banner851

banner614

DÜZCE'DE BÜYÜYEN SORUN

Düzce'de giderek sayıları artan sokak hayvanlarını rehabilite edecek tesis için bekleyiş devam ederken, bu soğuk kış günlerinde yiyecek bulmakta zorlanan kedi-köpekler hastalanma ve donarak ölme tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Bir yandan da ısırık vakaları tehlikeli bir hal alıyor. İl Tarım, geride kalan aralık ayında 115 vatandaşın kedi ya da köpek tarafından ısırılması sonucu hastanelik olduğunu açıkladı. Her ay katlanan saldırı sayıları hem hayvanlar hem de vatandaş açısından 'acil çözüm' gerektiğini bir kez daha gözler önüne serdi.

banner619
Yerel Haber 18.01.2018, 15:42 18.01.2018, 19:13
3300

İlk kazma 2018'de vurulacak
Düzce'deki sahipsiz sokak hayvanlarını barındırmak, tedavi ve rehabilite etmek üzere geniş bir alanda kurulacak olan modern Hayvan Barınağı Projesi için ilk kazmanın bu yıl içerisinde vurulması bekleniyor.

Bekleyiş sorunları katlıyor
Sayıları günden güne artan başıboş hayvanların şehrin her yanını sardığı Düzce'de bu bekleyiş sorunları da arttırıyor. Bir yandan vatandaşlar, 'saldıracak' korkusuyla sokaklarda tedirgin yürürken, diğer yandan kışla mücadele eden kedi ve köpekler açıkla boğuşuyor.

Soğuk ve açlık zorluyor
Soğuk kış günlerinde sokakta yaşamak zorunda kalan çok sayıda sokak hayvanı zor günler geçiriyor. Yiyecek bulmakta zorlanan başıboş kedi ve köpekler, soğuktan hastalanma ve donarak ölme tehlikesi ile de karşı karşıya kalırken, özellikle hasta hayvanların tedavisini üstlenecek olması nedeniyle Hayvan Barınağı Projesi ölümlerin önüne geçmek için büyük önem taşıyor.

Her yerdeler...
Köylerin yanı sıra Kalıcı Konutlar Bölgesi başta olmak üzere çarşı merkezi ve mahallelerde adım başı rastlanan ve sürüler halinde gezen başıboş köpekler konusunda bugüne kadar kalıcı çözümler getirilememesi sorunu katladı.

1 ayda 115 saldırı
Her ay Düzce İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından kamuoyuna açıklanan faaliyet raporunda yer alan hayvan saldırıları sayılarının giderek artması buna en başlı örnek oldu.

Aralık ayı raporuna göre Düzce'de meydana gelen ve sağlık kuruluşlarına intikal eden 115 ısırık vakası için köpek ve kediler 10 gün müşahede altına alınırken, müşahede sonucunda kuduz hastalığı yönünden olumsuz bir durum gözlenmediği bildirildi.

Kontrolsüz üremenin önüne geçilecek

Öte yandan Subaşı Köyü'nde bulunan Orman Bakanlığı'na ait arazide hayata geçirilecek proje hayvanların daha iyi bir yaşam sürmesini sağlayacak. Toplanıp, kısırlaştırılıp, kuduz aşıları yapılıp, kulak küpesi takılıp kayıt altına alındıktan sonra tekrar bırakılacak olan sokak hayvanlarının kontrolsüz üremesinin önüne geçilecek. Tüm bu gerekçelerle barınak projesinin ivedilikle şehre kazandırılması bekleniyor. 

Haber: C. ÜSTÜNER 

Yorumlar (11)
Yoldaş 4 yıl önce
Belediyedeki mali anlamda yapılan yolsuzluklarin artık ortulebilir bir tarafı kalmamıştır vatandaş şehrine sahip çık mali müfettiş ler in derhal ansızın takibat yapması gerekiyor durum çok fena coook
Misafir, 4 yıl önce
Bende yavru bir sokak kedisini sahiplendim, sonra ondan bir tırmık yedim,şu an 8 doz aşı yiyorum, fakat kış günü sokağa bırakamıyorum,bakmaya devam,
Adem 4 yıl önce
Belediye yatıyor devletin bunun için gönderdiği ödeneği kesinlikle cebe atıyor haram zegir zikkim olsun yediğiniz paralar gotunuzde kalsin osuramazsiniz inşAllah
GhOsT 4 yıl önce
Bütün suç gelen bütün belediye başkanlarının oturduğu yerden para yemesi...
Doğrucu 4 yıl önce
Biz insanlar onların yaşam alanlarını çaldık. Bir zamanlar onların gezip dolaştığı yerlere ev yaptık. Onlara yaşam alanı bırakmadık. Yemek artıklarınızı bir köşeye bırakın. Su bırakın. Kuşlar kediler köpekler aç susuz yazık. Çöpe atmayın.
Castro 4 yıl önce
Küçük sanayi sitesindeki en az 10 hayvana ben kendi elimle zonguldaktaki bir firmadan kemik alıp veriyorım esnaf olarak bu soğuk havada onlarında karnı doysun
Düzce 4 yıl önce
Bu haberi yaparken sordunuz mu acaba il tarım yetkililerine. Bu ısırıkların kaç tanesi sokak hayvanları kaynaklı. Kaç tanesi sahipli hayvan kaynaklı.
Akıl 4 yıl önce
Bir hayvanat bahçesi olmalı köpek ve kedilerde oralarda beslenmeli,bana saldırsa çekip bıcağı saplasam ne olacak ona da yazık bana da yazık olmayacak mı. Burada hayvanseverler hemen kızacak ama kimse sokaklarda tehlike istemiyor.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın