banner851

banner955

GÖRMEK İÇİN IŞIĞA GEREK YOK...

Cumayeri Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde Edebiyat Öğretmenliği yapan Merve Suncar Akdoğan’ın görme engelli vatandaşların sosyal hayattan haberdar olmasını sağlamak ve öğrencilerde de farkındalığı arttırmak amacıyla sunduğu öneri projeye dönüştürüldü. “Görmek İçin Işığa Gerek Yok; Gönül Sesiyle Görüyoruz” sloganı ile ocak ayında yayın hayatına başlayan sesli dergi, öğrencilerin sesiyle görme engellilere ulaşıyor.

Yerel Haber 20.03.2018, 11:16 21.03.2018, 11:19
1836

Cumayeri Çok Programlı Anadolu Lisesi'nden örnek proje... “Görmek İçin Işığa Gerek Yok; Gönül Sesiyle Görüyoruz” sloganı ile yola çıkılan “Sesli Dergi Projesi” parmakla gösterilen projeler arasına girdi.

Projenin tohumları Cumayeri Çok Programlı Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Merve Suncar Akdoğan’ın sesli dergi çıkarılması fikriyle atıldı. Okul olarak bir sosyal sorumluluk projesine imza atmak isteyen Akdoğan, görme engellilerin sosyal hayatla iletişimlerini arttırmak ve öğrencilerin farkındalıklarını sağlamak amacıyla, proje fikrini okul idarecileri ile paylaştı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün de desteği ile görme engellilerin sosyal, kültürel ve bilimsel gelişmelerden haberdar olmalarını sağlamak, edebi eserlere ulaşımını kolaylaştırmak ve edebi zevklerinin gelişimine katkıda bulunmak için bu yılın ocak ayında ilk sesli dergi yayınlandı.

Öğrencilere de önemli katkılar sağlıyor.
Proje, görme engellilerin sosyal hayattan haberdar olmasını sağlamanın yanı sıra öğrencilere de önemli katkılar sağlıyor. Öğrencileri, modern çağın hastalığı olan maneviyat yoksunluğundan uzak tutmaya ve onlarda bir sorumluluk bilinci oluşturmaya imkan tanıyan Sesli Dergi Projesi ayrıca seslendirme yapan öğrencilerin edebi zevklerinin gelişimine katkıda bulunuyor.

İnternet sitesi de var
Gönül elçileri olarak Cumayeri Çok Programlı Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hayata geçirilen Sesli Dergi, www.gonulsesiylegorenler.com adresinde ve Boğaziçi Üniversitesi kütüphanesinde, TÜRGEV kütüphanesinde yayınlanıyor. Ocak ayında ilk sayısı çıkan Sesli Dergi Şubat ayında 2. sayısıyla yayın hayatına devam ediyor.

Haber: C.ÜSTÜNER

Yorumlar (6)
Veysel Bağcı 5 yıl önce
Tebrikler.
recebim 5 yıl önce
recep hocayıda duymak istıyoruz.
Mutlu ARSLAN 5 yıl önce
Okulu Müdürü olan Haşim YILMAZ Müdürümü tebrik ediyor , projelerinin devamını ekliyoruz.
Misafir01 5 yıl önce
Tebrikler. Böyle sosyal sorumluluk projeleri ülkeye değer katacaktır.
Mavi Sakal 5 yıl önce
Hoca hanımı tebrik ediyorum
Bir öneri 5 yıl önce
Nazım hikmetin çok eseri var, onun kadar sağ cenahtan şairlere de yer verilse iyi olur..
21
parçalı az bulutlu