banner851

banner614

Fındık işçileri gelmeye başladı.

Fındık toplama sezonunun başlamasına az bir zaman kala mevsimlik işçiler Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden, fındık bahçelerinde çalışmak üzere Sakarya ve Düzce'ye gelmeye başladı.

banner619
Yerel Haber 29.07.2009, 18:04
189
Fındık işçileri gelmeye başladı.

Fındık toplama zamanının gelmesiyle mevsimlik işçilerin çileli yolculuğu başladı. Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman ve daha pek çok Doğu ve Güneydoğu illerinden binlerce fındık işçisi, günde 20-25 TL kazanmak için Sakarya, Düzce, Ordu ve Giresun'a çalışmak için yola çıktı.

Fındık fiyatının açıklanmayacağı bu yıl, gelen işçi sayısında düşüş olması bekleniyor. Geçimlerini fındıktan sağlamak için saatlerce yol kateden işçiler açıklanmayan yevmiye fiyatlarının kendilerini düşündürdüğünü söylediler. Gelen işçilerin kendilerine işveren bulup bulamayacakları konusunda da tereddüt yaşıyorlar. Ekmek paraları için her yıl bu zahmete katlandıklarını, çocuklarının geleceği için bu işi yapmak zorunda olduklarını belirten işçiler, geçen yıl 20 TL olan yevmiyelerin bu yıl artmasını beklediklerini dile getirdiler. Öte yandan üreteciler ise fındıktaki belirsizliğin giderilmesini beklediklerini belirterek eğer fındık bu yıl da çok düşük bir fiyattan alınırsa tamamen zarar etmiş olacağız. 8 milyon fındık üreticisini görmezden gelmesinler. Sadece fındıktan geçinen binlerce aile var diyerek tepkilerini de dile getirdiler.


Yorumlar (0)