banner851

banner955

ERDOĞAN 'HESABINI SORARIZ' DEMİŞTİ

Sebze ve meyve fiyatlarının ateşi düşmüyor. Serada yetiştirilen biber ve patlıcanın fiyatı 20 TL'ye dayanınca bazı zincir marketler satışı bir süreliğine durdurma kararı aldı. Hal fiyatı 9 ila 10 TL arasında değişen, market reyonlarına geldiğinde ise 20 TL'ye kadar yükselen patlıcan ve biberin Düzce'deki büyük marketlerde hala satışı devam ederken, bu karar sonrası atılacak adım merak ediliyor.

Yerel Haber 29.01.2019, 11:20 30.01.2019, 11:27
4550

Hem pazarda hem markette cep yakan sebze-meyve fiyatları tepkilerin odağına yerleşince bu duruma sessiz kalmayan Cumhurbaşkanı ve AK Part Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir programdaki konuşmasında faiz oranları ve enflasyon belli oranda düşerken marketlerde sebze ve meyve fiyatlarının hala düşmemesini eleştirmişti. Erdoğan, "Bunun ahlaki bir temeli olabilir mi? Bakıyorsunuz marketlerde hala bütün sebze meyve vesairede fiyatlar düşmüyor. Onlar hala yükseliyor. Bunu neyle izah edeceğiz? Bu marketlerde benim halkımı sömürme mücadelesini devam ettirenler varsa bunun hesabını sorma görevi de bizimdir ve hesabını sorarız." demişti.
 
Düzce'de 15 TL civarında satılıyor

Artan şikayetler üzerine zincir marketlerden beklenmeyen bir hamle geldi. Marketlerin sebze-meyve reyonlarında 15 ila 20 TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunulan biber ve patlıcanın satışına bir süreliğine ara verilme karar alındı. Bunda yüksek fiyatlara gösterilen tepkinin yanı sıra alımın da azalması etkili oldu. Bazı büyük marketlerin alım gücü yüksek bölgelerde yine bu sebzeleri satmaya devam edeceği öğrenilirken, şimdi gözler Düzce'deki marketlere çevrildi. Düzce'de genellikle 15 TL civarında fiyatlarla sebze reyonlarında yerini alan patlıcan ve biberin raflardan inip inmeyeceği ilerleyen günlerde belli olacak.
 
Daha önce kilo kilo alan vatandaş artık bakmakla yetiniyor

Yaz-kış tüketilen ancak kış aylarında serada yetiştirilen patlıcan ve biberi daha önce kilo kilo alan vatandaşlar artık bakmakla yetinirken, Öncü Haber'e yaptıkları değerlendirmede, 'İki kilogram patlıcan almaya kalksak 30 TL'den fazla para ödeyeceğiz. Buna ev ekonomisi dayanır mı? Durum pazalarda da farklı değil. Sadece bir kaç lira oynuyor. Devletimizin büyükleri gereken uyarıyı yaptı. Artık fiyatların makul seviyeye inmesini bekliyoruz." dedi.
 
"Çözüm bu olmamalı"

Yüksek fiyatlar yüzünden patlıcan ve biberin Düzce'deki zincir marketlerde satılmaması kararı için ise "Zaten alamıyoruz, satılmasa da olur. Ancak çözüm bu olmamalı. Üretici, tedarikçi, market yönetimleri yani tüm ilgili kesimler ortak kararla fiyatlarda indirime gitmeli." yorumunda bulundu.

Haber: C.ÜSTÜNER
 

Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 

Yorumlar (29)
Vatanfaş 4 yıl önce
Devletin her kademesinde denitim yapılmalı halkı korumalı hakkı verilmeli
Yoksa her olayda suclu fırsatcı ararız
yemeyin 4 yıl önce
kışın patlıcan mı yenir? yaz sebzesi yazın yenir. fiyatın artması sebebiyle çocuklarınıza daha sağlıklı kışın yetişen sebzeler yedirirsiniz.
Can . D 4 yıl önce
DEVLET TARLADAN TEZGAHA GELENE KADAR HANGI ÜRÜN NE FIYAT OTOMATIK BILIR KOTLAMA YAPIN HANGI MARKET KACA SATIYOO
Can . D 4 yıl önce
ARACILAR COK ONLARI BAY PAS EDECENKI FIYATLAR DÜSÜN HAL YASASI CIKSIN ÜRETIM DENETIM ALTINA ALINSIN NE ÜRÜN NE KADAR TARLADA KAC LIRA TEZGAHA GELESIYE KADAR KAC ARACI VAR O ARACILARI YOK EDIN OTOMATIKMAN FIYATLARI DEVLET KOTROL EDER
Fındıkçı 4 yıl önce
Vay be fiyatlara bak fındıkçılara gerçekten yazık oldu bu senede yüz tl den aşşağıyada olmaz yevmiyeler açıklandı açıklanaıyor diyene kadar fındıkçı 8 liradan satma zorunluluğu doğar mecbur satacak çünkü borçlu yinede vatan sağolsun demeli
Kieros 4 yıl önce
En dürüst üretici fındıkçı :) çıkamama garantili tek ürün
Abdullah Saray 4 yıl önce
Finike Kumluca Antalya hortum sel seralar gitti market manav pazar neyi denetlersen denetler düşmez. Eğer marketler pahalı satıyorsa 17 yıldır milleti neden kazıklattınız
Yerli 4 yıl önce
Geçiş garantili köprü ve otoyollar ne olacak? Oradaki zararla neler yapilir biliyor musunuz? Eyyyyyy amarikaaaa
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
22
açık