banner851

banner614

EĞER BU ÇAĞRIYA KULAK VERİLİRSE...

Esnaf ve sanatkar için emeklilik süresinin diğer sigortalılar gibi 7 bin 200 güne çekilmesi talep edildi. Söz konusu talep en köklü esnaf birliği TESK'ten geldi. Esnafın SSK'lının iki katından fazla mesai yaptığı savunularak, "Esnaf korunması gerektiği yerde daha çok eziliyor. Hem en uzun süre prim ödüyor hem de emekli olduğunda en düşük maaşı alıyor." ifadeleri kullanıldı.

banner619
Yerel Haber 29.01.2018, 15:40 30.01.2018, 18:28
2911

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Bağ-kurlu esnaf ve sanatkarın diğer kesimlerle eşit haklara sahip olmadığını savunarak, esnafın emekli olması için ödemesi gereken 9 bin gün prim sayısının SSK'lılarda olduğu gibi 7 bin 200 güne indirilmesi gerektiğini bildirdi.

"Esnaf korunması gerektiği yerde daha çok eziliyor"
Sosyal güvenlik kurumlarının tek bir çatı altında toplanmasının esnaf ve sanatkarın mağduriyetini gidermediğini söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Farklı sosyal risklerle karşılaşan bağımsız çalışanlar diğer sosyal sigortalılarla eşit haklara sahip değil. Oysa esnaf ve sanatkar toplumda en fazla çalışan kesimdir. SSK'lılar günde 8 saat çalışıyor. Sabah 05.00'te dükkanı açıp gece 24.00'e kadar çalışan esnaf ise SSK'lının iki katından fazla mesai yapıyor. Buna rağmen esnafın ödemesi gereken prim gün sayısı daha fazla. Öte yandan SSK ile çalışan işçi ay sonu geldiğinde maaşını alıyor. Esnaf ticari faaliyetle uğraştığı için zarar etme riski var. Esnaf korunması gerektiği yerde daha çok eziliyor. Hem en uzun süre prim ödüyor hem de emekli olduğunda en düşük maaşı alıyor. Esnaf ve sanatkarın yıpranma payı düşünülse zaten ödemesi gereken prim gün sayısı 7 bin 200'e denk gelir. Sosyal güvenlikte norm birliğini sağlamanın ilk adımı emeklilik sürelerini eşitlemek olmalıdır.' diye konuştu.

'Sağlık hizmetlerinde SSK-BAĞKUR ayrımı yapılmamalı'
Altmış günden fazla prim borcu olan esnafın sağlık hizmetlerinden yararlanamadığını belirten Palandöken, "Sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı prim borcu ile ilişkilendirilmemelidir. Diğer kesimlerde olduğu gibi esnaf ve sanatkar da borcu olsa dahi sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilmelidir." çağrısı yaptı.

Haber: C. ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (7)
Yunus 4 yıl önce
Sayn Düzce li hemşehrilerim bölgemizin gercekte ciddi sorunu olan ama hep arka planda kalan özellikle çocuk sağlığı konusunda paylaşım yapmak sizlerinde bunu duyurup birilerinin kulağına su kaçırmanızı istiyorum Allah beterinden saklasın.
fatih mehdi 4 yıl önce
bu talep dogru fakat ,bağkur tescili yaptırmayanlara 1982 kanunu ile verilen emeklilik borçlanma hakkını günü gününe tekrar yürürlüğe konulmasını neden talep etmiyorsunuz. ben tam 16 yıl vergi ödedim.fakat geriye dönük tescil yaptıramıyorum bu haksızlık değilmi benim gibi mağdur 90 bin kişi var bu durumun düzeltilmesini istiyoruz.ilgişli ve yetkili makamlara duyurulur
Esnaf 4 yıl önce
Şimdi benim anlamadığım bakur borcunu odiyemiyorum ama devlete borçluyum er yada geç bu para bizden alınacak olmasına rağmen sağlıktan yararlanamıyoruz.hic mantgim almıyor..
yok 4 yıl önce
helal olsun guzel bi mevzu
Murat 4 yıl önce
Esnaf hep mağdur hep aç kazanamıyor eziliyor hep Sürekli Mağdur Edebiyatı
düzceli 4 yıl önce
önce esnaf hırsızlığı bırakacak vergi odeycek yuksek prim odeycek gunde bi gomlek satmayla esnaf olunmaz
Nuh YÜKSEL 4 yıl önce
ÇOK ÖNEMLİ BİR KONUYU GÜNDEME GETİRDİĞİNİZ İÇİN TEBRİK EDERİM Devlet büyüklerimiz Bu Konuyu İNŞALLAH Gündeme Alırlar