banner851

banner955

DÜZCELİLER DE İLGİ GÖSTERDİ

Dünya miras kenti olan ve tarihi dokusuyla göz dolduran Safranbolu’da artık geleneksel hale gelen Safran Festivali bu yıl da renkli görüntülere sahne oluyor. Öncü TV’nin davetli olarak takip ettiği ve Düzceliler’in de ilgi gösterdiği festival dolu dolu etkinliklerle hafta sonu da devam edecek.

Yerel Haber 22.10.2021, 15:25 23.10.2021, 11:56
1320

Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı tarafından UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve en iyi korunan 20 kent arasında bulunan Safranbolu’da bu yıl 5. düzenlenen “Safran Festivali” il ve ilçe protokolü ile vatandaşların katılımıyla başladı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Batı Karadeniz Temsil Kurulu Üyesi ve Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şebnem Urgancıoğlu Ergüder'in daveti ile etkinliğe katılım sağlayan Öncü Haber ekibi, Karabük'ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen, boya, yemek, kozmetik, ilaç ve gıda sektörü gibi birçok alanda kullanıldığı için "mucize bitki" olarak adlandırılan ve ilçeye adını veren safran bitkisi için düzenlenen etkinlikleri yerinde takip ediyor.

Pandemi dolayısıyla tedbirlerin üst düzeyde tutulduğu festivale Düzce’den de her yıl hatırı sayılır bir katılım olduğu öğrenildi.

Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı organizasyonuyla kortej yürüyüşü ile başlayan program, açılış konuşmaları ile devam etti. Konuşmalarda, ismini aldığı safran bitkisi nedeniyle hasat zamanı Safranbolu’ya yüzlerce yerli ve yabancı turistin geldiği vurgulandı.

Konuşmaların ardından halk oyunları ekibi gösterisini sundu. Safranbolu'nun önemli şahsiyetlerinden olan Cinci hanı, hamamı, sarayı ve macununu miras bırakan 17. Yüzyılda yaşamış Osmanlı sarayının ünlü üfürükçüsü Cinci Hoca'yı anmak amacıyla temsili olarak canlandırma yapıldı ve davetlilere macun ikram edildi.

Bu yıl 5’incisi düzenlenen ve 3 gün sürecek olan Safran Festivali’nin ilk günü Zerde kaynatılması ve panel ile devam etti.

2. gün programında, Safran yemek yarışması ve kokteyl ile devam edecek festivalde Safran bitkisi ile gerçekleşen ürünler de sergilenecek.

3. günde panel konuşmalar ve çeşitli ikramlarla devam edecek.

banner844
Yorumlar (0)
Yeni Sayımız