banner851

banner614

DÜZCELİ NE KADAR MEMNUN?

TÜİK, Düzcelilerin Yaşam memnuniyetini araştıracak. Düzce'de rastgele seçilen bin 132 hane ile yapılacak araştırmada bireyin genel mutluluk algısı, sağlık ve sosyal güvenlik, eğitim, çalışma hayatı, adalet hizmetleri, geleceğe yönelik umut ve bu alanlardaki kamu hizmetlerinden memnuniyetini ölçülecek.

banner619
Yerel Haber 21.09.2013, 10:00
279
DÜZCELİ NE KADAR MEMNUN?


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye’de Yaşam Memnuniyeti Araştırması’nı başlattı. Türkiye İstatistik Kanunu ve Resmi İstatistik Programı uyarınca; Türkiye İstatistik Kurumu’na vatandaşın her alandaki memnuniyet ve beklentilerini ölçen sürekli bir araştırma yapma görevi verildi. Yaşam Memnuniyeti Araştırması’nın temel amacı; bireyin genel mutluluk algısını, toplumsal değerlerini, temel yaşam alanlarındaki (sağlık ve sosyal güvenlik, eğitim, çalışma hayatı, gelir, kişisel güvenlik ve adalet hizmetleri, kişisel gelişim, geleceğe yönelik umut) genel memnuniyetini ve bu alanlardaki kamu hizmetlerinden memnuniyetini ölçmek ve bu memnuniyet düzeyinin zaman içindeki değişimini takip etmek.

Türkiye genelinde yaklaşık 126 bin hane halkının ziyaret edilerek yürütüleceği araştırma, Kocaeli Bölge Müdürlüğü kapsamında bulunan Düzce'de rastgele seçilen bin 132 hane ile yapılacak olup, hanede bulunan 18 ve üzeri yaşta örneğe çıkan fert ile anket yapılacak. Anket soru kâğıdında yer alan soruların bir bölümü objektif sorular olmakla birlikte bir bölümü de algısal sorulardan oluşacak. Bireyin bir durum ve olay karşısında sübjektif algısını ölçmeye yönelik sorular olan algı soruları ile cevaplayıcının anlık değerlendirmesine göre vereceği cevabın öğrenilmesi amaçlanacak.

 

Haber; S. KAŞKIR

Yorumlar (0)