banner851

banner955

DÜZCE’DE SAHA ÇALIŞMASI BAŞLADI

Türkiye’deki ergen nüfusunun daha yakından tanınması, ergenler ile ilgili veri ihtiyacının karşılanması, politika ve uygulamalara temel oluşturacak bilgilerin elde edilmesi amacıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca yürütülen Türkiye Ergen Profili Araştırması (TEPA)’nın üçüncüsü için Düzce’de saha çalışması başladı.

Yerel Haber 20.12.2021, 15:33
2143
DÜZCE’DE SAHA ÇALIŞMASI BAŞLADI

İlki 2008 yılında gerçekleşen ve her 5 yılda bir tekrarlanan Türkiye Ergen Profili Araştırması, Türkiye genelinde olduğu gibi Düzce’de de yaşayan 12-18 yaş arası gençlerin karşılaşabileceği bedensel, sosyal, psikolojik ve ekonomik sorunları saptamak, bu veriler ışığında değerlendirmek ve gençlerin ihtiyaçlarına yönelik sosyal politikalar üretmek amacıyla yapılıyor. 

36 ilde 60 bin hanede 7 bin ergenle görüşülecek

Bu yıl Türkiye Ergen Profili Araştırması’nın üçüncüsü için saha çalışmalarını başlatan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 36 ilde yaklaşık 60 bin haneyi tarayacak. Araştırma kapsamında bu hanelerde yaşayan yaklaşık 7 bin ergenle görüşülecek.

3 başlıkta değerlendirilecek

Araştırma 3 başlıkta yapılacak. Birinci kısımda hanede yaşayan bütün bireylerin yaş, cinsiyet, eğitim ve sağlık durumları değerlendirilecek. İkinci kısımda, konut özellikleri, ev sahipliği, gelir kaynakları gibi haneye ilişkin sorular yer alacak. Üçüncü kısımda ise ergen nüfusa sağlık durumu, okul ve eğitim hayatı, çalışıyorsa iş hayatı, evdeki yaşam koşulları, ailenin sağladığı sosyal destek, arkadaş çevresinin özellikleri ve arkadaş ilişkileri, madde kullanımının olup olmadığı, fiziksel olarak zarar görüp görmediği, sosyal medya alışkanlığı gibi sorular yöneltilecek. Üçüncü kısımdaki toplam 11 modül, 131 soru ve yaklaşık 200 önermenin içerdiği araştırmanın bulgularının 2022 yılında kamuoyu ile paylaşılması planlanıyor.

Türkiye Ergen Profili Araştırması’nın saha çalışması Kasım 2021’de başladı

İlki 2008, ikincisi 2013 yılında yapılan araştırma serisinin üçüncüsüne 2019 yılında başlayan bakanlık, Covid-19 pandemisi nedeniyle ertelediği araştırmanın saha çalışmasını kasım ayında uygulamaya koydu.

banner844
Yorumlar (1)
Halk 12 ay önce
Kaç bin kişi işsiz kalacak siz onumu hesaplayacaksiniz..kac kisiye iş istihdami saglayacaksiniz onun anketini yapin..
Yeni Sayımız