banner851

banner955

DEV ŞİRKETTE GREV BAŞLADI

Yeni dönemde imzalanacak 6 aylık toplu iş sözleşmesinde işveren ile zam oranları konusunda anlaşamayan Türk Metal Sendikası yetkili ve 246 işçi D-100 Karayolu üzerinde bulunan İTO Kilit’te bugün itibariyle greve başladı. Yetkililer tarafından anlaşma sağlanana kadar grev kararının uygulanacağı belirtildi.

Yerel Haber 23.02.2018, 10:30 23.02.2018, 17:08
5496
banner1032

D-100 Karayolu üzeri Şaziye Köyü’nde bulunan Allegion Emniyet ve Güvenlik Sistemleri (İTO Kilit) yetkilileri ile masaya oturan Türk Metal Sendikası yetkilileri toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşılamadığı gerekçesi ile 26 Ocak tarihinde aldığı grev kararını bugün itibariyle uygulamaya başladı.

Sabah saatlerinde 246 şirket çalışanı ve Türk Metal Sendikası yetkilileri fabrika önünde toplandı.

“Bu mücadelenin sonunda kazanan biz olacağız”
Türk Metal Sendikası Bolu Şubesi Teşkilatlandırma Sekreteri Ali Bakırkaya grev öncesinde yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Şu anda greve çıktık ve mücadeleye devam ediyoruz. Masada bitiremediğimiz mücadelemiz haklı olarak dışarıda devam ediyor. Bu işi inşallah direne direne kazanacağız. Sizlere desteğinizden dolayı teşekkür ederiz. Mücadelemizin birlik ve beraberlik içerisinde devam edeceğine yürekten inanıyorum. Bu mücadelenin sonunda kazanan biz olacağız. Buna emin olun.”

Bakırkaya konuşmasının ardından, greve çıkan herkesi, Afrin’de şehit olan kahraman askerlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Maşı’nı okumaya davet etti.

“Direne direne kazanacağız”
Türk Metal Sendikası Bolu Şube Başkanı Özgür Elçi ise şu ifadelerde bulundu:

“Ekim ayında ilk oturumumuzu yaptık, toplu sözleşme görüşmelerine başladık. Bugün de 23 Şubat 2018 uygulama kararını aldık. Biz bunu masada bitirmek için çok uğraştık, birçok bir şey istemedik. Bütün işyerleri ne veriyorsa biz de aynısını biz de yapalım, devam edelim, fabrikamızı kalkındıralım. Hem biz kazanalım, hem fabrika kazansın, hem işveren kazansın. Biz bunu istedik, çok bir şey istemedik ama maalesef bu noktaya geldik. Biz hiçbir zaman mücadeleden kaçmadık. Biz Türk Metal Sendikasıyız, bizim 210 bin üyemiz var. Kadrolarımızla hep birlikte buradayız. Bugüne kadar da direne direne kazanacağız dedik ve öyle de kazanacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın." 

Ayrıca çalışanlara da bir uyarıda bulunan Elçi talimatların dışında hareket edilmemesi ve herkesin dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Haber: Ö.YILMAZ

Yorumlar (47)
ankaradaki düzceli 5 yıl önce
işcikardeşe kardeş bilip bilmeden sen konuşma işveren işçiye ne borçlu bi sölermisin otezgahı kurarken sende yardımdamı bulundun çalıştın paranı aldın işinde iyi usta olsaydın yüksek maaş alırdın sen tezgahı kur ben orda sana ortak alarak çalışıyım grevci arkadaş orda yağmurda beklersiniz daha çok beklersiniz
Gerçek düşünen 5 yıl önce
Sen ne biliyorsun da atıp tutuyorsun o işçi makineden kuruluma fedakarlıktan sahiplenmeye her türlü fabrikasına özveriye sahip orası büyük bir aile sen bunu anlayamazsın
yilmaz 5 yıl önce
İto emekçileri düzceli emekçilerin namusudur direnmeden kazanılmaz hep destek hep destek ito emekçileri hesap açsınlar maddi destek fonu olsun emekli desteği olarak 100tl destek vermek istiyorum namusumuzu sermayeye teslim etmezsek zafer bi
A.z 5 yıl önce
Birlik beraberlik içinde hakkımızı istiyoruz kimseden başka bi isteğimiz yok sadece emegimizin ekmegimizin peşindeyiz butun emekci arkadaslarima selamlar safak 7
vatandaş 5 yıl önce
tüm türkiyede %24.63e bitti bu sözleşme bizdede böyle bitmesi gerekiyordu.çünkü her sözleşmede böyle oldu mes oranlarında zam aldık.ama mes oranları işverene fazla gelmiş olacakki bize %13 ü reva gördü.kale kilitin 1500 çalışanı var onlarda aynı oranları aldı.kurumsalız çok güzel kazanıyoruz ama işçiye veremeyiz yok böyle dava.
C.A 5 yıl önce
Burada çalışanlar her şeyi göze almışken dışarıdakiler size noluyor burada biz İTO KİLİT çalışanları kararı sendikamızla birlikte aldık uyguluyoruz kimseyi ilgilendirmez. Birliğin beraberliğin simgesi İTO KİLİT İŞÇİSİ..
Asil tük 5 yıl önce
Allah sizinle olsun emekçi kardeşlerim sakın geri adım atmayın insanca yaşamak en çok da türk milletine yaraşır
Hacer 5 yıl önce
Arkadaşlar fark istemekte haklısınız.ama soruyorum ıssız kalınca o fark düşünebilecekmişim.duzceye firma gelmiyor bu halkının nankör olduğu için.sendikacilar oturduğu yerden sayenizde para kazanıyor.örnek firmaları gormuyormusunuz
Teknorotlu 5 yıl önce
Turk metal demekki itodan para koparamadi bes brlli yoksa bu sendikanin isciyi dusundugu yok patron yalamasi bu sendika
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12
parçalı bulutlu