banner851

banner614

FINDIKLIKTA BAYRAM

Kimileri akraba ziyaretine, kimileri tatile giderken kimileri de çalışmak zorunda kaldı bu bayram. Bölgenin geçim kaynağı olan fındık bayram seyran dinlemedi. Birçok insan bu bayram fındık toplamak zorunda kaldı.

banner619
Yerel Haber 10.08.2013, 18:34
227
FINDIKLIKTA BAYRAM

Her yıl Ağustos ayının gelmesiyle başlayan fındık toplama işi bu yıl bayrama denk geldi. Bayramın gelmesiyle birlikte fırsat bularak akraba ziyaretlerine çıkan kesimin sayısı bu yıl önceki yıllara oranla azdı. Çünkü bu bayram fındık toplama zamanı bayrama denk geldi.

 
Vatandaşlar, "Bayramda neden gezmeye gitmediniz de fındık topluyorsunuz" sorumuza tebessüm ederek yanıt verdiler.
 
 
Düzce'nin hemen hemen her noktasında bayram boyunca fındık toplama işi vardı. Daldan fındık değil para topladığını söyleyen vatandaşlar fındık toplamaya mecbur olduklarını ve fındığın bayramdan daha önemli olduğunu dile getirdi.
 
Kimileri borcunu ödeyecekti kimileri ise düğün yapacaktı. Düğün hevesiyle bayramda da fındık toplayan gençlerin yanı sıra İstanbul'dan tatil için gelenler de soluğu fındık bahçesinde aldı.
 
 

Olmazsa olmazımız fındık diyen vatandaşlar bu zamana kadar fındığı dalda bırakmadık yine de bırakmayız diyerek gayretle fındığı toplamaya devam ettiler.

Haber; Ş. ÇAKIR

banner844
Yorumlar (0)