banner851

banner614

DÜZCE NASIL GÖRÜNÜYOR?

banner619

Düzce Mavi Ağaç Derneği, depremden sonraki Düzce'nin 19 yılını, 19 fotoğrafla özetleyen bir sergi düzenledi. Avni Akyol Parkı girişindeki sergi vatandaşlardan ilgi gördü.

banner846
Yerel Haber 11.07.2018, 17:32 13.07.2018, 16:10
2188
banner844

Düzce'de etkinliklerin adresi olan Avni Akyol Parkı girişi çok farklı bir sergiye ev sahipliği yaptı. Yeni bir sivil toplum örgütü olmasına karşılık yürüttükleri sosyal sorumluluk projeleri ile sıkça adından söz ettiren Düzce Mavi Ağaç Derneği, Düzce'nin depremden sonraki 19 yılını 19 fotoğrafla Düzceliler ile buluşturdu.

Sergiye ilişkin bilgiler veren Düzce Mavi Ağaç Derneği Başkanı Celal Kasapoğlu, 19 fotoğraf ile Düzce kent merkezindeki plansız gelişime dikkat çekmeyi amaçladıklarını söyledi.

Kasapoğlu, "1999 yılında yaşadığımız iki deprem Düzce'miz adına büyük kayıplara sebep olmuştur.  Fiziken yaşanan tahribat, sosyal ve ekonomik anlamda da bir takım olumsuz sonuçları beraberinde getirmiştir. Geçen 19 yıl süre zarfında depremden sonra ortaya çıkan konut ihtiyacı devlet ve özel teşebbüs eliyle büyük ölçüde karşılanmış, konut üretimi ile nüfus yoğunluğu kazanan alanlarda   yeni yaşam alanları oluşturulmuş, kentin yaya ve araç trafiği bakımından belli bir yoğunluğa sahip olan bölgelerinde çeşitli alt ve üst yapı düzenlemeleri yapılmış ve  kent ölçeğinde hizmet sunan donatı alanları kazandırılmıştır. Ancak depremden sonra ortaya çıkan sorunlar tam anlamıyla ele alınarak bir bütün şeklinde değerlendirilmemiştir. Birbirinden bağımsız parçacıl bir anlayışla üretilen  noktasal çalışmalar Düzce’ nin sorunlarını çözmede yetersiz kalmıştır.  Kenti bir çok açıdan olumsuz yönde etkileyen sorunlar dikkate alınmamış ve çözümün kendiliğinden oluşması beklenmiştir. Kentin bir bölümünde üretilen yeni konutlar boş alanları doldururken diğer tarafta deprem öncesi müdahale görmemiş yapılar kendi haline bırakılmıştır. Eski ve yeni yapıların bir arada konumlu olduğu alanlarda, yapıların fiziki açıdan farklılaşması ile ortaya çıkan uyumsuzluk,   kent silüetini olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu durumun tek olumsuz yanı bütünlükten yoksun bir kent görünümü değildir. Terk edilmiş bazı yapılar çevre sağlığı ve can güvenliği bakımından da risk oluşturmakla birlikte, köhneme sürecine girmiş binaların  yoğun olduğu yapı adalarında  sosyal ve ekonomik anlamda da birtakım olumsuzluklarda baş göstermektedir. 19 fotoğraf ile depremden sonraki 19 yılı ifade eden fotoğraf sergimizde özellikle kent merkezindeki bütünlükten yoksun görünüme ve plansız kent gelişimine dikkat çekmeye çalıştık. Düzce'nin fiziki, soysal ve ekonomik yapısına çeşitli yönlerden  olumsuz etkileri bulunan  yapı stoğu için ilgili kurumlar tarafından kişi haklarını muhafaza eden toplum yararını gözeten çalışmaların yapılamasını arzu ediyoruz."

Haber: C.ÜSTÜNER

Yorumlar (11)
Helal olsun 3 yıl önce
Mavi Ağaç Derneği'nin çalışmalarını takdir ediyorum ve ayrıca teşekkür ediyorum.Bunların bilinmesi değil ayrıca bunlara çözüm bulunması gerekir.Belediye hala izlemeyle yetinsin saat kulesi tramvay falan yapsın.
Sınav 3 yıl önce
Bence belediye başkan adaylarını ve meclis adaylarını her türlü sınava sokmak gerek. Lisans eğitiminin dışında genel kültürden, edebiyattan, sanat tarihinden, kaç kitap okuduğuna kadar sınava sokacaksın.
Belediye Meclisi 3 yıl önce
Bana belediye meclisinin kalitesini söyle sana şehrinin kalitesini söyleyeyim.
Yanına da ufku geniş büyük, vizyoner, her şeyi, her konuyu bilen belediye başkanları koy al sana yaşadığın şehir.
Hdhdkdk 3 yıl önce
ESNAF81 rumuzlu arkadaşa sonuna kadar söylediklerine katılıyorum. Zenginlerin yönlendirdiği siyasetçiler rant kapılarını onlar İçin açıyorlar.
81 3 yıl önce
Mavi ağaç derneği çalışmalarınızı takip ve takdir ediyorum.
nsm 3 yıl önce
din tacirlerince bir sehir 25 yil nasil ele gecirilmis ve bir rant kapisi gibi görülmüsse, düzce de öyle görünüyor. sebep-sonuc iliskisinin carpici ispatidir düzce ama bu durum oranin milletinin umurunda mi? nerdeeeee.
Tam destek 3 yıl önce
Mavi ağaç derneği çok güzel işler yapıyor fakat gelin görün ki belediye ne de valilikten hiçbir destek yok.Teşekkürler Celal bey destekciniz
Serdar gürler 3 yıl önce
Ben 55 senemi bu memlekete verdim keşke geriye dönebilsek hiçde güzel görünmüyor bir zamanlar yeşil düzce diye anılırdı şimdi beton düzce tezek düzce diyorlar.
sizin suçunuz 3 yıl önce
sanayii gelsin millet aç diyen siz.sanayi gelir düzce büyür beton düzce diye bağıran yine siz.ne istiyorsunz.düzce diğer illere göre yine yeşil.siz sadece boş lakırdı yapıyorsunuz.düzce çoğu insan için nem oranı az olsa mükemmel biyer.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın