyorum büyüklerime. Eğer dökülecekse Düzce’nin çok büyük göbeğinde güzel yerler var. Getirelim oraya dökelim çöpleri. Ha orası ha burası bir şey fark etmiyor. Yıllardan beri bu çöp Düzce’nin çöpü. Bizim çöpümüz. Eğer bir şey yapacaksak biz de yardımcı olacağız ama. Mahalle içlerine dökülmez. Ne güzel yukarıda Hasanların orada yer yaptılar bir arıtma bir ayrışım yapamadılar. Bunu hep söylüyoruz biz.”

“Eğer Yarın gelirlerse arabaları almayacağız”
İSKİ’miz suyu bizden alıyor bize verdiği bir şey yok. Veriyor da biz mi görmüyoruz bilmiyorum. Mahallemizin halkı tedirgin bu konuda buraya çöp döktürmüyorlar. Döktürmeyecekler açık ve net söylüyorum. Koku yayılıyor ve çevreyi kirletiyor. Bu konuda bütün duyarlı olanlara sesleniyorum. Gelip baksınlar burası çöp dökülme yeriyse gelsinler baksınlar. Buraya dökülür desin tamam biz hepimiz razıyız. Ama burası çöp alanı değil. Buraya çöp dökülmez. Burası Düzce’nin yol açarken çıkardığı toprak temiz toprakları döküyor. Eğri olan yerleri düzeltiyor. Valimiz de şehir çevre müdürlüğünün belediye başkanının haberi var.  Faruk Özlü’ye telefon açtık onunla da görüştüm.  İlgileneceğiz dediler. Eğer yarın buraya çöp tekrardan dökmeye başlarlarsa, biz buradan vatandaş yolu kesecek giriş alanını kesecek burayı arabaları almayacağız. Şimdiden yarına yer bulsunlar.”“Burası çevre katliamı”
Çakırlar Mahallesi’nde ikamet eden Korkmaz Kaya isimli vatandaş ise şunları kaydetti:

“Yıllardır Hecinler mücadele verdi. İSKİ bugün fabrikalara izin vermiyor su havzası diye. Ama gel gelelim en değerli yere çöp tesisi kurdular. Arıtmasını yapamadılar. Demek ki arıtma kazılıp, gömülüp öyle oluyormuş. Benim anladığım öyle. Burası çevre katliamı. Bizim çocuklarımız var onların geleceğiyle olan bir şey. Bugün çöp kanunu çıktı çevre kirliliği ama bu sistemin toprağa dökülmesi yanlış. Muhtarımız yetkililere söylemesi yanlış.”

Haber: Ö.YILMAZ


Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 

Yorumlar (20)
Belediye 4 yıl önce
Götürün sakarya yada bolu ya dökün belediyeciliği öğrenirsiniz en azından suya yakın yerlere çöp mü dökülür komik belediyecilik
Çevreci 4 yıl önce
Oraya çöp dökenler hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundun muhtarlar, 2872 sayılı çevre kanununa göre para cezası ve Türk ceza kanununa göre suçtur, sorumlular yargılanmalıdır
Kolluk kuvetleri goreve 4 yıl önce
Kanun denen bisey var. Düzcede su havzsi olmayan yermi var. Belediye akp diye ne yapsa kraliyorsunuz. Orada cop ayristirma tesiside kurulur geyet iyi olur. Bizede 18 uygulandi sokagami çikak. Kanunun kesiği parmak acimaZ.
Hüseyin Ç. 4 yıl önce
Heicinler konusunda kimse gelip yerinde görmeden ahkam kesmesin! Milyonluk yatırım denilerek vatandaşın milyonları nasıl cebe indirilmiş yerinde görmek lazım! Hecinler ve bölgesi Düzce’nin elinde kalan tek temiz nefes alınacak yeridir!
Hayri Yılmaz 4 yıl önce
Düzce’de siyasetçiyim, idareciyim diye gezenler! Millyonluk makam araçlarına binen, ballı maaş alanlar yan gelip yattığı için! Bu soruna bir türlü akılcı kimseye zarar vermeyecek bir çözüm bulamıyorlar! esnaf ziyareti yaparak anca bu kadar
Düzceli 4 yıl önce
Ak parti yönetiminin 16 yıldır düzceye verdiği değer budur.Çevre bağlantı yolunun kenarını çöplük yapıyorsun nerede kaldı turistik memleket olacaktı,çöplük memleket oldu düzce desenize.Sn CUMHURBAŞKANI bilse bu olayı düşünemiyorum.
TORAMAN 4 yıl önce
helal olsun duyarlı insanlar ayrıca korkmaz kaya ve muhtarımıza konusmalarından dolayı teşekkür ederim
ahmet81 4 yıl önce
Cöp tesis parasini mehmet keleş ne yapti önce bunu arastirin 420 milyon duzce belediyesinin borcu var cöpü mehmet kelesin kapisina dokün
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18
açık