banner851

banner955

DÜZCE ‘BÜTÜNŞEHİR’E HAZIRLANIYOR

İl ve ilçe belediyeleri arasındaki hizmet sunumunda koordinasyon probleminin ortadan kaldırılması için aralarında Düzce’nin de bulunduğu 51 ilin ‘Bütünşehir’ statüsüne geçirilmesi için telaş başladı. Bugün İl Genel Meclis Toplantısı’na katılan Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla uygulanması planlanan bütünşehir yasasına yönelik hazırlıkların başladığını bildirdi.

Yerel Haber 07.02.2018, 15:39 08.02.2018, 17:07
1863
banner1032

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 2017 yılı içerisinde çalışmalarına başlanan ve İçişleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığının ortak yürüttüğü çalışmaların tamamlanmasının ardından taslak Erdoğan’a sunuldu. Son olarak meclise gelmesi beklenen taslak için aralarında Düzce’nin de bulunduğu 51 ilin yöneticisi harekete geçti.

Geçtiğimiz pazartesi akşamı gerçekleştirilen Düzce Belediye Meclisi Şubat Ayı ilk birleşiminde bütünşehir yasasına ilişkin çalışmaların startının verildiğini söyleyen Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay konuyu bugün de İl Genel Meclisi Toplantısı’na taşıdı.

“Hazırlıklarımızı karşılıklı değerlendiriyoruz”
Toplantıda bütünşehir uygulaması konusunda yerel yönetimler olarak değerlendirmelerde bulunduklarını kaydeden Başkan Ay, şu ifadelerde bulundu:

“Düzce’mizde vatandaşlarımızın taleplerini doğru ve hızlı şekilde karşılayabilmek adına İl Genel Meclisimizle de sık sık fikir alışverişinde bulunmaya özen gösteriyoruz. Bu ay içerisinde yüksek ihtimalle bütünşehir ya da büyükşehir yasası çıkacak ama büyük ihtimalle bütünşehir yasası çıkacak. Dolayısıyla sizlerle beraber ortaklaşa çok yoğun bir çalışma içerisinde olacağım bu konuda, kanun kapsamındaki yasaların gerçekleşmesi için seçim dönemine kadar bir takım çalışması yapacağız. Bu konuda beraber çalışacağız.”

Bütünşehir nedir?
Belediyeciliğe yeni bir sistem getirmesi hedeflenen bütünşehir, büyükşehir olmayan illeri kapsıyor. Ancak yönetim tarzı büyükşehire benziyor. Tasarıya göre; merkez belediye sınırları il sınırına kadar genişliyor. Daha önce il özel idareleri tarafından yerine getirilen 70’i aşkın hizmetin büyük bir kısmı belediyelere devrediliyor. Belde belediyeleri ve köy muhtarlıkları kaldırılıyor. Köyler mahalleye dönüştürülüyor. 

Haber: Ö. YILMAZ

banner844
Yorumlar (15)
yığılca 5 yıl önce
nasıl olacak gelirimmi artacak giderimmi katlanacak.??????
m 5 yıl önce
Düzce yeterliliği sağlayana kadar tekrar ilçe olsun
e30 cengiz 5 yıl önce
BİTİK ŞEHİRMİ
Yandaşa yarar 5 yıl önce
Belediye şirketinden Akp'li kadın kolu başkanı örneği ödenen maaşlar daha da çoğaltılıp yandaşlara yeni makamlar, maaşlar yaratılır. Bize de bunları su, emlak vergisi ile ödetirler.
Hadi iyisiniz 5 yıl önce
.Zaten görevini yapamayan Belediye başkanları ve yeni oluşturulacak Daire başkanları maaşlarını katlayarak alırlar, bizde katlanan vergiler öderiz. Eyeri büyütürüz.
demsi 5 yıl önce
Bunların amacı hizmet değil heryeri belediyeye baglayıp emlak vergisi su parası çöp vergisi insaat ruhsatı için harç almak bide oy toplamak ver mehteri
Vatandaş 5 yıl önce
Yani şu demek oluyor bey köyün ilçe olma hayali suya düştü tut osman tut beyköy hıdır koş
Düzceli 5 yıl önce
Ne o bütün yarım derken eyaletleremi çevircez memleketi? Arkasından ne geliyo? İnşAllah Türkiye bölünmez
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
14
kapalı