banner851

banner614

ÇÖPE GEÇİCİ ÇÖZÜM!

Düzce’nin kangren haline gelen çöp sorunu geçici çözümünü buldu. Konuralp bölgesinde yapımı 1 hafta içerisinde tamamlanacak olan “Çöp Aktarım İstasyonu”na günde ortalama 400 ton çöp dökülecek oradan da İstanbul’a aktarımı sağlanacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Düzce Valisi Zülkif Dağlı, “Bu iş uzun vadede devam etmeyecek. İSKİ, maliyeti düşürmek için kısa zamanda Düzce’ye bir çöp bertaraf tesisi veya yakma tesis yapacağını söyledi.” dedi.

banner619
Yerel Haber 24.03.2017, 17:49 24.03.2017, 19:05
2127
ÇÖPE GEÇİCİ ÇÖZÜM!

Düzce İli Belediyeleri Katı Atık Birliği ile civarda yaşayan köylüleri sık sık karşı karşıya getiren ve adliyeye de taşınan Hecinler mevkiindeki Katı Atık Depolama Tesisi ile ilgili “Artık kullanılmayacak” açıklaması yaparak konuya son noktayı koyan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün İSKİ düzeyinde yaptığı görüşmeler sonucunda Düzce’nin her gün ortalama 400 ton çıkan çöpünü yeni tesis kurulana kadar toplama ve aktarım işini İSKİ üstlendi. Bu doğrultuda Konuralp bölgesinde İSKİ tarafından “Çöp Aktarım İstasyonu” yapımına geçtiğimiz günlerde başlandı.

1 hafta içerisinde faaliyete geçmesi planlanan Çöp Aktarım Tesisi’ne ilişkin yetkililerden edinilen bilgilere göre, Düzce’deki bütün çöpler toplanarak tesise getirilecek, konveyöre dökülen çöplerse kapağı açık olan TIR’lara bir yandan dolum yapacak. Dolumu tamamlanan TIR’lar da İstanbul’a gidecek. İstanbul’a giden çöpleri ise İSTAÇ değerlendirecek.

“Çöp sorunu ile ilgili epey yol aldık”
Çöp aktarım istasyonu ile ilgili bilgiler veren Vali Dağlı, Çerkez Taşköprü mevkiinde bulunan vahşi depolama alanının da bugün itibariyle kapatılacağını belirtti.

Dağlı, “Çöp sorunu ile ilgili epey bir yol aldık. Konuralp’teki aktarma tesisimiz yapıldı. İSKİ geçen hafta işlere başlamıştı işçileriyle, kamyonlarıyla ve iş makineleriyle geldiler bu çalışmayı tamamladılar. Aynı zamanda Melen Bölgesi’ndeki şimdiye kadar çöp depoladığımız alanın da üzerini kapatmak suretiyle daha yaşanabilir ve çevreye kazandırmak maksadıyla çalışmayı da bir çalışmayı bugün başlatıyorlar. Birkaç gün de o devam edecek. Önümüzdeki haftadan itibaren de ümidimiz İSKİ’ye ait büyük TIR’larla çöpler toplanıp aktarılmak amacıyla İstanbul’a götürülecek.” diye konuştu.

“Bu iş uzun vadede devam etmeyecek”
Bunun uzun vadede devam etmeyeceğini aktaran Vali Dağlı ise, İSKİ’nin Düzce’ye en kısa zamanda yakma tesis ya da çöp bertaraf tesisi yapacağını belirtti.

Dağlı, “Bu götürme işi uzun vadede devam etmeyecek. İSKİ de bu maliyeti düşürmek anlamında kısa zamanda buraya bir çöp bertaraf tesisi veya yakma tesis şeklinde hemen çözüm bulacaklarını söylediler. Bizim için en güzel olanı şu ilimiz açısından, İSKİ bunu kendi görevi olarak bünyesine aldı, ‘Bu bizim işimiz’ dediler sayın bakanımıza da bize de beraber olduğumuz toplantılarda. Bu bizim için önemli bir artı çöp artık onların bünyesinde. Ayrıca 5 tane arıtma tesisinin ihalesi tamamlandı, onların inşaatı başlatılacak yakın zamanda.” ifadelerinde bulundu.

Yorumlar (19)
Gerçek 4 yıl önce
Hecinler hecinler demeyin kardeşim orası ormanın su kaynaklarının barajın ve köylerin tam dibi, ölürüz hecinlere döktürmeyiz!
Ey keleş sen ne biçim bir adamsın ki valilikteki toplantıya bile katılmıyorsun, hecinler kadar kafana taş düşsün!
aaaa 5 yıl önce
peki ordaki tarım arazileri ne olacak.
Düzceli 5 yıl önce
Çöp kamyonları uçarak mı gidecek oraya ?Turistik mekanın icinden geçecek 10 larca çöp kamyonu turizm merkezi denilen Konuralp in turizmini mi artıracak? Başka yer mi kalmadı Düzce de? Yap şehrin çıkışına kimseyi rahatsız etmeden alsın
düzceli 5 yıl önce
hemen hoplamayın beyler; oraya yapılan aktarma ünitesi! orada çöp depolanmayacak! gelen çöpler anında tırlara yüklenerek İstanbul civarındaki arıtma tesislerine taşınacak!
reisin arkadaşı 5 yıl önce
aktarma merkezi ise vali konağının yakınlarında biryerlerde yapılsaydı.
Çöp yakmak 5 yıl önce
Çöp yakmak ne demek! Hangi çağda yaşıyorsunuz!
ASABİ 5 yıl önce
Tüm düzce halkı vali beyin bu açıklamasından sonra sokaklara dökülmeli! Çöp yakmak ne demek! Düzce halkı vahşi depolamayı kabul etmediği için en vahşi bertaraf yöntemi olan YAKMA ile cezalandırılıyor! Yaşanabilirilik sırasında 81'e yerleşcz
dd 5 yıl önce
köstebek yuvasına dönen çarşı içi yolunu bile yaptıramayan kasabalı çöp aktarım istasyonu için protesto yapacakmış.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
? 5 yıl önce
e hani 6 milyonluk yatırım yapılmıştı hecinlere :))) şaka gibisiniz....
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın