banner851

banner614

ETİKET OYUNUNU DİKKATLİ VATANDAŞ BOZDU!

Düzce’de hizmet veren bir yerel market zincirinin rafta başka kasada başka fiyat uygulaması tepkiye neden oldu. Düzpaş marketteki alışverişi sırasında fişteki fiyat farkı gözüne çarpan ve bu duruma itiraz eden vatandaşa para iadesi yapılırken, akıllara “Denetim nerede?” sorusu geldi.

banner619
Yerel Haber 04.01.2021, 13:20
7485
ETİKET OYUNUNU DİKKATLİ VATANDAŞ BOZDU!

Yeni tip koronavirüs (COVİD-19) salgının ekonomiyi derinden etkilemesine bir de 2021’in gelişiyle art arda gelen zamlar eklenince vatandaş kara kara düşünüyor. Vatandaşlar, maaşlarını yettirebilmek için ceplerindeki parayı kuruş kuruş hesaplıyor.

Hal böyleyken Düzce’de birçok şubesi bulunan yerel market zinciri Düzpaş’ın ürünlerde yaptığı etiket oyunu pes dedirtti.

Söz konusu firmanın Uzunmustafa Kuzumcuzade Bulvarı’ndaki şubesinden alışveriş yapan bir vatandaş firmanın yaptığı etiket oyununu deşifre etti. Duyarlı vatandaş başına gelenleri 0 542 767 18 81 numaralı Öncü Haber Whatsapp İhbar Hattı’na göndererek ifşa etti.

REYONDA FARKLI, KASADA FARKLI

Reyonda etiket fiyatı 3 lira 95 kuruş olarak yazılan şalgam suyunu alan vatandaştan ödemenin ardından fişi incelediğinde kendisinden kasada 4 lira 45 kuruş alındığını fark etti. İddiaya göre vatandaş kasada uygulanan fiyat farkının nedenini sorduğunda görevliden “Kasadaki fiyat geçerli, etiket üzerindeki değil.” cevabını aldı. Bu durum üzerine itirazını sürdüren vatandaşa daha sonra aradaki fiyat farkı iade edildi.

Etiket oyununu gözler önüne seren tepkili vatandaş, “İnsanların bu zor süreçte etiket fiyatı ile kasadaki fiyatlarda değişiklik oluyor. İlgili kurumları göreve davet ediyorum. Benim aldığım sadece bir ürün. Kaç çeşit ürün varsa denetlensin.” sözleriyle yetkilileri göreve davet etti.

KANUN MÜŞTERİNİN YANINDA

Öte yandan söz konusu duruma karşı 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 54. 54/2. maddesinde “Etiket, tarife ve fiyat listelerinde belirtilen fiyat ile kasa fiyatı arasında fark olması durumunda, TÜKETİCİ LEHİNE OLAN FİYAT UYGULANIR” deniliyor.

“İTİRAZ EDİN”

Tüketiciler Derneği (TÜDER) tüketicilerin mağduriyet yaşamaması adına kasada ödeme sırasında, barkod okuyucudan geçen (fatura ya da fişe yansıyan) fiyatları mutlaka kontrol ve takip etmesini öneriyor. Fatura ya da fiş düzenlendikten sonra fiyatlar tekrar kontrol edilmeli. Raf (etiket) fiyatı ile kasa fiyatı arasında farklılığı tespit edilmesi halinde hemen kasiyere itiraz ederek, fiyatın düzeltilmesini ve tüketici lehine olan olan daha düşük fiyatın uygulanmasını talep edilmeli. Talebimizin kabul edilmemesi halinde, gün ve saat belirtilerek, raf (etiket) fiyatının fotoğrafı çekilmeli; varsa fiyatların ilan edildiği reklam broşürünü muhafaza ederek, fatura ya da fiş ile birlikte, maddi zararların tazmini amacıyla, ikametgâhınızın ya da alışveriş yaptığımız mağazanın bulunduğu yer Tüketici Hakem Heyetlerine müracaat edilmeli.

banner844
Yorumlar (32)
Cafer 9 ay önce
3 Gün önce benimde başıma geldi Peynir reyonundan aldığım ürün olan kaşar peynir 18 TL iken kasada 25 Tl ödedim 600 Gram kaşar peynire markasıda Eker yalansa yalan desinler hodri meydan....
Mevlüt 9 ay önce
Bugün ben de a101 den bisküvi alırken etiket fiyatına özellikle baktım fakat kasada iki katı fiyat çıkınca ürünü almadım.neden bukadar fark olduğunu sorduğumda ürünler karışmış dendi.
Market Çalışanı 9 ay önce
Bir market çalışanı olarak yazıyorum. Pandeminin başlıdığı günden bu yana sağlık çalışanlarından sonra bulaşı riskinin en yüksek olduğu sektörde ve en çok yorulan market çalışanlarını sanki devleti yıkmaya teşebbüs etmiş birer vatan haini gibi lanse edip burdan prim yapmaya çalışan öncü haberi kınıyorum. Raf kasa fiyat farkı her market çalışanın karşılaştığı bir durumdur. Bunda firmanın olduğu kadar çalışanların da hatası olduğunu kabul ediyoruz. Ama bunda markete gelen BAZI müşterilerin de payının olduğunu söylemeden geçemem. Bazen günde 200-300 kalem ürüne fiyat değişikliği geliyor. o kadar etiketi değiştirmek çok zaman alıyor ve bu sırada müşteriler haliyle bi şeyler soruyor onlara yardımcı olmak için etiketleri bırakıp gitmek gerekiyor ve bu şekilde sürekli elindeki işi bırakınca doğal olarak bazıları atlanıyor bazılarının yerleri karışıyor veya unutuluyor. Zaten her firma çalışan sayısını en azda tutuyor ve bu yüzden ne kadar koştursan da işlerin yetişmesi mümkün değil bu defa da işveren "Neden yapmadın" diye çalışanı azarlar. Yapılması gerek işleri yaparsın bu defa Ego'su kaf dağlarında bazı insanlar "Ben müşteriyim her zaman haklıyım" davasına düşer ve "ben ne dersem o" der. Elinizi biraz vicdanınıza koyun da öyle haber veya yorum yapın.
Biz market çalışanları da en az sizin kadar insanız. Bizim de gururumuz ailemiz var. Sizler kısıtlamarda dinlenirken sizin ihtiyaçlarınızı karşılamanız için yine erkenden işimizin başına gidiyoruz. Sizler parayı bizim cebimize vermiyorsunuz ama biz hizmetimizi doğrudan size veriyoruz. Cebinizde paranızın olması sizlere insanların gururlarını kırma rencide etme hakkı vermez. Daha yazabilecek o kadar çok şeyim var ama sizden tek bir beklentimiz var. Birazcık vicdan sahibi olun, tebessüm edin, teşekkür edin ve değer verin.
Düzceli 9 ay önce
Her daim rafta bulunan fiyat gecerlidir. Bunu duzpas degil cogu market yapabiliyor malesef.
Tahsin 9 ay önce
Başka marketlerde de benzer şey oluyor. Basit bir çalışan hatası büyütmeye gerek yok. Onlar da insan.
İnci 9 ay önce
Düspaş bu etiket farkı genel olarak hep var o yüzden oradan alış verişi kestim her markette çıkıyor ama düspaş kadar çok değil
Ramazan 9 ay önce
Kontroller ve denetimler mutlaka yapılmalı. Vatandaşa bu işler bırakılmamalı. Denetimleri yapacak olan kişi kurumlar ATM memurluğu yapmaması gerekiyor.
Şahin 9 ay önce
Ben a 101 de cok denk geldim.her alis verisimdede fisimi kontrol ederim.
Sikinti gordugumde kasaya gider durumu anlatirim.
Pardon indirimi sisteme yansitmamisiz.deyip Allahtan para iademi yapiyolar.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın