banner851

banner614

DÜZCELİLER BAYRAMIN SON GÜNÜ CAMİLERE AKIN ETTİ…

Düzceli vatandaşlar Kurban Bayramı’nın son güne denk gelen cuma gününde camilere akın etti. Cuma namazını kılmak isteyen vatandaşlar camileri doldurdu. Camilerde yer bulamayan vatandaşlar cami dışında ve kaldırım üzerlerinde namazlarını eda ettiler.

banner619
Yerel Haber 23.07.2021, 15:32 23.07.2021, 16:33
558

Paylaşma ve arınma mevsimi olan mübarek Kurban Bayramı’nın son gününün cuma gününe gelmesi ile birlikte Düzceli vatandaşlar Cuma Namazını kılmak için camilere akın etti.

Koronavirüs salgını gölgesinde kılınan Cuma Namazında vatandaşların sosyal mesafe kurallarına dikkat edildiği görüldü.

Camii içinde ve bahçesinde namaz kılmak için yer bulamayan vatandaşlar kaldırımlarda namazlarını eda ederken hep birlikte dualar edildi.

Öte yandan Cuma hutbesinde ise, Kurban Bayramının öneminden bahsedildi. Okunan Cuma Hutbesinde şu ifadelere yer verildi:

Muhterem Müslümanlar!

Yüce Rabbimize hamd ü sena olsun ki böylesine güzel bir Kurban Bayramını daha idrak ediyoruz. Birlik ve beraberliğimizi perçinlediğimiz bayram namazımızı eda ettik. İslam’ın nişanelerinden biri olan kurbanlarımızı Cenâb-ı Mevla’mıza takdim ettik. Rabbim kabul buyursun.Bayramlar, bir yandan Rabbimize kulluğumuzu arz etme, diğer yandan da birbirimizin gönlünü kazanma, kardeşliğimizi pekiştirme günleridir. Geliniz, bu Cuma günü Resûl-i Ekrem (s.a.s)’in asırlar öncesinden tarif ettiği kardeşlik ahlakına kulak verelim.Peygamber Efendimiz (s.a.s), Müslümanları birbirlerine bağlayan ve muhabbete dayalı ilişkiler kurmalarına vesile olan güzellikleri şöyle haber vermiştir: “Müslüman’ın Müslüman üzerindeki hakkı beştir: Selâmı almak, hastayı ziyaret etmek, cenazeye katılmak, davete icabet etmek ve aksırana dua etmek.”Allah Resûlü (s.a.s)’in öğütlediği ikinci görev, hasta ziyaretidir. Sağlığımızı her an kaybedebileceğimizi ve birbirimize muhtaç olduğumuzu hatırlatan bu ziyaret, Yüce Rabbimizin sonsuz rahmetine ulaşmaya vesiledir. Allah rızası için hasta ziyaretinde bulunan müminler için melekler şöyle dua ederler: “Ne iyi ettin! Attığın adımlar hayırlı olsun, cennette bir yerin yuvan olsun.”

banner844
Yorumlar (0)