banner851

banner614

DÜZCE’DE OLDUĞUNDAN HABERSİZİZ!

Müzelere olan farkındalığın attırılmasının amaçlandığı “Müzeler Haftası” kutlanırken, Düzce’deki vatandaşların birçoğunun Düzce’de müze olduğundan habersiz olduğu ortaya çıktı. Vatandaşlara göre gerekçesi ise: Tanıtım Eksikliği ve Eğitimsizlik!

banner619
Yerel Haber 19.05.2016, 15:35 19.05.2016, 19:00
4598
DÜZCE’DE OLDUĞUNDAN HABERSİZİZ!

 18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Müzeler Haftası kapsamında birçok müze etkinliği düzenlenmekte ve müzelerin tanıtılması amaçlanmakta...  Müzeler haftasını kutladığımız bugünlerde biz de sokağa çıkarak Düzce’deki vatandaşlara, müzelere olan ilgilerini ölçtük.  Yaptığımız halk röportajında vatandaşlarımızın Düzce’de var olan müzeden bihaber olduğunu gördük.

“Düzce’de müze olduğunu bilmiyorum”

 Düzce,  Batı Karadeniz’in en zengin müzesi olarak tabir edilen ‘Konuralp Müzesi’ni bünyesinde bulundurmasına karşın, Düzce’deki vatandaşların birçoğu kentte müze olduğunu bilmiyor.  Bilinler de ya hiç gitmediğini yada en son okul yıllarında ziyaret ettiğini söyledi.  Bazı vatandaşlar geçim sıkıntısı gibi gerekçeler sıralayarak müzeleri gezmeye vakit ayıramadıklarını dile getirdi.

“Gideceğiz taş kaya göreceğiz anlayışı hakim”

Diğer illerdeki müzelere gittiğini belirten kimi vatandaşlarımız,  aynı zamanda tanıtım eksikliğine dikkat çekti.  “Neden tercih edilmiyor?” sorusuna ise en dikkat çekici cevap şöyle geldi:

“Müzelerin bir çoğu ücretsiz, yada indirimler var. Kültürel etkinliklerin tanımlarının yetersiz olduğunu görüyorum.  Gideceğiz taş kaya göreceğiz anlayışı hakim. Bu da eğitim seviyesindeki yetersizlikten kaynaklandığını düşünüyorum.  O medeniyet tabanında eğitim verilmediğini düşünüyorum. “

“Müze durağan olmaktan çıkacak”

Öte yandan Konuralp Müze Müdürü Özdemir, müzeler haftası dolayısıyla yayınladığı mesajda Konuralp Müzesi’nin durağan halinden daha aktif bir müze haline gelmesi için çalıştıklarını belirterek  “Bunun için öncelikle Konuralp Müze Müdürlüğünün İlimizdeki başta okul öncesi ve ilköğretim öğrencileri olmak üzere orta öğretim ve üniversite öğrencilerince gezilmesinin sağlanması gerekir. Bunun içinde çeşitli Müze etkinlikleri farkındalığın sağlanması gerekmektedir.  Her alışkanlığın kazandırılması olduğu gibi, müze ziyaret alışkanlığının da çok küçük yaşlarda kazandırılması gerekmektedir. Bu alışkanlığın oluşturulmasında anaokulu öğrencilerinin müzeyi gezdirilmesi ve çeşitli etkinlikler müzelerin sevdirilmesine çalışılacaktır. Tarihi ve kültür varlıkların korunmasında gönüllü neferler kazandırılacaktır” ifadelerini kullandı.


Haber;S.KAŞKIR

Yorumlar (5)
tanımama eksikliği 5 yıl önce
bence tanıtım eksikliği değil düzcede yaşayanların düzceyi 'tanımama' isteğidir, tabi eğitimsizlikte başa bela.. müzeye gelene kadar daha düzcenin il olduğunun farkında olmayanlar var düzcede, istanbul caddesi ve spor sokaktan başka bir yer bilmeyenler var..
Müze var 5 yıl önce
Müzeyide müzeye kaldırdılar. Örgün eğitimdeki öğrencilere müze gezisi düzenlensin. Biz göremedik bilemiyoruz çocuklarımız görsün bilsin
zamane 5 yıl önce
milletin müzeyle işi varmı ki. ??? herkesin elinde cep telefonu ... boş muhabbet deyince herkes orda. kitap ve gazete okuyan yok. televizyonda hangi kanalı seyrediyorsa ona inanan bir toplum. müzemi o da ne diye tabiki sorar...
esma 5 yıl önce
müzenin kapısı kilitli tutarlarsa kimse bilmez tabi.eğitimle ne alakası var.benim kardeşim üç gün gitti bir kere giremedi müzeye.bürokratlar işgüzar oldukça kimse de umursamaz.
konuralpli 5 yıl önce
esma hanım sizde haberde belirtildiği gibi eğitimsiz kategorisine giriyosunuz çünkü eğitimsiz insanlar yalan söyler.. madem bilmiyorsunuz bir tarihçi olarak ben söyleyim Türkiye'de müzeler pazartesi günü hariç diğer altı gün açıktır konuralp müzesi de öyle bence bir gidin gezin görün tarihinizi öğrenin yalan söyleyip insanları töhmet altında bırakmayın eskiden kapalıydı kimsenin açamadığı müzemizi o çamur attığınız bürokratlar ne mücadelelerle açtı bunu da gidip araştırın