banner851

banner614

EMITT'TE HEDEF: "YATIRIMCI"

Düzce'nin yıllardır büyük umutlarla katılım sağladığı, turist ve yatırımcı çekmek için önemli bir fırsat olan EMITT Fuarı'ndan bu kez eli dolu dönülmesi bekleniyor. Kış aylarında olduğumuz şu günlerde Kartalkaya ve Kartepe başta olmak üzere komşu illerdeki kayak merkezleri dolup taşarken, Düzce'nin içindeki cevher 30 yıldır değerlendirilemiyor. Gölyaka sınırlarında bulunan ve kayak sporu için biçilmiş kaftan konumundaki Kardüz Yaylası'na MARKA'nın da desteği ile fuarda yatırımcı çekilmesi halinde Düzce'deki kış turizmine yeni bir kapı aralanacak.

banner619
Yerel Haber 23.01.2018, 12:38 25.01.2018, 10:10
1461

Düzce'nin zenginlikleri sektöre anlatılacak
Türkiye’nin en kapsamlı turizm fuarı olarak kabul edilen ve 25-28 Ocak tarihleri arasında 22’ncisi düzenlenecek Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT)'na Düzce, bu yıl da Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) koordinasyonunda katılım sağlıyor. Sektör profesyonellerinin yer aldığı 3 numaralı salonda katılım gerçekleştirilecek fuarda MARKA ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü sektörle buluşacak.

EMITT'te yatırımcı hüsranı
Turizmde hak ettiği noktaya ulaşması için yıllardır yapılan girişimlerin bir halkasını oluşturan  EMITT Fuarı'ndan Düzce, şu ana kadar beklediği ölçüde geri dönüş alamadı. Doğal, tarihi ve kültürel potansiyellerinin daha geniş kitlelere tanıtılması sayesinde turist sayısında kıpırdanmalar olsa da konu yatırımcı olunca durum hiç de iç açıcı olmadı.

MARKA Kardüz'ü gündemine aldı
Bunun farkında olan MARKA da yıllardır kış turizmine kazandırılması istenen ancak bir arpa boyu yol alınamayan Gölyaka sınırları içerisinde bulunan Kardüz Yaylası'nı gündemine aldı. Bölgedeki turizm yatırım olanaklarının fuar süresince ilgilenenlere aktarılacağını duyuran MARKA, Düzce Kardüz Yaylası başta olmak üzere özel teşvik olanaklarının bulunduğu yörelere özel önem verildiğini açıkladı.

30 yılda sıfır yatırım
Bir çok siyasi ve idarecinin "Türkiye'nin Davos'u olacak" dediği Kardüz'ün 1980'li yıllardan bu yana kayak merkezine dönüştürülmesi hayali gerçeğe dönüştürülemedi. Son 5 yılda yol ve elektrik sorunu aşılarak altyapı hazırlandı, turizm gelişim bölgesi ilan edilerek yatırımcının önü de açıldı! Ancak buna karşılık tesisleşme adına gelinen nokta sıfır yatırım!

Düzce beklesin, komşular oteller diyarına döndü
Kardüz, turizme açılamadan bir kış sezonuna daha geride bırakmaya hazırlanırken, komşu illerdeki kayak merkezleri adeta oteller diyarına dönüştü. 

EMITT önemli fırsat
Kayak sporu için gerekli yatırım ve tesisleşme yapıldığında gözde kayak merkezleri ile yarışacak düzeye kısa sürede geleceğine kesin gözüyle bakılan Kardüz için Düzce'nin artık yerinde top sektirmeyi bırakması gerekiyor. Şehrin en yüksek tepesi olan ve kış sporları için biçilmiş kaftan konumundaki Kardüz Yaylası'na EMITT Fuarı vesilesiyle yatırımcı çekmek şimdi yöneticilerin üzerine düşeni yapması gerekiyor.  

Haber: C. ÜSTÜNER
 

banner844
Yorumlar (6)
EMİTT?? 4 yıl önce
Şimdiye kadar Emitt’den ne fayda gördü ki Düzce biri izah edebilir mi?
düzce için hayal icraat 4 yıl önce
haberi okuyunca çok cazip geldi ama kardüze yatırımcıyı kaç seneden beri bulamayan düzceli siyasiler yöneticiler hayal kurmaya devam etsinler bu işin çözümü kardüzü ihaleye çıkarıp yatırımcı bulunur yoksa gerisi hayal
Gölyaka 4 yıl önce
İlkönce yolunu yapın yolunu yol dere yatağa gibi genişletmeye olmuyor o bitek
Kardüz davos olacaktı ne 4 yıl önce
Düzceye yatırım proje üretecek siyasi gören varsa haber verin düzcede muhalefet görende haber versin çünkü kardüzü davos yapacak zihniyet nerede
YIĞILCALI 4 yıl önce
BİZ UÇUYORUZ.
yatırım için çalışmak 4 yıl önce
düzce de siyasetçi varmı ki düzce gelişsin, alt yapıyı dahi tamamlayamadılar. Yatırım için çalışmak, çaba harcamak lazım, bu da önce siyasilerden geçiyor, onlar bişeyler yapmalı