banner851

banner614

GÖZLER O PROJEDE!

Başıboş dolaşan hayvanların giderek artması nedeniyle Düzce için önemli bir ihtiyaç haline gelen modern hayvan barınağının kısa zamanda şehre kazandırılması gerektiği vatandaşların maruz kaldığı saldırılarla bir kez daha gözler önüne serildi. Geride kalan kasım ayı içerisinde 94 kişi kedi ya da köpek tarafından ısırılması sonucu hastanelik oldu.

banner619
Yerel Haber 26.12.2017, 11:07 26.12.2017, 16:32
3477

Düzce'de yaşanan hayvan saldırılarının giderek artması sokaklardaki başıboş kedi-köpekleri yeniden gündeme getirdi.

Ekimde 72 kişi, kasımda 94 kişi ısırıldı!
Ekim ayında 72 vatandaş kedi ya da köpek tarafından ısırılırken, bu sayı kasım ayında 94'e yükseldi. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından açıklanan aylık faaliyet raporunda, geride kalan kasım ayında meydana gelen ve sağlık kuruluşlarına intikal eden 94 ısırık vakası için köpek ve kedilerin 10 gün müşahede altına alındığı açıklandı. Müşahede sonucunda kuduz hastalığı yönünden olumsuz bir durum gözlenmemesi rahat bir nefes aldırırken, 10 köy ve 12 mahallede 38 köpeğe kuduz aşısı uygulandığı bildirildi.


Gözler barınak projesine çevrildi

Saldırı vakalarına ilişkin sayısının giderek artması gözleri modern Barınak Projesi'ne çevirdi. Düzce'de önemli bir sorun haline dönüşen sokak köpekleri konusunu çözeceği vaat edilen Barınak Projesi'nin ne zaman hayata geçirileceği merak ediliyor.

Henüz kazma vurulmadı
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün mimarı olduğu Modern Hayvan Barınağı Projesi'nin kurulacağı alan olarak açıklanan Subaşı Köyü'nde bulunan Orman Bakanlığı'na ait araziye henüz tek kazma vurulmadı. 2018 yatırım programına alınan projeler arasında bulunan ve  "dünyada örnek bir tesis" olarak lanse edilen barınak projesi, sokak hayvanları açısından patlama yaşanan Düzce'de üremeyi kontrol altına alarak sayıyı normal düzeye indirmesi adına önem taşıyor. Ayrıca barınakta gerekli kontrolleri yapılarak tekrar doğa salınacak olan sokak hayvanları olası bir tehlike arz etmeyecek.

Son yıllarda hızla sayıları artan ve vatandaşlarda tedirginliğe yol açan sokak hayvanlarının hem insanlar için öldürücü olan hastalıklara karşı sağlık taramasından geçmesi hem de kontrolsüz üremenin önüne geçilmesi noktasında barınak projesinin kısa sürede şehre kazandırılması bekleniyor.

Haber: C. ÜSTÜNER
 


 
banner844
Yorumlar (13)
vatandaş 4 yıl önce
nerde yetkililer sokaklarda dolaşamaz oldukkk yeter artık.................
veteriner gözünden 4 yıl önce
biz sokakta hayvan görmekten, sevmekten memnunuz. ayrıca itip kakmadıkça hiç bir hayvan durup duruken ısırmaz. o resimdeki gibi hayvanların da huzur bulacağı, dara alana tıkılmayacağı yerler olursa isteriz bu projeyi, onları hapis etmeye ha
Abbas 4 yıl önce
GERÇEKTEN ÇOK YAZUK.DEĞİŞEN NE OLDU
Konuralp 4 yıl önce
Konuralpte de dolu okula çocuk almaya zor gidiyoruz umarım bı an önce yapılır ne yapilicaksa
ayla karadağ 4 yıl önce
"Bir semtin sokak hayvanları sizden kaçmıyorsa orada yaşayın; çünkü komşularınız güzel insanlardır." doğduğu andan itibaren insan türüne aşık bir yaratık neden kendini korur ve saldırganlaşır fikir yürütebilirsiniz ... belki...
tebrikler 4 yıl önce
tebrikler ayla hanım harika bir paylaşım, tabi anlayanlara !!!
MT 4 yıl önce
Hayvan severler sokak hayvanlarına kendileri bakabilirler, tüm insanların bu hayvanları sevmesi mecbur mu. Düzcenin tek caddesi istanbul caddesine çıkın köpekler tarafından ele geçirilmiş.
Can . D 4 yıl önce
BELEDIYE BASKANI VALI CÖZÜM BULMASI LAZIMDA SENELERDEN BERI BÖYLE CÖZÜM BULAN YOK YAHU AVRUPADA BEN TEK BIR KÖPEK GÖRMEDIM BASI BOS GEZEN DÜZCEMIZDE KÖMÜR KOKUSU CAMLARI ACAMAYIZ BUNE YA BELEDIYE NEDEN CÖZÜM BULMAZ HE KALITESIZ KÖMÜR YAKIYOLAR BIDE PIS KOKUDAN SIKAYET EDIYOLAR YAHU YAKMAYIN YAKMAYIN PIS KÖMÜRÜ YAAA BINDEFAMI YAZACAZ ILLA KÖMÜR ZEHIRLENMESINDEN BIR KAC KISIMI ÖLMESI LAZIM YASAKLAYIN SU PIS KÖMÜRÜ YA BASKAN VALI UMRUNDA DEYILKI ZATEN KÖLTUKDA BOS BOS OTURURLAR ZATEN
Can . D 4 yıl önce
AVRUPADA TEK BIR KÖPEK GÖREMEZSINIZ SOKAKLARDA CÜNKÜ ORDAKI BELEDIYELER CALISIYO SORUNU YERINDE HAL EDIYO ANINDA DÜZCEMIZDEMI BELEDIYE BASKAN VALI NE YAPIYO HE KÖPEK ISIRMIS KÖPEKLER BASI BOS GEZERLER UMRUNDAMI BELEDIYENIN YAZIK COK YAZIK BÖYLEMI HIZMET EDIYONUZ DÜZCEMIZE
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın