banner851

banner614

DÜZCE İÇİN TARİHİ GÜN

Hem asayiş hem de uyuşturucu kullanılması nedeniyle Düzce'nin başına bela olan atıl yapıların yıkımına nihayet başlandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun verdiği “Metruk binalar yıkılacak” talimatı doğrultusunda harekete geçen Düzce Valiliği Hamidiye Mahallesi’nde atıl bulunan binanın yıkımına başladı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurhan Kartal yıkım işlemi sırasında yaptığı açıklamada şehir merkezindeki Mansur Bayram Caddesi üzerinde yıllardır metruk halde bulunan binanın da yıkımına başlanılacağını söyledi.

banner619
Yerel Haber 26.06.2018, 11:21 27.06.2018, 11:42
3342

Hem tehlike teşkil eden hem de asayiş açısından sıkıntı doğuran atıl binalarla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu geçtiğimiz günlerde dikkat çekici açıklamalarda bulunmuş ve “Metruk binalar yıkılacak” talimatı vermişti.

Bu talimat üzerine Düzce genelinde depremde aldıkları hasar nedeniyle boşaltılan ve 19 yıldır atıl halde bulunan binalarla ilgili harekete geçildi. Madde bağımlılarının yuvası haline dönen atıl binaların yıkım işlemi için Düzce Valiliği’ne bağlı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü çalışmalara başladı.

İl yıkım ise D-100 Karayolu yan yol Hamidiye Mahallesi’nde bulunan atıl binaya oldu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurhan Kartal da yıkım işlemlerini yerinde takip etti. Kartal, Öncü Haber mikrofonuna yaptığı açıklamada il genelinde planlanan yıkım işlemleri için önemli bilgilendirmelerde bulundu.“Düzce Belediyesi de yıkıma başlayacak”
Kartal şöyle konuştu:

“Düzce Valimiz Zülkif Dağlı başkanlığında her ay yaptığımız metruk binalarla ilgili toplantı sonrasında Düzce Belediyesi ile de yapmış olduğumuz işbirliği ile Düzce’de bazı binaların yıkımına başladık. Bu binalar özellikle uyuşturucu kullananların ve kağıt toplayan çocukların geceleyin konakladığı binalar. Bugün bu binadan başladık yıkmaya. Şu an 2935 sayılı OHAL Kanunu kapsamında bu binayı yıkıyoruz. Düzce Belediyemiz de 3194 İmar Kanunu gereğince bazı binaların yıkımına başlayacak.

“Şehir merkezindeki ilk programımız İnönü Parkı’nın köşesindeki bina”
Yıkım işlemlerini ilgili belediyeler yapıyor ancak OHAL kapsamında Valiliklere de böyle bir yetki verildi. Bu yetki ile de Valilik adına Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü olarak biz ilgileniyoruz bu binaların yıkımı ile. Bugün bir başlangıç yaptık. Önümüzdeki günlerde şehir içine gireceğiz. Şehir merkezindeki ilk programımız İnönü Parkı’nın köşesindeki bina. Onun yıkımı biraz uzun sürecek zaten. Yaklaşık 1 ay gibi sürecek. Hemen bitişiğindeki binaya zarar vermemek için uzun sürecek. Sıra ile başladık tek tek hepsini yıkacağız inşallah.”

 
Haber: Ö.YILMAZ

Yorumlar (5)
Yuri 3 yıl önce
Az daha bekleseydiniz, bir sonraki depremde kendi yıkılacaktı zaten. Boşu boşuna masraf etmişsiniz! :))
Can . D 3 yıl önce
Sehir Merkezinde cok atil binalar yikan yok
Ali 3 yıl önce
19 yıl sonra,başarılı.
Düzceli 3 yıl önce
Ah cok gec kalındı bu kadar uzamaması lazımdı yine bu kararı uygulayanlara teşekür ediyoruz
Eğitim şart 3 yıl önce
Çok geç kalındı bu konuda fakat geç de olsa adım atılması güzel