banner851

banner614

"FIRSATÇILARA MÜSAADE ETMEYİN!"

banner619

Ramazan ayı ile birlikte Düzce'de de çeşitli dernek, vakıf ve sivil toplum örgütleri tarafından açılan kermeslerin sayısı arttı. Kermeslerin hayırdan çok ticari amaçlı yapılmasına karşı çıkan TESK, amacı dışında açılan yardım kermesleri ile insanların manevi duygularının istismar edildiğini belirterek, yetkililere "Fırsatçılara müsaade edilmemeli!" çağrısı yaptı.

banner846
Yerel Haber 23.05.2018, 17:04 25.05.2018, 10:07
1808
"FIRSATÇILARA MÜSAADE ETMEYİN!"
banner844

11 ayın sultanı Ramazan ile birlikte ülke genelinde kermeslerde artış olması nedeniyle bir açıklamada bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK), yardım kermesi adı altında fırsatçılık yapanlar olduğunu savunarak, denetimin gerekliliğine işaret etti.

"Hayır, amacıyla kısa süreli açılanlara sözümüz yok"
Konuya ilişkin yazılı bir açıklamada bulunan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Özellikle mübarek Ramazan ayında insanların manevi duyguları istismar ediliyor. Her köşede kurulan sözde yardım toplama adı altındaki kermesler sergiledikleri ürün çeşitliliği ile adeta AVM'ler gibi esnafımızla rekabet yapar hale geldiler. Hayır, amacıyla 2 günlük, kısa süreli açılan bu kermeslere sözümüz yoktur. Ancak, aylarca açık kalan, bir iş yeri gibi satış yapan denetimsiz ve yardım kermesi adı altında açılan fırsatçılara müsaade edilmemeli.' ifadelerini kullandı.

"Nedense kermeslerde denetimin yapılmıyor"
Amacı dışında yardım kermeslerinin açılmaya devam ettiğini ve bu yanlış uygulamaya mutlaka bir çözüm getirilmesi gerektiğini kaydeden Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Esnaf ve sanatkârımız kirasını ödemek, vergisini, sosyal güvenlik primini yatırmak için gecesini gündüzüne katarken, yardım kermesi adı altında vergisiz, stopajsız ve masrafsız boş dükkânlarda, havaların ısınması ile de boş arsalarda, caddelerde, alışveriş çadırı kurarak haksız rekabet yapılmaktadır. Esnafın üretim yapabilmek için hijyen standartlarına uygunluğu yetkililer tarafından devamlı kontrol ediliyor, nedense kermeslerde böyle bir denetimin yapılmaması halk sağlığı açısından sakıncalı olduğu gibi haksız rekabet oluşturmaktadır. Bu tür yardım kermeslerine bir çeki düzen getirilmesini istiyoruz. Aksi halde bu tür uygulamalar kayıt dışılığın en büyük sebeplerindendir ve önüne geçilmesi için mutlaka tedbir ve denetim şart' diye konuştu.

Haber: C.ÜSTÜNER

 

 

Yorumlar (2)
Ritimci Fikret 3 yıl önce
Kermes... Yahu ismi ne gıcık! :))) Luis Hernandes Kermes, hahaha
Esnaf 3 yıl önce
Kirasını, vergisini, faturasını ödeyen esnafların sesi duyulmalıdır. 2 günden fazla yapılan kermesler engellenmelidir.
18°
açık