banner851

banner955

DÜZCE NEDEN KİMLİKSİZ?

Düzce’de sık sorgulamaya açılan plansız şehirleşme konusunda önemli açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kimliksiz şehirlere yönelik "Başta bakanlık olmak üzere yerel yönetimlere, hepimize iş düşüyor." dedi. Diğer taraftan Düzce il merkezini 'kimliksiz' olarak tanımlayan uzmanlara göre; bunun altında yatan en önemli etken öngörüsüzlük!

Yerel Haber 15.02.2018, 15:49 16.02.2018, 16:28
1987
banner1032

Ankara ve İstanbul gibi iki metropol şehrin arasında bulunan Türkiye'nin en genç ili Düzce'ye mimari açıdan net bir kimlik hala tanımlanamıyor.

“Düzce merkezi kimliksiz”
Şehirleşmenin plansız ve kötü olduğu akademik çevrelerce de doğrulanan Düzce'nin kentleşme sorununa çözüm arayışı uzun süredir devam ediyor. “Düzce merkezi kimliksiz” diyen görüş aldığımız uzmanlar, ne Düzceliler'in ne de Düzce’ye dışardan gelenlerin bir kimlik tanımlaması yapamadığının altını çiziyor. "Düzce denilince aklınıza mimari açıdan ne geliyor?" sorusuna net cevaplar verilememesinin nedeni olarak ise plansızlık ve öngörüsüzlük gösteriliyor. Düzce gibi bir çok şehrin muzdarip olduğu kimliksiz şehirleşme konusunda önemli çalışmalar yürüten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı daha sağlıklık kentleşme için tüm ilgili kesimleri sürece dahil olmaya davet ediyor.

“Kimlikli şehirler konusunda hepimize iş düşüyor”
Katıldığı bir programdaki konuşmasında, yeni yerleşim alanlarının “kimlikli yapılar” olarak hayata geçirilmesi gerektiği üzerinde duran Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, mekanların tasarlanma biçiminin önemine değinerek, kültürümüzün izlerini taşıyan mekanların kaybedilmesi durumunda, kimliğin de kaybedileceğini söyledi. Şehirlerde olan biten her şeyde ortak bir sorumluluk olduğunu belirten Bakan Özhaseki, “Bakanlık olarak 1-1,5 senedir müthiş bir gayret içerisindeyiz. Acaba deprem ülkesi olan bu coğrafyada kentlerimizi nasıl kurtarırız?  Sağlıksız olan binaları, nasıl iyileştirebiliriz? Bunun gayreti içerisindeyiz. Son aşamaya geldik. Önümüzdeki günlerde bunları konuşacağız zaten. İkinci konu hepimizin içini acıtan bir konu kimliksiz şehirlere sahibiz. Bu konuda başta bakanlık olmak üzere yerel yönetimlere, hepimize iş düşüyor.” diye konuştu.

"Asar" canlandırılarak kimlik kazandırabilir
Öte yandan Düzce'de şehirleşmede atılan yanlış adımlar, kentin bir tarafını cazibe merkezi konumuna getirirken, diğer tarafını adeta karanlığa gömdü. Şehri ikiye bölen Asar Deresi'nin güneyi yatırımlarla dolarken, derenin kuzey tarafı canlılık getirecek projelerden mahrum kaldı. Uzmanlara göre; geçmişten günümüze gelen bu hatalar, Düzce il merkezini "kimliksiz" bir hale getirdi. Mevcut haliyle sahipsiz bir görüntü çizen Asar Deresi'nin kente özgü dokunuşlarla canlandırılmasının Düzce’ye kimlik kazandırmada önemli rol oynayacağına ise kesin gözüyle bakılıyor.

Haber: C. ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (20)
adamın teki 5 yıl önce
Haydiii! Düzce'nin güneyinine hiçbir şey yapılmıyor diye yaygarayı basanlar kimdi, şimdi de kuzeye bir şey yok yazıyorsunuz.
Misafir 5 yıl önce
%70 AKP yi destekledikleri için güçlü her zaman haklıdır diyerek Düzce nin içine ettiler,STK ları gereksiz TMMOB u lüzumsuz gören zihniyet bu sonu kendi hazırlamıştır.
Vatandaş 5 yıl önce
Sıradan birini düzceye vekil yaparsanız düzce kimliksiz değil donsuz bile kalmayı hakediyor
gözlemci 5 yıl önce
Diğer taraftan Düzce il merkezini 'kimliksiz' olarak tanımlayan uzmanlara göre; bunun altında yatan en önemli etken öngörüsüzlük!
bunun altında yatan asıl neden kültürsüzlük ve cahillik
Ne Mutlu Türküm Diyene 5 yıl önce
Düzce kimliğini en başta E5 e gübre dökerek sonra Rabia işaretiyle sonra Audisiyle tanıttı..
Veysel Bağcı 5 yıl önce
Düzce nin kaderi, ne söylendiği değil, kimin söylediğinin önemli ve değerli olan şehir. Değişir mi? Evet.Nasil? 1000yil sonra belki.
Denız 5 yıl önce
Düzcenın guneyı terminal cevresı imar yolları neden açılıp alt yapı yapılmıyor gelişmesı önlenıyor yazık
Serdar gürler 5 yıl önce
Doğru söylüyorsunuz ama Düzcenin bir kimliği vardı YEŞİL DÜZCE bizim çocukluğumuzda gençliğimizde ama yıllardır çapsız zihniyetlere ve ehliyetsiz kişilere teslim eden zihniyet düzcemizi bu hale getirdi BETON DÜZCE.Şehir hamamını beş geçti .
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18
kapalı