banner851

banner614

DÜZCE BU SAVAŞI KAZANACAK!

banner619

Günümüzde önemli bir toplumsal yara olan bağımlılığa ‘dur’ demek için adeta seferberlik ilan edilen Düzce’de önemli adım… Düzce Üniversitesi bünyesinde Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu. Merkez, zehir tacirlerinin özellikle hedef aldığı gençleri bağımlılık yapıcı maddelerden uzak tutmak için çalışacak. Bağımlı vatandaşlara ve ailelerine destek olacak.

banner846
Yerel Haber 25.10.2017, 13:14 26.10.2017, 10:20
2504
banner844

Düzce’de dört koldan mücadele
Düzce’de “Uyuşturucuyla Topyekûn Savaş” hedefiyle başlatılan mücadele hız kesmeden devam ediyor. Vali Zülkif Dağlı başkanlığında tüm ilgili kurumların katılımıyla yürütülen bağımlılığa yönelik toplumda farkındalığı arttırma odaklı çalışmaların yanı sıra kolluk kuvvetleri tarafından da operasyonlarla zehir tacirlerine geçit verilmiyor. Uyuşturucu satıcıları özellikle genç bedenleri hedef alırken, gençlerin ve çocukların bu illetten uzak durması adına dört koldan mücadele ediliyor. Okul çevrelerinde alınan güvenlik tedbirlerinin bu yıl daha da arttırıldığı Düzce’de bu önemli toplumsal sorunun etkin mücadele ile kökünün kurutulması amaçlanıyor. Eylem planı çerçevesinde hayata geçirilmesi planlanan çalışma ve projelerin bir bir uygulandığı şu günlerde bunları destekleyici önemli bir gelişme daha yaşandı. Düzce Üniversitesi bünyesinde, Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Bağımlılığı önlemek için birçok çalışma yürütecek
Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik gereği faaliyetlerine başlayacak olan merkez; bağımlılığı önlemek için gerekli tedavi ve rehabilitasyon konusunda araştırmalar planlamak, bağımlılığın toplumda gelişimini önlemek için projeler yürütmek, bağımlılığın neden olduğu sağlık sorunları konusunda toplumu bilinçlendirmek ve bilimsel nitelikteki bilgileri kamuoyuna ulaştırmak gibi birçok çalışma yürütecek.

Ailelere de destek olacak
Kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde olacak Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi; Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Sosyal Hizmet, Hemşirelik ve Tıp eğitimi esnasında öğrencilere bağımlılık araştırma ve uygulamalarını tanıtarak eğitimlerine katkıda bulunmayı, bağımlılık konusunda riskli grupta bulunan ergenlere yönelik hizmet veren profesyonellere eğitim vermeyi, bağımlılık alanında projelerde görev alabilecek gönüllüler ve destek grupları oluşturmayı ve bağımlılığı olan bireylerin ailelerine destek olmayı amaçlıyor.

Önemli projeleri hayata geçirecek
Sağlıklı bir toplum bilinci oluşturmak ve sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla merkez, diğer araştırma merkezi ve laboratuvarlarla işbirliği içinde ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel araştırma projeleri hazırlamak ve bu projeleri gerçekleştirmek üzere çalışma grupları oluşturmak gibi faaliyetler gerçekleştirecek. Yurt içi ve yurt dışındaki bilimsel çalışmalara da katılacak olan merkez, ulusal ve uluslararası kongre, konferans, sempozyum, seminer, panel, kurs ve benzeri bilimsel etkinlikler düzenleyerek bağımlılığa karşı kamuoyunda farkındalığı arttırmayı da hedefliyor. Bağımlılığı olan bireyler ve onların ailelerine destek olmak için eğitim ve danışmanlık faaliyetleri de düzenleyecek Düzce Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi, bağımlılık konusunda toplumsal bilinci arttırmak amacıyla önemli projeleri hayata geçirecek.

Haber: C. ÜSTÜNER
Yorumlar (5)
Düzceli vatandaş 4 yıl önce
Ne emniyet kanunlarÖnce aile iyi olsun ki iyi evlatlar yetiştirsin Bilinçsizce çocuk sahibi olup sokağa salmaksaBırakın çocuk sahibi olmayın daha iyi
Imran Aktepe 4 yıl önce
Takdire ve tebriğe şayan kurulacak merkeze başarılar diliyorum.Bu birimin açılmasına emeği olan kimselerden .Rabbim razı olsun.
golyaka 4 yıl önce
once emnıyet teskılatı desteklesın gerısı kolay ama mucadeleyı desteklesın verdımız ıhbara bıle gıtmıyorlar gıtalerde bırsey yapmıyorlar ustlerını aramıyorlar gbt ye sokmuyorlar daha neler nelerr once menıyet teskılatı desteklesın
KAYNASLI 4 yıl önce
KAAYNASLI ANASI UYUSTURUCUN MERKEZI
ismail KORKMAZ 4 yıl önce
Tebrikler.Hayırlı olsun.Destekliyor ve başarılar diliyorum.Yeşilay Kaynaşlı şb.Başkanı