banner851

banner614

GÖRME ENGELLİLER İÇİN TASARLANDI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından aralarında Düzce ve Bolu’nun da bulunduğu 41 ildeki görme engelli vatandaşlara “gören göz” cihazı dağıtılacak. Dağıtımlar ücretsiz olacak.

banner619
Yerel Haber 10.05.2018, 11:49 11.05.2018, 15:41
457

Görme engelli vatandaşların yararlanabilmesi için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın işbirliğiyle başlatılan “gören göz” cihazı 2018 yılında Düzce ve Bolu’nun da aralarında bulunduğu 41 ile dağıtılacak.
 
Cihazı alabilmek için gereken başvuru şartları, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 2018 yılı itibariyle 12 yaş ve üzerinde olmak, görme engelini belirten ve ilgili yönetmeliğe uygun olarak alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporuna göre görme engeline ilişkin tüm vücut fonksiyon kaybı oranı yüzde 70 ve üzerinde olmak, gören göz cihazını kullanmaya engel teşkil edecek işitsel, zihinsel veya el ve parmaklarını kullanamayacak derecede ortopedik engeli bulunmamak” şeklinde sıralandı.

Yapılacak başvuruda gerekli olan belgeler ise nüfus cüzdanı fotokopisi, engelli Sağlık Kurulu Raporu fotokopisi, ikametgâh belgesi ve dağıtım yapılacak illerdeki eğitim kurumlarında eğitime devam eden görme engelli öğrencilerin öğrenim gördüğüne dair 2018 yılı içerisinde alınmış öğrenci belgesi olarak sıralandı.

Gören Göz nedir?
Gören Göz cihazı, görme engellilerin ulaşmak istediği yere sesli komutlar yardımıyla yürüyerek veya otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak gidebilmesi amacıyla tasarlanmış Gören Göz yazılımının yüklenmiş olduğu ve GPS alıcısına gelen koordinat bilgilerinin sayısal harita yardımıyla işlenmesiyle görme engelliyi sesle veya tuşla gitmek istediği adrese doğru yönlendirecek olan bir akıllı telefon cihazıdır. Gören Göz cihazları sahip olduğu navigasyon özelliği sayesinde görme engellilerin erişilebilirliğini kolaylaştırmak üzere tasarlandı.

Haber: M.AYDIN

banner844
Yorumlar (0)