banner851

banner614

ELEKTRİKSİZ KÖY!

Akçakoca’ya bağlı Dilaver Köyü’nde yaşayan 29 hane halkı elektrikleri olmaması sebebiyle mağduriyet yaşıyor. Geçimin fındıkla sağlandığı köyde yaşayan Çavuş Güçlü; “Bu köyde yaklaşık 8 ay boyunca tarımsal faaliyet yapılıyor. Burada 500 ton fındık üretiliyor. Bu ekonomik yapının devam etmesi için de elektrik gerekiyor.” diyerek mağduriyetlerini dile getirdi.

banner619
Yerel Haber 12.12.2016, 17:57 12.12.2016, 18:21
6350
ELEKTRİKSİZ KÖY!

Akçakoca’ya bağlı Dilaver Köyü’nde yaşayan ve Cumayeri’ne de çok yakın olan bölgede elektrikleri olmayan vatandaşlar, senelik tarımsal faaliyetlerini sürdürebilmek için en büyük sorunları olan elektriklerinin olmaması sebebiyle mağduriyet yaşıyor. Büyük Melen Projesi kapsamında köyleri kamulaştırıldıktan sonra fındık tarlalarının bulunduğu tapulu arazilerine ev yapan köy halkı, şimdi dört gözle elektriğe kavuşmayı bekliyor.

“Köyün en büyük problemi yol ve elektrik”
Köyde evi bulunan fındık üreticisi Çavuş Güçlü köyün başından sonuna akıbetini, şu sözlerle anlattı: “Burası eskiden Sakarya’nın Kocaali İlçesi’ne bağlı Beyler Köyü. Büyük Melen Projesi kapsamında köy kamulaştırıldı. Bundan yaklaşık 2 yıl önce köy kamulaştırıldıktan sonra köy boşaltıldı ve yıkıldı. Fakat bu havzanın etrafında köyde yaşayan insanların fındık bahçeleri var. Yani bir tarımsal faaliyetleri var. Bu tarımsal faaliyetlerden dolayı köydeki insanlar önceden bahçelerinde yaptıkları evleri onardılar. Bir kısmı yeni evler yaptılar. Bu görmüş olduğunuz mekanda 29 hane var. Yazın dışarıdan insanlar da geliyor fındık toplamaya, köyün nüfusu da artıyor. Yaklaşık 8 ay bu köyde tarımsal faaliyet yapılıyor. Köyün en büyük problemi yol ve elektrik. Su problemini bir şekilde kendi imkanlarımızla hallettik.”

“Güneş panelleri yeterli olmuyor”
Güçlü köye elektriğin gelmesi için bir takım girişimlerde bulunduklarını belirterek, süreci şöyle anlattı: “SEDAŞ’tan randevular aldık. Genel kurul başkanı 2014’te çıkan yasadan dolayı elektrik veremeyeceğini söyledi. Düzce Valiliği’ne müracaat etmemizi istediler. 29 hane içinde biz 3-4 hane güneş panelleri kurduk. Bu yazın yeterli olsa da yağmurlu havalarda ve kışın yeterli olmuyor. Diğer haneler ekonomik olan sebeplerden dolayı bu kadarını da yapamıyor. O yüzden bu enerji sorunumuzun giderilmesini istiyoruz. Burası yılda 500 ton fındık üreten bir bölge. Bu ekonomik yapının devam etmesi için bir şekilde gelen işçilerin rahat etmesi için elektrik ihtiyacının giderilmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Buraya ev yapmamız gerekiyordu her gün gelip gidemeyiz”
29 hane halkından biri olan Nazmi Kavakoğlu ise söz konusu durum için şöyle konuştu: “Bu yerlerimizin buradaki barajdan bize kalan yerlerimiz. Buraları bizim yapmamız onarmamız gerekiyor. En azından işlememiz lazım fındığımızı ve bakımını da yapmamız lazım. Buraya ev yapmamız gerekiyordu her gün gelip gidemeyiz. Senenin en az 6’yı burada kalıyoruz. Bu zaman bazen uzuyor. Başımızı sokacak bir yerimizin olması gerekiyor bizim burada. Elektriğimiz de yok yolumuz da. En büyük de elektrik sorunu. Panellerle ihtiyacını gidermeye çalışanlar var ama birçoğumuz yapamadık. Ben mesela jeneratör çalıştırmak zorunda kalıyorum.”
 
“Fevai Arslan’la görüştüm”
Kavakoğlu köye elektriğin gelmesi için çok çabaladıklarını ve üst düzey bürokratlara kadar çıktıklarını ifade etti. Kavakoğlu; “Ben buranın yolu ve elektriği için Dilaver Köyü muhtarıyla birlikteDüzce Milletvekili Fevai Arslan’la da görüştüm. Seçimlerden önce ‘Tamam, ilgileneceğiz’ dedi. Köy Hizmetleri ile de görüşmeler yaptık.15 Temmuz süreci araya girdi ve yarım kaldı. Elektrik ve yol büyük sorun bizim için.” dedi.

