banner851

banner614

DÜZCE PİLOT İLLER ARASINDA…

Her yıl Temmuz-Eylül ayları arasında fındık hasadında çalışmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden Düzce’ye gelen yüzlerce mevsimlik işçisi için hayata geçirilen "Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi Projesi (METİP) hakkında bilgiler veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, projenin pilot illeri arasında yer alan Düzce’ye gönderilen ödenekle mevsimlik işçilerin barınma, alt yapı tesisi, eğitim ve sağlık durumlarının iyileştirilmesinin sağlandığını belirtti.

banner619
Yerel Haber 19.12.2017, 11:17 20.12.2017, 16:25
4003

Özellikle fındık hasadında doğu ve güneydoğu illerinden Düzce’ye ekmek mücadelesi için gelen mevsimlik tarım işçilerinin sorunları meclis gündemine taşındı. CHP’den gelen soru önergesine yanıt veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, mevsimlik tarım işçileri için bakanlıkları tarafından 2010 yılında Başbakanlık Genelgesi kapsamında; "Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi Projesi (METİP)’nin yürütüldüğünü açıkladı. 

38 ilde 65 proje
Proje kapsamında; 38 il valiliğince hazırlanan, 65 projeye gönderilen ödenekle mevsimlik tarım işçilerinin barınma, alt yapı tesisi, eğitim, sağlık ve diğer konulara ilişkin mevcut durumlarının iyileştirilmesinin sağlandığını belirten Bakan Sarıeroğlu, “Söz konusu proje, 2017/6 sayılı "Mevsimlik Tarım İşçileri" konulu Başbakanlık Genelgesinin 19 Nisan 2017 tarihli Resmi Gazete‘de yayınlanmasıyla birlikte tekrar hayata geçirilmiştir. Bakanlığımızca bu kapsamda çalışmalar yürütülmektedir. Genelge hükümleri çerçevesinde eylem planı gönderen iller arasından Adana, Ankara, Bursa, Eskişehir, Konya, Manisa, Ordu, Giresun ve Düzce pilot il olarak seçilmiş ve ödenek aktarım onayı alınmış olup, geçici yerleşim alanlarının oluşturulmasına ilişkin çalışmalar valilikler tarafından başlatılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Haber: C. ÜSTÜNER 

Yorumlar (7)
fındık fiyatı 4 yıl önce
siz önce fındığa değer verin ki insanlar fındık toplamaya gelsin.Fındığı 8-9 lira yaptınız milletin işçi tutacak dermanı kalmadı neden bahsediyorsunuz ki ?
Üretici 4 yıl önce
Fındık tan kazandıkları parayı harcamaya yer arıyorlar fındık İyİ düşünen yok artık fınıdıkıcı öldü 2019 da kimler ölür bilinmez
fındıkçi 4 yıl önce
işçiye iyileştirin ,ferroroyu da iyileştirin ,pro gıdayı da iyileştirin ve bir tek fındık üreticisinin durumunu iyileştirmeyin .Biz nedenini biliyoruz.Hep bu cehape zihniyeti yüzünden.Ama biz de size sizi sandıkta iyileştireceğiz.
Bir bilen 4 yıl önce
Bundan önce metip için gelen paranın nerelere nasıl kimler için ayrıldığını özellikle irdelenmesi gerekmektedir.
ÜRETİCİ 4 yıl önce
Son yıllarda işçi çalıştırmak o kadar zor ki. Artık çalışmayan işçiler güneydoğudan gelmektedir. Yoksa bu üretici kalp krizi hastalığına yakalanacak. Toplama makinası desteği verin kurtarın şunlardan üreticiyi. Köle olduk vAllahi....
üretici 4 yıl önce
işçilerin kaderi değişiyor denilmiş güzel de üreticinin kaderi ne olacak. bu gidişte fındık ticari ürün olmaktan çıkacak tıpkı bir zamanların tütünü, pirinci, şeker pancarı gibi. bu da böyle biline..
Zeki 4 yıl önce
Bunlarla uğraşacağınıza üreticiye traktör ve fındık toplama makinası desteği verin