banner851

banner955

GÖZLER 2019'DA AÇIKLANACAK RAPORDA

Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘Görünmez Katil’ olarak adlandırılan hava kirliliği, ülkemizde trafik canavarından 8 kat daha fazla can alıyor. İlimizde kangren haline dönüşen hava kirliliğinin, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası tarafından hazırlanacak 2018 Yılı Hava Kirliliği raporunda kaçıncı sırada yer alacağı ve 2017 yılına göre nasıl bir ivme görüleceği merak konusu. Zira 2017 yılı raporunda Düzce, havası en kirli iller arasında yer alıyordu.

Yerel Haber 24.12.2018, 18:08 25.12.2018, 17:21
2180

Hava Kirliliği Sağlığımızı Tehdit Ediyor

Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘Görünmez Katil’ olarak adlandırılan hava kirliliğinde ilimiz ne yazık ki havası en kirli illerde başrollerde yer alıyor. Türk Toraks Derneği verilerine göre her yıl 2 bin 876 erken ölüm, 4 bin 311 hastaneye yatış ve 637 bin 643 işgücü kaybına sebep olan hava kirliliği nedeniyle dünyada da her yıl 3 milyondan fazla insan hayatını kaybediyor.

Düzce, Havası En Kirli İller Arasında!

Her yıl TMMOB Çevre Mühendisleri Odası tarafından hazırlanıp sene başında kamuoyu ile paylaşılan  ‘Hava kirliliği raporu’ merakla bekleniyor. Zira ilimiz ne yazık ki havası en kirli illerin başında geliyor. 2018 yılının ilk haftasında açıklanan 2017 yılı hava kirliliği raporuna göre Artvin, Bitlis, Eskişehir, Yozgat, Kırşehir ve Kırıkkale en temiz iller olurken, havası en kirli iller ise şöyle sıralanmıştı; İstanbul, Ankara, Adana, Amasya, Manisa, Bursa, Denizli, Niğde, Tekirdağ.

53 İlin Havası Kirli Çıkmıştı!

Düzce hep kirlilik limitlerinin kat kat aşıldığı illerin başında geliyor. Raporda parametre olarak kullanılan kükürt dioksit ve partikül madde açısından 35 günden fazla sınır değerleri aşan iller ciddi derecede hava kirliliği olan iller olarak adlandırılıyor. Diğer kirleticiler olan karbon monoksit, azot dioksit ve ozon yurt genelinde yaygın olarak ölçülemiyor. Yayınlanan son rapora göre ülkemizdeki 53 ilde hava sağlığımızı tehdit edecek boyutta kirli. İlimiz ise en kirli iller arasında ne yazık ki hep başrolde. 

Gözler, 2018 Yılı Hava Kirliliği Raporunda

2017 raporunda ilimizdeki partikül madde oranı 83 olarak belirlenmişti. Sağlık Bakanlığı’na göre 48’in üstünde olan iller yüksek hava kirliliği olan iller kategorisine giriyor. Dünya Sağlık Örgütüne göre ise sınır değer 20. Hava kirliliğinin astım, bronşit ve akciğer hastalıklarına sebep olduğu bilinirken, türüne göre çocuklarda otizm ile gelişim bozukluklarına da sebep olduğu net. Hava kirliğinin önlenmesinde ısınma amaçlı temiz yakıt tüketimi başta olmak üzere alınması gereken bir dizi önlem mevcut. Yeni yılın ilk haftası açıklanması beklenen TMMOB Çevre Mühendisleri Odası 2018 Yılı Hava Kirliliği Raporu,  ilimizde alınan önlemler neticesinde bir yol kat edilip kat edilemediğini gözler önüne serecek. Tek beklenti kangren haline dönüşen hava kirliliğinde geçen yılki rapora göre zehirli partikül oranında azalma yaşanması ve bir nebze de olsa daha temiz bir hava soluyabilmek.


Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 

Yorumlar (8)
Biraz sesiniz cıksin bele 4 yıl önce
Siz köylere deyer vermeseniz koydeki insan neyapsın iş bulmak icin duzceye gelirler köyde hava temiz ama iş hayatı yok bir care bulun düzce dumanli birgun gecir mek isdemiyoruz koyler doğal gaz gelsin biz koyler de servis isdiyoruz olsun sa
kanser sebebi 4 yıl önce
ben anlamıyorum bu bürokratları. Düzce deki kanser vakalarını hiç mi araştırmıyorlar. Neden hala düzcede kanser artışını araştıran bir komisyon bulunmuyor. Etrafında kanserden ölmeyen bir düzceli yoktur. Herhangi bir düzcelinin kesinlikler bir yakını kanserden ölmüştür. artık doğalgaz düzce için mutlak zorunluluk haline gelmiştir. kesinlikle her evde doğalgaz olmalı. yoksula garibana gerekirse bedelsiz bağlantı ve abonelik yapılmalıdır. Kimse neden düzcedeki kanser tablosunun ciddiyetini görmyr?
HOCA 4 yıl önce
İstatistikde;Ne elde etmek istersiniz sorusunun cevabı alınır.Sayın müdire temiz çıkartır esef etmeyin
mahfolan düzce 4 yıl önce
düzce konum olarak büyümeye yatırıma uygun değil.verimli toprağımızı elimizle fabrikalara satıyoruz.çok ararsınız 30 yıl sonra.gidin sanayii kıraç arazide kurun.ülkemiz zaten orman fakiri ve verimli toprağı az.halk olarak her gelen siyasiye fabrika isteriz dersek beton düzceye teslim olmayı göze alıcaksınız.ovaya biriken kirli havasını bol bol teneffüs edersiniz.
Can . D 4 yıl önce
DÜZCE HERSENE AYNI PIS KÖMÜR KOKUSU HAVA BERBART BELEDIYE HIC ÖNLEM ALMAZ BU KÖMÜRLERI SATANA YAKANA ALANA OKKALI CEZAYI KESECEN HAVAYI KIRLETDIKLERI ICIN VE ZEHIRLENME OLAYI OLDUGUNDA AGLIYONUZ AGLAMAYIN YAKMAYIN BU ZEHIRLI KÖMÜRÜ CEVREYEDE ZARAR VERMEYIN AKILLI OLUN YOK DONALIMMI DONUN GEREKIRSE YA ODUN YAKIN OKADARDA AKILMIYO KALEFER YAKIN PIS KÖMÜR ALMAYIN YAKMAYIN
Yakabaşı 2 4 yıl önce
Benim anlamadığım bu fabrika kimsenin dikkatini çwkniyor belediye bu sesle ilgilenmiyor mu, yoksa çaltırmadan iyi para mı dönüyor arkada anlamadım ben size söyleyim en son vatandaş bu fabrikaya yürür olay çıkar sanki Gümüşovadahavaalanı var
Yakabaşı 4 yıl önce
Alın size haber hem hava hem ses kirliliği Gümüşova Hacıkadirler Adaköy arasında kalan bir fabrika var biz Gümüşova ve Cumayeri halkı olarak bu sesi İstemiyoruz allaj aşkına haber yapın şunu yüksek mecralara ulaşsın sesiyle çıkardığı dumand
Mert 4 yıl önce
Baca dumaninin goğe değil yere indiği bir şehir. Kaçak yerli kömür sıkıntıyı artiriyor.akcakocaya yerlesesim var
22
açık