banner851

banner614

DÜZCE VALİLİĞİ O YASAĞI AÇIKLADI!

Düzce Valiliği, 18 yaşından küçüklere çakmak gazı satışının yasaklandığını bildirdi. Söz konusu kararın, sağlığı tehdit eden uçucu bir gaz olan çakmak gazının zararlarından çocukların korunması, bu maddelere erişimin engellenmesi ve satışının önüne geçilmesi amacıyla alındığı bildirildi.

banner619
Yerel Haber 13.06.2018, 17:44 13.06.2018, 18:14
5360

Düzce Valiliği tarafından Düzce ili sınırları içerisinde 18 yaşından küçüklere çakmak gazı satışı yasaklandığı bildirildi. Kararın, geleceğin teminatı çocukların her türlü tehlikeden korunarak bedensel ve ruhsal açıdan sağlıklı eğitimli ve topluma yararlı bireyler olarak sosyal hayatta yer alabilmelerini sağlamak amacıyla alındığına dikkat çekildi.

Alınan kararla ilgili şu ifadelere yer verildi:

“İnsan sağlığına zararlı uçucu bir gaz olan çakmak gazının koklanması durumda bağımlılık yaptığı hatta ölümlü sonuçlanan sağlık problemlerine sebep olmaktadır. Çocuklara satış yapan ya da kullanımına sunan kişiler, 26/09/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun ‘Sağlık için tehlikeli madde temini’ başlıklı 194’üncü maddesi hükmüne göre cezalandırılacağı bildirilmiş, kanun metninde ‘kırtasiye malzemesi, boya inceltici gibi maddeler ile yapıştırıcı olarak kullanılan ve uçucu madde ihtiva eden ürünleri kapsar’ şeklinde hüküm bulunmasına karşın ilgili kanuna ait yönetmelik ekinde çakmak gazına yer verilmemektedir. Yönetmelik ekinde çakmak gazının belirtilmesi nedeni ile uygulamalarda tereddüt oluşmasını engellemek. Bu karar Düzce ili sınırları içerisinde çakmak gazı satan iş yerleri ve şahısları kapsar. Bu kapsamda Düzce ili sınırları içerisinde 18 yaşından küçüklere çakmak gazı satışı yasaklanmıştır.”

Haber: Ö.YILMAZ

banner844
Yorumlar (7)
Nerden biliyosun 3 yıl önce
Arkadaş Aile şiddetine önlem felan Diyosun da Asayiş Nerden Bilicek Düzcede kaç genç Var biliyomusun sen
Murat 3 yıl önce
bu cocuklara satılan maytap torpil vs bunlarında denetlenmesi lazım cok büyük tehlike ve gurultu kirliliği
bence 3 yıl önce
bence çakmak gazını yasaklamak yerine aile içi şiddete önlemler almak gerekir ki bu çocuklar genelde böyle ailelerden çıkıyor. babalar sorumsuz anneler cahil. ve aile bütünlüğünü bozan ahlaksızlıkların cezası yok. zina suç değil.
düzceli 3 yıl önce
sorarsanız sigara satmakta yasak
Figo 3 yıl önce
İsabet olmuş. Zira dun cakmak gazin dan 15 yasinda bir cocuk öldü.
Bencil esnaf 3 yıl önce
Adamlar diyorki Düzce ilinde valilikce 18 yaş alti satışı yasaklandı . Bunun bakkalı marketi Tahtakale si a101 bim i demiyor her yerde yasak seni 3,5 tl para kazancaksin die canlar gidio okullarda Çakmak gazi cekiyor öğrenciler
Esnaf 3 yıl önce
Küçük esnafı bırakın gidin Tahtakale adı altındaki esnaf görünümlü zenginlere söyleyin