banner851

banner955

DÜZCE'DE BÜYÜK MÜCADELE BAŞLIYOR

1999 yılında iki büyük depremle yıkılan, yeniden yapılanma sürecinde alınan bazı kararlar hala tartışma konusu olmaya devam edilen Düzce'de, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 'deprem' odaklı hazırladığı tasarıların yasalaşması ile yeni bir dönem başlayacak. Şehrin sağlıklı binalara kavuşması için yürütülecek yoğun çalışmaların ipuçları Bakan Mehmet Özhaseki'den geldi.

Yerel Haber 12.03.2018, 14:21 12.03.2018, 17:49
3741

Deprem afetinin en acı yüzünü 1999'da üst üste yaşadığı iki büyük depremle gören Düzce'nin hasarlı ve atıl binalardan kurtulması için bekleyiş devam ederken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'den yapılaşma konusunda yine önemli açıklamalar geldi.

Katıldığı bir programda konuşan Bakan Özhaseki depremle ilgili tedbirlere değinerek, çalışmaların devam ettiğini söyledi.

"Sağlıklı binalara kavuşmak istiyoruz"
Bu konuda hazırlanan yasa taslaklarını yakında Meclis'e getirerek, yasalaştıracaklarını bildiren Özhaseki, "Hızla kentsel dönüşüme girmek, sağlıklı binalara kavuşmak istiyoruz." dedi.

"Bu uğurda büyük bir mücadeleyi vereceğiz"
Yapmaya çalıştıklarını, "Acemi bir terzinin paramparça ettiği bir kumaşı yeniden bir araya getirip, birisinin üstüne elbise giydirebilmek için çabalamak" olarak tanımlayan Özhaseki, bunun, özellikle rantın çok yüksek olduğu, menfaatlerin çekiştiği bir noktada, dağları delmek kadar zor olduğunu söyledi. Özhaseki, "Ama az çok olayı biliyoruz. Aklımız eriyor. Neler yapmamız gerektiğinin de farkındayız. Bu uğurda da büyük bir mücadeleyi vereceğiz." ifadelerini kullandı.

Sözlerine 1 yıl önce başlatıkları Şehircilik Şurası'nı anımsatarak devam eden Özhaseki, "Buradan çıkan sonuçları yönetmeliklere ve kanunlara yazıyoruz. Bir kısmını getireceğiz Meclis'e. Önümüzdeki sezonun sonuna doğru çok hızlı vaziyette bu işe girmek istiyoruz." dedi.

Hepsi risk taşıyor
1999 Düzce ve Marmara depremlerinden önce yapılan binaların birçoğunun, eski yönetmeliğe tabi olduğu için risk taşıdığına dikkati çekerek, "Senelik 500 bin civarında bağımsız birimi, yapıyı değiştirmemiz lazım. 15 sene devam edersek 7,5 milyon civarında bağımsız birimi değiştirmiş oluruz. Bunu yapmaya gücümüz yeter. Malzememiz, teknik ekibimiz var. O zaman bir an önce başlamalıyız. Bu konuda teşvikler vermeliyiz. Belediyeleri biraz tahrik etmeliyiz. O konuda da çalışmalarımız son aşamaya geldi. Önümüzdeki günlerde de bunu ortaya koyacağız." diye konuştu.

Haber: C. ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (11)
Düzceli 5 yıl önce
Yeni binalar yapın yan yana fezi çıkmazsa mah.yapılan binalar var belediye nasıl göz yummuş Ceza evi gibi uzun yandaki binaları kapatmış mütahirlere rant topil geçmiş yazık ya. Her tarafa beton yapın insanlara yeşillik bırakmayın sakkın.
Akıl 5 yıl önce
Dairelere o parayı verip hapishane hayatı yaşayacağına biraz daha biriktirin Bahçeli ferah ve geniş sağlıklı evler inşa edin kendinize ve ailenize iyilik yapın. 60 bin tl ye malettiği daireyi 180 bine satmaya çalışanlara köle olmayın.
Sozubuyuk 5 yıl önce
Kaynasliya 6 kata ne demeli
Memet 5 yıl önce
Yeni yapılan binalarin da cok saglam ve sağlıklı olup olmadıklarını deprem görmeden anlamak zor.bazı binaların yanından gecerken bu binadan bana bedava daire verseler almam diyorum.eskileri yıkıp atmak cizum değil.vatandaşın el emeği ve ali
Kdr 5 yıl önce
Ati alan üsküdari gecti
Yuri 5 yıl önce
Önce 4 kat iznini kaldırın.
Selim 5 yıl önce
Hicbise olmucak..daha once de kentsel donusumle ilgili bir suru vaat de bulundular..hepsi laf..fasa fiso...bende eski binami tadilat yaptim icinde oturuyorum..
actombo8161 5 yıl önce
YENİ BİNALARIN DENETİMİNİ DE İHMAL ETMEYİN.ÇOK SIKI DENETİM ŞART.YOKSA HERHANGİ BİR DEPREM DE BEDEL DAHA AĞIR OLACAKTIR.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21
açık