banner851

banner614

DÜZCE 18 YAŞINDA!

Düzce 18 yaşına girdi, şikayet ve talepler değişmedi. 9 Aralık 1999 yılında Türkiye'nin 81. ili olan Düzce'de Kalıcı Konutlardaki eksiklikler, sosyal donatı ihtiyaçları ve yeşil alan talebi yine listenin başına yerleşti.

banner619
Yerel Haber 09.12.2017, 15:09 09.12.2017, 16:35
2000

18 yıl önce 17 Ağustos depreminin yaralarını henüz saramayan Düzce, 12 Kasım’da ikinci büyük depremle otuz saniye içinde yine büyük bir felaketin tanığı oldu. Düzce’nin yüzde 80'i yıkıldı, 710 kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi enkazın altından sağ kurtulurken gözlerini bambaşka bir şehre açtı. Toz duman,  yıkık dökük, gri bir Düzce.

Takvimler 9 Aralık 1999’u gösterdiğinde, depremin yaralarını daha çabuk sarması için Kanun Hükmünde Kararnameyle Düzce, Türkiye’nin 81. ili statüsüne kavuştu. Aradan geçen 18 yılda eksiklikler ve aksaklıklarla büyümeye çalışan Düzce, bu fırsatı iyi değerlendiremeyince yine bir yıl dönümünde daha talepler gündeme geldi.

İşte vatandaşların hayal ettikleri Düzce.
Mikrofon uzattığımız Ali Demir, Düzce'nin il oluşunun 18. yıl dönümünde komşu il Bolu'dan örnek verdi ve şu ifadeleri paylaştı:

Hep beraber el ele
"Düzce il olmayı hak ediyordu zaten. Çok eksiği var. Düzce il oldu belki ama yollar çok perişan. Mesela Bolu’ya yetişmemiz bilmiyorum ama mümkün değil. Bolu’ya yetişemeyiz. Bence çok daha halkla iç içe, halkla el ele vererek Düzce’yi daha da kalkındırabiliriz. Hep beraber el ele, yani orada oturarak olmaz."

Devlet el atsın

"Kalıcı Konutlara hizmet gelmiyor" diyen Orhan Kurt ise şöyle konuştu:
"Belediyenin daha güzel yerlere yeşil alanlar yapma çalışmasını istiyoruz. Şunu söyleyeyim Kalıcı Konutlara doğru düzgün hiç hizmet gelmiyor. Anahtar teslim devlet orayı teslim ettiği halde yolları, ticari amaçlı bir yer, bankamatik koydular ama bir banka şubesini açmadılar. Düzce’nin merkezinde ikişer tane banka şubeleri var ama orada yok. Birer tane banka şubelerini oraya açmalarını istiyoruz. Devlet ona el atsın. Yani valilik olsun belediye olsun oraya hizmet götürsünler. 50-55 bin nüfusa hizmet gitmiyor. Taşımacılık güzel ama 45 dakikada gidiliyor oraya. Bir insan buradan bindiği zaman 45 dakika. "

Bunun yanında Düzceliler memnun oldukları hizmetleri de Öncü TV mikrofonlarına anlattı.

Düzce iyi gelişiyor
Orhan Kurt Düzce'de gördüğü gelişmeleri ise şu sözlerle aktardı:
"Yapılaşma, yeni yeni siteler yapılması güzel. Orada okulların biraz daha fazla oluşu, bir 2 yıllık üniversite kurulmasını istiyoruz. Şimdi Polislik Lisesi yapılıyor. Spor Kompleksi yaptılar, kapalı yüzeme havuzu var onları da beğeniyoruz. Tabii o kadar da hizmet gelmedi demiyoruz ama yolları beğenmiyoruz. Düzce iyi gelişiyor şu anda. Depremden sonra artık bu kadar olur yani. Devlette olsun belediyede olsun bu kadar yapabilir."

Halkımız güzel
Şükran Gül ise "Düzce’nin il olması güzel oldu. Daha büyüdü şehrimiz, daha kalabalık oldu, daha güzel oldu. Okullar üniversiteler yapılıyor. Hastanelerimiz güzelleşti. Halkımız güzel" ifadeleriyle memnuniyetini dile getirdi.

Haber: G. TEMEL

banner844
Yorumlar (7)
Gizem 4 yıl önce
ÖNCE BI ASFALT YAPINDA DEVAMI GELIR ZATEN
Niye ki? 4 yıl önce
Kurnaz ile birlikte 24 yıldır bu anlayışa oy ver snrada şikayet et. Vatandaşım biraz da kendini sorgula, adam başkan oluyo alkışlıyon, görevden alınıyo yine alkışlıyon. Doğrumu?
düzce 4 yıl önce
önce binalar yapılıyor sonra yol açılmaya çalışılıyor şehir içinde trafik felç kural kaide insanlık kalmamış kimsede ben böyle yolsuz bir şehir görmedim
Sozubuyuk 4 yıl önce
Oncu rtv yi eski c.tesi pazari sokagina bekliyoruz ne yol var ne kopru nede kumlama camur deryasi mahalleli lanet eddi artik bi el atilmali
düzce 4 yıl önce
eski devlet hastanesi binaları yıkılmayı bekliyor yıllardır metruk halde bu kadar mı zor bu metruk binaları ortadan kaldırmak
Kaynaşlılı 4 yıl önce
Metek te oturuyorum yukarıda yorumda kalıcı konutlara banka şubesi istiyoruz demişler bencede çok haklılar kalıcı konutlar nufüsü düzcenin toplam ilçe nüfusundan kalabalık şart banka şubesi
Doğrucu 4 yıl önce
Düzceye 2 yıllık polis okulu kazandırmalı bence. Birçok ilde var. Yakın illerde yok. Neden Düzce olmasın. Okul bir ile ekonomik yönden çok şey katar. Bence yapılmalı