“Biz baraj mağduruyuz”
Bir diğer köylü Şükrü Savaşise yaşadıkları mağduriyet hakkında şu ifadeleri dile getirdi: “Buralarda bizim zaten kendi fındık evlerimiz vardı. Sonra onların yerine gerçek evlerimizi yaptık. Biz gerçekten baraj mağduruyuz. İyi para alanlar arkasına bakmadan gitti ama biz burada kendi yerlerimizle kendi imkanlarımızla baş başa kaldık. Burada elektrik olsa kar yağıncaya kadar gitmem. Devletten yardım istiyoruz. ‘İmdat’ diyoruz. Yetkililerden rica ediyoruz. Söz aldık ama sözümüzü yediler. Darbe olmasa illaki yaparlardı. Bir an önce çare istiyoruz.”
 

banner844
Yorumlar (21)
Nusret hız 4 yıl önce
Bırakın bu ıslerı evınızın 1 saat elektriği kesıldımı hopluyorsunuz adam olun adam
İstanbul 5 yıl önce
Ya arkadas ne bos insanlar var. Lvatandas kac sefer gittin de bu durumu gordunde yorum yapiyosun olur olmaz. Adamlarin resmi olarak 40-50 donum yeri var. Findiklarini toplamasinlar mi. Bu yorumu yapan bazi vatandaslar kalkip elektrigi 1 saat kesik kalsa 40 sefer elektrik sirketine telefon ediyorlar.bos bos yazmasin kimse gercekleri yasayip gorup ondan sonra yorum yazmiyor. Devletin yeride tapu neden adamlarin uzerine Ampul farkli yerlerde daha iyi aydinlatir ama seviyenize inmicem. Aslinda daha guzel sozlerim varda yeri degil.
Birisi 5 yıl önce
Melan projesi kapsamında insanlar köylerinden oldu üstelik kalan yerler içinde yeniden yerleşim alanı oluşturmak zorunda kaldılar. İki senedir elektrik bekliyolarmış siz insanların kazancına göz dikmişsiniz.
izleyici 5 yıl önce
devletin fındık bahçesi için verdiği yer paralarını alıyorlar üstüne 500 ton fındık topluyorar.normal şartlarda o 500 ton fındıkta devlete ait.kendi olmayanları topluyorlar sonra 29 hane için elektrik istiyorlar saçmalık o kadar doğuda elektriksiz susuz yer varken
İzleyici'ye cevap 5 yıl önce
'V'' şeklinde bir vadi düşünün. Devlet bu ''V''nin yarısına kadar istimlak etmiş. Fakat sizin eviniz en alt bölümde, tarlalarınız en yüksek kısımda istimlak edilmeyen bölgede duruyor.. Yani devlet gelip sizin evinizi yıkıyor. Evinize karşılık ev parası veriyor. Sizde bu parayla mecburen Sakarya, Düzce veya İstanbul gibi yerlere göç etmek zorunda kalıyorsunuz. Üstüne üstlük tarlalarınız 'V' nin tepesinde kaldığı için ekstra masraf edip dağ evi yapmak zorunda kalıyorsunuz. Ama bu defa elektrik yok. Yol yok. Su yok. İşte eleştirip durduğunuz o bölgede bunu yaşayan insanlar bile var. Yani evlerinden köylerinden ve kurulu düzenlerinden mahrum edilmiş insanlar. Devlet o fındıklıkların parasını verdi diyorsunuz birde. Nesini vermiş acaba? Bu haberde bahsi geçen yer istimlak alanında bile değil. Dolayısıyla da bu yerlerin parası verilmedi. Hatta koruma bandına giren ilk 300 metrelik yerlerin bile parası verilmedi. Ezbere konuşun durun bakalım. Bu millet sanki bayılıyordu baraj olsun diye.
ahmet 5 yıl önce
elektriği ne yapacaksınız? ampul gönderelim size,ona bakıp bakıp durursunuz..
Beylerli 5 yıl önce
Bazi arkadaslar kafalarina gore yorum yapiyorlar isin aslini bilmeden hesap yapiyorlar akillarinca orada insanlar gercekten zor sartlar altinda elektirik olmadan bi saat yasayamayanlar atip tutmuslar insanlar findik topluyo para kazaniyo diye elektiriksizmi yasasinlarhem orada yazilan kadar abartili findik yok masraflarida cabasi tabi
Hüseyin izgi 5 yıl önce
Öncelikle ben orda oturuyorum yorumlarınız cok acımasız orda 29 haneden fazlası var hemen carpmış bolmüssünüz dediginiz tonda fındık alan insanlar var orda onlarında zaten elektrik ve yol sorunu yok zaten adam guneş paneli taktırıyo yol icinse dort ceker arabası var az fındık alan insanlarda var gelelim parti konusuna isterlerse elektrikve yol yapmasınlar ben yinede reise atarim oyumu biz vatanını milletini seven insanlarız kendi menfeatlerıme gore oy kullanacakda degılim
Ramaxan Kavakoğlu 5 yıl önce
Zenginin mali züğürdün çenesini yorarmiş.terbiye yoksunu tipleredir sozumuz.bu koy 400 yildir orada. Mulklerin tamami tapuludur. Üretmek ne zamandir suç olmuş. Biz ülkeye katma deger sagliyoruz ve hakkkimiz olani istiyoruz.400 yildir yasadigimiz yerden istanbula su verilecek diye cikarildik.devlet nasil istanbulda yasayan vatandasinin ihtiyacini karailiyoesa bizimde ihtiyacimizi karsilamakla mukelleftir. İzan ve insaf sahibi herkes buna hak verecktir.Birde iki ay calisip yatmaktan soz eden sahsiyete sozum var. Buyur kolaysa sende calis. Biz hic calismadan rantiye pesinde kosmuyoruz. Sende bizden fazla calis Allah c.c sana da versin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın