banner851

banner614

EZBER BOZAN FIRINCI

Karaca Mahallesi’nde 10 yıldır fırıncılık yapan Süleyman Günaydın, diğer fırınların 1.5 TL’ye sattığı ekmeği 1 TL’den vatandaşla buluşturuyor. Bir ekmeğin maliyetinin 60 kuruş olduğunu belirten Günaydın, “Bakkallara 80 kuruşa versek, tezgahımızda 1 TL’ye satsak güzel para kazanırız. Ekmeğin 1.5 TL olması halka ağır geliyor. Ben ekmeğimi 1 TL’ye satıyorum ve herkesin de 1 TL’ye düşürmesini istiyorum.” dedi.

banner619
Yerel Haber 25.01.2018, 13:13 26.01.2018, 18:56
5745

Karaca Mahallesi’nde 10 yıldır kepenk açan fırıncı esnafı Süleyman Günaydın, Düzce’de ezber bozdu. Düzce Fırıncılar Odası’nın açıkladığı tarife doğrultusunda il genelinde 300 gram ekmek 1.5 TL'den satılırken, Günaydın kendi fırınında ekmeği 1 TL’den satıyor. Üstelik gramajını da yüksek tutuyor.

Fırıncılara ekmeği 1 TL’den satma çağrısı
Haber merkezimizi arayarak Düzce’deki diğer fırıncılara da ekmeği 1 TL’den satma çağrısı yapmak istediğini söyleyen Günaydın, mikrofonumuza gerekçelerini sıraladı.

“Ekmek 60 kuruşa mal oluyor”
Maliyet hesabı üzerinden ekmeğin daha ucuza satılabileceğini söyleyen Günaydın, şöyle konuştu:
“Unun çuvalı 74 TL. KDV’si, hammaliyesi fırınımıza geliş şekli 75 TL. Bir çuval undan 220 tane ekmek çıkıyor. Ekmek bugün bize 60 kuruşa mal oluyor. Bakkallara 80 kuruşa versek, tezgahımızda 1 TL’ye satsak güzel para kazanırız. Ekmeğimiz de iade gelmez, rekabet olmaz.”“Satılan ekmek sayısı da düştü”
Ekmeğin 1.5 TL olmasının halkın bütçesine ağır geldiğini vurgulayan Fırıncı Süleyman Günaydın, bunun satışı da etkilediğini ve satılan ekmek sayısının düştüğünü söyledi.

Türkiye’de bazı fırıncıların kendisi gibi ekmeği 1 TL’den sattığını belirten Günaydın, şunları kaydetti: “Marketlere 75 kuruşa veriyor, 60 kuruşa veriyor, 80 kuruşa veriyor, 1 TL’ye veriyor. Madem ki bu ekmek 75 kuruşa kurtarıyorsa ekmeği 80 kuruşa marketlere verelim, 1 TL’ye halka verelim. Vatandaş günün akşamına kadar bahçesinde uğraşıyor, bir ekmek alacak diye hesap yapıyor."“Az olun öz olsun, da israfı önleyelim”
Düzce’de 300 gram olan tekli ekmeğin 1.5 TL’den satıldığını kendi fırınında ise 320 ekmeğin 1 TL’den tezgahtaki yerini aldığını kaydeden Günaydın, “Türkiye genelinde ekmek 1 TL her şekilde kurtarır. Hem vatandaş için hem bizim için. Az olun öz olsun. Hem de israfı önleyelim.” dedi.

Haber: C. ÜSTÜNER

Yorumlar (65)
Bakkalcı 4 yıl önce
Bu arkadaşın ekmeğini sattık gördük. 3 gün dayanamadık...
Hesap kitap yaparken neye göre yaptın? Kaç tane eleman çalıştırıyorsun ? Kaç tane servis aracın var? Bakkalın kar marjını sen hesaplarken bakkalın kaç para kira elektrik ödediğini kaç eleman çalıştırdığını biliyormusun?
Düzce li 4 yıl önce
İşçilerin parasını beş haftalığını içeride tutup o parayla umreye giden adam maliyet hesabı yapmasın
hakını yediğin 4 yıl önce
iççinin sssk ödemesen işçiye haftalığı 2hafta sonra versen oduncuya ara vermesen süriyeli çalıştırsan ssk yapmasan tabii işcinin parasını maliyeten çıkarsan tabi ekmeğin maliyeti 600 krş tur sen kimseye para vermiyonki maliyet hesaplıyon
Süleyman g. 4 yıl önce
Kaç paran kaldı bende.
Furkan 4 yıl önce
Bu süleyman hıdırnebi ekmek yani ekmeğinde tat tuz olmadığı için yalandan maliyet hesabı yapmasın ekmeği satılmıyor diye rekabet yapıyor haşkı malkı düşündüğü yok gidin ekmek verdiği yerlere bakın kaçtan satıyor ekmeği
Serdar 4 yıl önce
Süleyman boş konusupta milletin canini sıkma senin kişiliğini bütün fırıncılar biliyor nasıl olduğunu firincilar odasindan hergün 100 adet ekmek aliyordun neden acaba ortalığı karıştıran sensin her seferinde
KARACALILAR 4 yıl önce
HELAL SANA ABİ....EKMEĞİ SENDEN BAŞKA KİMSEDEN ALMAK YOK YOLA DEVAM
Fırıncının Gözü Aç 4 yıl önce
Ne kadar işçi çalıştırıyorsan o kadar çok iş yapıyorsun demektir.Adam doğru konuşuyor 60 kuruşu geçmez maliyet.Bu işte sürümden kazanılır ekmek başından değil.Hak yemeyin eksik gramaj yapıp pahalıya satarak.Kaç yıl yaşayacaksın
Besiktas 4 yıl önce
Helal
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın