banner851

banner614

FESTİVAL ÇALIŞTAYLA BAŞLADI

Bitkisel çeşitlilik yönünden oldukça zengin olan Düzce'nin tanıtımına önemli katkılar sağlayan ve bu yıl 4.'sü düzenlenen “Düzce Otları Tyche Bereket Festivali” Düzce Üniversitesi'nde düzenlenen çalıştayla başladı. Festivalik ilk gün programına Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay ve Düzce Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu da katıldı.

banner619
Yerel Haber 02.05.2018, 15:49 02.05.2018, 19:05
1201

Hem Düzce'nin hem de şehre özgü otların tanıtılması amacıyla 4 yıl önce ilki gerçekleştirilen ve artık gelenekselleşen “4. Düzce Otları Tyche Bereket Festivali” bugün Düzce Üniversitesi'nde düzenlenen "Düzce Otları Çalıştayı" ile başladı.

Düzce Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi öncülüğünde Düzce Valiliği ve Düzce Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen festival kapsamındaki çalıştayın açılış oturumuna Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, YÖK Akademi Kadın Çalışmaları Birimi Üyesi ve Düzce Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu ile uzmanlar katıldı.

'Tarihten Gelen Bereket Öyküsü' sloganı ile 2-6 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak olan Düzce'de festivale ilginin giderek arttığı önceki yıllara kıyasla katılımcıların artmasıyla gözler önüne serildi.

"Düzce daha geniş kitlelere tanıtılıyor"
Çalıştayın açılışında konuşmak yapmak üzere kürsüye gelen davetliler de eşsiz doğal güzellikleri içerisinde barındıran, yeşil ile maviyi buluşturan Düzce'nin bu zenginliklerinin düzenlenen bu tür etkinliklerle daha geniş kitlelere tanıtıldığı vurgulandı.

Düzce’de kendiliğinden yetişen birbirinden farklı ot çeşitleri olduğu üzerinde duran konuşmacılar, yemek olarak da kullanılan bu otların artık doğal yaşamın bir parçası olduğunu belirtti.

Düzce'ye özgü otların "hazine" değerinde olduğu ve en iyi şekilde değerlendirmesi gerektiği ifade edilerek, "Düzce’nin otları tüm Türkiye’ye şifa ve lezzet kaynağı olacak.” denildi.

Moderatörlüğünü Şerifoğlu üstlendi
Konuşmaların ardından moderatörlüğünü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu’nun üstlendiği "Düzce Otları Paneli" başladı. DÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, ‘Tıbbi Amaçlı Kullanılan Bitkisel Droglar ve Geleneksel Tıp Ürünlerinin Eldesi’, DÜ Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi Aksoy ‘Süs ve Tıbbi Bitkiler Üretiminde Düzce Üniversitesi Botanik Bahçesi Örneği’ ve DÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ernaz Altundağ Çakır ‘Düzce Semt Pazarlarında Yemeklik Bitkiler’ başlıklı konularda bilgiler aktardı.

Sergi açılışları yapıldı
Panelin öğle arasında ise "Düzce Otları Tyche Bereket Festivali” sergilerinin açılışı yapıldı. Öğleden sonra atölye çalışmaları ile devam eden panele katkı sağlayan uzmanlara teşekkür belgesi takdim edilmesinin ardından ilk gün programı sona erdi.

Haber: C.ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (10)
yeni yüzlere evet 3 yıl önce
ülviye hanım gibi aydın yüzleri yeni yüzleri görmek istiyoruz böyle duyarlı projelerde, hep aynı kesimi görmekten sıkıldık her yerde..
Veysel Bağcı 3 yıl önce
DÜZCE de yapilan bazi festivallerin duzenleyicilerinin , hayatlarinda festivalin içeriği yok. Yilda 3 dort gun. Sonra bidaki yilakadar. Bu bosiklet vb festivaller içinde geçerli.
Doğru Söyleyeni... 3 yıl önce
Hepsi yüce Allah'ın yarattığı gibi ne genleriyle oynanmış ne kimyasal var. Ege bölgesinde turlar düzenleniyor bu nebatlar için. Düzce'mizdeki olan yabani sebze ve meyveler inanın Ülkemizde hiç bir yerde yok. Yeşil Düzce diyelim artık seve seve...
önemli 3 yıl önce
dünyadan ülkemize gelenlerin bazıları ender bitkilerimizi çalıp kendi ülkelerine götürüyor unutmayın sağlığımız için ilaçlar otlardan yapılıyor otlarımıza sahip çıkın
Mert Aydın 3 yıl önce
Yaaa şu festivalin düzceye ne katkısı var birisi bana açıklayabilirmi?
Serdar gürler 3 yıl önce
Düzcenin koyunları bol bol otlasın.
İşin özeti 3 yıl önce
Millet gider uzaya bizim üniversite gider tarlaya.Bu sacma sapan işlerden ne zaman vazgeçip kafayı bilime ve teknolojiye yoracaksınız.Fuzuli masraf, bırakın o işleri aşçılar odası, hamur açan kadınlar derneği yapsın.
tavsiye ettiğine göre 3 yıl önce
tavisye ettiğine göre denemişsin.nasıl tadı.güzel mi.
koyunları biliriz 3 yıl önce
geçen bir sol parti güya milliyetçi partiye 15 vekil paketleyip teslim etti.hiç biri ititraz etmedi.hiç bir sol seçmende bu nedir diye sorgulamadı.ağa git dedi gittiler.şimdi gelsinler diyor.iradeleri yok demekki.koyun kim.bulursun.
Vayy Bee 3 yıl önce
:))))) düzcede merinos koyunları var neyseki otlar ziyan olmaz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın