banner851

banner614

HAKSIZ REKABET MECLİSE TAŞINDI

banner619

Akçakoca'da bina üzerlerinde firmasının reklamını yapan müteahhitler artık para ödeyecek. Haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle belediye meclisi gündemine taşınan bina reklamları için metre kare bedeli 750 lira olarak belirlendi.

banner846
Yerel Haber 09.11.2017, 11:35 09.11.2017, 17:03
4184
banner844

Akçakoca Belediyesi'nin Kasım ayı oturumunda ele alınan konulardan biri de kent içindeki yeni binaların üzerine müteahhitler tarafından yerleştirilen reklam panoları oldu.

Müteahhitlerin yapıp sattıkları bina üzerlerinde firma isimlerini yazarak bırakmalarının haksız rekabet oluşturduğuna yönelik kanaatlerin açıklandığı meclis toplantısında, bu uygulamaya devam edecek müteahhitlerin metre kare üzerinden belediyeye reklam bedeli ödemesi gerektiğine karar verildi.

Buna göre, bina üzerlerinde bulunan reklam yazıları ve görsellerinin her bir metre karesi için 1.000 lira bedel biçilirken, söz konusu reklam bedelinin halihazırda binalarda mevcut reklamları da kapsadığı bildirildi. Yapılan tartışmalar ve değerlendirmeler sonucunda bina reklamlarının metre karesi 750 liraya düşerken, uygulamayla ilgili yapılan oylamada, karar meclis üyelerinin oy birliğiyle geçti.

Bina üzerlerindeki reklama yazılarıyla ilgili olarak çok sayıda meclis üyesi görüşlerini ifade ederken, ortak kanaat belediyeye gelir elde etmekten ziyade, haksız rekabet oluşturan bu uygulamayı ortadan kaldırmak ya da en aza indirmek olarak ifade edildi.

Haber: C.ÜSTÜNER

Yorumlar (6)
Esnaf 4 yıl önce
Biz ufacık bir tabelaya dünyanın parasını ödüyoruz neymiş efendim tabelâ vergisiymiş niye bu inşaat firmaları ödemiyor trilyonlari götürüyorlar alın bunların vergisini
İlan/Reklam Vergisi 4 yıl önce
İlan/Reklam Vergisinin m2 birim fiyatı BAKANLAR KURULU tarafından belirlenir ve belediye meclislerinin bu fiyatı değiştirme yetkileri kaldırılmıştır (2014)
Vergi konusu olan bir hizmet için ayrıca meclislerce Ücret belirlenemez.
Akıl 4 yıl önce
Heryer betona büründü, şehir merkezlerinde geniş parklar yeşillikle olması gerekirken beton kokmaya başladı şehir. İki üç lira bulan dünün çobanları müteahhitlik yapar oldu.
Yerli 4 yıl önce
Estetik kurulu diye birsey var. Kaldi ki rekabete aykırıdır gercekten. Ama o zaman sizde her yaptığınız ise baskaninizin resmini koyarak reklam bastirmayjn ne dersiniz adil oldu mu?
MÜTEAHHİT 4 yıl önce
işgüzar birilerinin işi. Yada iyi kalitede bina yapamayan sözde müteahhitlerin işi dir.
şaşkın vatandaş 4 yıl önce
Bina adamınsa isterse seni seviyorum bile yazar. apartman bu. devlete zaten yaparken tomarla para veriyolar. bu açgözlülükten öte bişey değil.