banner851

banner614

DÜZCE VALİLİĞİ UYARDI

Ölümle ya da yaralanmayla sonuçlanan asansör kazaları mercek altına alındığında periyodik bakımların aksatılmamasının en başlı nedenler arasında olduğu göze çarpıyor. Bu konuyla ilgili önemli bir uyarıda bulunan Düzce Valiliği, il genelinde asansör kullanılan tüm binalarda ayda bir defa aylık bakım ve yılda bir defa ise periyodik muayenelerinin yaptırılması gerektiğini açıkladı.

banner619
Yerel Haber 05.05.2018, 10:58 06.05.2018, 18:39
5392

Düzce Valiliği, bina içindeki ulaşımı kolaylaştıran asansörlerin periyodik bakımlarının yaptırılması konusunda uyarıda bulundu.

Periyodik muayenelerini yaptırmayana ceza
24 Haziran 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Asansör İşletme Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği'nin 15'inci maddesinde, bina sorumlu yükümlülüklerinde, asansörün periyodik kontrollerinin bina sorumlusuna ait olduğunu belirten valilik, yazılı bilgilendirmeyi şöyle sürdürdü:

“Bu nedenle Düzce ili ve ilçelerinde asansör kullanılan tüm binalarda bina sorumlularının ayda bir defa aylık bakım ve yılda bir defa periyodik muayenelerinin yaptırılmasını sağlamaları gerekmektedir. Yönetmelik gereği asansörlerin aylık bakım ve yıllık periyodik muayenelerini yaptırmayan bina sorumluları hakkında ilgili yönetmelik ve kanunlarda öngörülen 1.049 TL ile 37.290 TL arasında değişen idari para cezası uygulanır.”

“Kırmızı renkli bilgi etiketi varsa kullanılamaz
Periyodik kontrollere ilişkin de bilgilere verilen açıklamada, yapılan kontrol sonuçlarına göre; asansörlerin kusursuz, hafif kusurlu, kusurlu ve güvensiz olmak üzere 4 grupta değerlendirildiği bildirildi ve şunlar kaydedildi:


“- Kusursuz olarak tanımlanan asansöre, ilgili idare adına periyodik kontrolü yapan A tipi muayene kuruluşu tarafından yeşil renkli bilgi etiketi iliştirilir.
- Hafif kusurlu olarak tanımlanan asansöre ilgili idare adına periyodik kontrolü yapan A tipi muayene kuruluşu tarafından mavi renkli bilgi etiketi iliştirilir.
- Kusurlu olarak tanımlanan asansöre ilgili idare adına periyodik kontrolü yapan A tipi muayene kuruluşu tarafından sarı renkli bilgi etiketi iliştirilir.
- Güvensiz olarak tanımlanan asansöre ilgili idare adına periyodik kontrolü yapan A tipi muayene kuruluşu tarafından kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilir. Kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilen ve güvensiz olarak tanımlanan asansörün kullanımına bina sorumlusu tarafından izin verilmez. Bu asansörün en fazla otuz gün içerisinde güvenli hale getirilmesi bina sorumlusunca sağlanır. Bu süre sonunda, A tipi muayene kuruluşu tarafından takip kontrolü yapılır. Takip kontrolü neticesinde güvenli hale getirilmediği belirlenen asansör, ilgili idare (Belediye / İl Özel İdaresi) tarafından mühürlenerek hizmetten men edilir.  Güvensiz olarak tanımlanan asansörün bu maddenin altıncı fıkrasında belirtilen süre içerisinde (30 gün) güvenli hale getirilmeden çalıştırılmasından doğabilecek can ve mal kaybından bina sorumlusu mesuldür. Sarı renkli bilgi etiketi iliştirilmiş olan asansördeki uygunsuzlukların en fazla altmış gün içerisinde giderilmesi bina sorumlusunca sağlanır. Bu süre sonunda, A tipi muayene kuruluşu tarafından takip kontrolü yapılır. Takip kontrolü neticesinde güvenli hale getirilmediği belirlenen asansör, ilgili idare tarafından mühürlenerek hizmetten men edilir. Mavi renkli bilgi etiketi iliştirilmiş olan asansörde belirlenen uygunsuzlukların bir sonraki periyodik kontrole kadar giderilmesi bina sorumlusunca sağlanır.”

Haber: C.ÜSTÜNER

Yorumlar (4)
Selim 3 yıl önce
Valilik okullardaki surgulu demir kapilar icin uyari yapiyor mu cok merak ettim..her sene sorumsuz idareciler yuzunden bir cok cocuk kapi altinda ya can veriyor ya sakat kaliyor..
Tarafsız taraf 3 yıl önce
Düzce Belediyesi Keleş döneminde ahpaplarına yıllık asansor kontrollerinin yapim işini peşgeh çekildiğini de açıklasaydınız
Vatandaş 3 yıl önce
AVM dekine çok dikkat etmek lazım güvenip kolay kolay binmiyorum
Hakancan 3 yıl önce
Olur dikkat ederiz koskoca avm kimbilir kim orda canını sıktı