banner851

banner614

FINDIK HASADI ERKEN BAŞLADI

banner619

Düzce’de hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesi sonucu fındığın erken olgunlaşması nedeniyle bazı üreticiler 8 Ağustos’ta başlaması gereken fındık hasadına erkenden başladı. Fındıkta yanlış hasat ve harman uygulamalarının, verim ve kalitede kayıplara neden olabileceği bildiriliyor…

banner846
Yerel Haber 05.08.2015, 15:31
4662
FINDIK HASADI ERKEN BAŞLADI
banner844
Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Düzce’de sahil kesiminde 8 Ağustos, orta kesimde 15 Ağustos ve yüksek kesimde 22 Ağustos tarihinde fındık hasadı yapılmasının uygun olacağını açıklamıştı. Ancak havaların sıcak gitmesi ve fındığın erken olgunlaşması nedeniyle bazı üreticiler fındık hasadına günler öncesinden başlayarak hasat sezonunu açtı.
İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, üreticilerimizin fındıkta kalite kaybı yaşamamaları için belirlenen hasat tarihlerinden önce fındıklarını hasat etmemeleri çiftçilerimizin yararına olacağı belirtilmişti. Uyarıları dikkate almayan üreticiler, bahçelere girerek fındık hasadına başladı.

Yeşil altın olarak da bilinen fındığı bazı üreticiler kendileri toplarken bazı üreticiler ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan getirdikleri mevsimlik tarım işçilerine ürünlerini toplatıyor. Rekoltenin geçen yıla oranla daha iyi olduğu bu yıl üretici kilogram başına en az 15 TL fiyat istiyor.

Haber;S:KAŞKIR
Yorumlar (8)
Ali 6 yıl önce
yerliyi kapıdan sokmayalımmış, ne idüğü belirsiz adamı sokalım bahçeye. Üç kuruş kar edecem diye kendi insanına iş vermeyen koftiler hergün vatan millet sakarya edebiyatı yapıyor, herşeyiniz ikiyüzlülük
tekin bakbak 6 yıl önce
erken başlayanların fındığı randıman olarak düşük olacak buda fındığın fiyatını düşürecek
uzmandan 6 yıl önce
fındığının olgunlaşmadan önce toplayan büyük zarar eder. yazıktır, günahtır erken toplayıp randımanı ve kaliteyi düşürmeyin.
T.C. DÜZCELİ 6 yıl önce
BU ARADA YERLİ 50 TL VE FIŞARDAN GELENLER 42,5 TL ARADAKİ FARKI VERİRİM YERLİ SOKARIM BAHÇEYE İÇİM RAHAT UYURUM GECELERİ ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN ONLAR DOĞUDA ELEKTRİK FATURASI ÖDEMEZ ONLARIN YERİNE BİZ ÖDERİZ.(SİZ DÜŞÜNÜN)
T.C. DÜZCELİ 6 yıl önce
YERLİ KAPIYA SOKMICAKMIŞIZ ESAS YANDAŞ DIŞARIDAN GELENLER NE ANLAR FINDIKTAN SENİN DEDİĞİNİN TAM TERSİ OLUYOR NE HİKMETSE ARKADAŞLAR DIŞARIDAN YA PKK YANDAŞI ÇIKIYOR YA DA GİTTİKLERİ İLLERDE İSTİHBARAT TOPLUYOR GELMEYİN OYUNA HERGÜN BİR ŞEHİT HABERİ.
AKILLI 6 yıl önce
YIĞILCA ÇİFTÇİSİ ZİRAAT ODASININ ÖNERİLERİNE HARFİYEN UYAR.
kieros 6 yıl önce
Findiklar yandi bu sene de rekolte az olacak
vatandaş 6 yıl önce
yerli halk 70tlden geliyor yemekte benden olcakmış. dışardan gelen adam 50ye geliyor. yemekte onlardan. sizce yerli zaten düzgün toplamıyor arkadan gelip ben başak yaparım diye. yerliyi kapıdan dahi sokmayın.
12°
açık