banner851

banner614

HALKIN GÖZÜNDEN ŞEHRİMİZİN EKSİKLERİ

banner619

Düzce’de yaşayanlar Düzce’nin şehirleşmede geldiği noktayı nasıl görünüyor? İli yönetenlerden neler bekliyor? Hangi sorunların çözülmesini istiyor? Öncü Haber ekibi bugün sokağın nabzını tuttu. İşte mikrofona konuşan vatandaşların bir çok sıkıntıya parmak bastığı röportajda aldığımız yanıtlar…

banner846
Yerel Haber 29.11.2017, 17:42 01.12.2017, 09:15
3317
banner844

1999 yılında iki büyük depremle yıkıldıktan sonra il statüsüne kavuşan Düzce’de geride kalan 18 yılda şehirleşme adına eksisi ve artısıyla bir çok çalışma yürütüldü. Bugün Öncü Haber ekibi sokağa çıktı ve vatandaşlara Düzce’de görmek istedikleri hizmetleri sordu. Genci, yaşlısı, öğrencisi ile mikrofon uzattığımız Düzceliler’in kimi sosyal alandaki yatırımların yetersizliğinden yakındı, kimi işsizlikten dem vurdu. Çoğu ise Düzce Belediyesi’nden bekledikleri çalışmaları sıraladı.

“Şehrin çok dışına yapılan proje”
Düzce’de yapılan yatırımlardan dem vuran Ümit Duman, Melen Su Park Projesi’nin şehrin dışında olmasına sitem ederek şöyle konuştu:
“Melen Projesi Düzce’ye ne katacak? Ya da biz esnaf olarak bu projeden ne kazanabiliriz? Ya da ben bugün eşimi, çocuğumu alıp oraya gitsem? Gidemem. Bir kere merak ettik, gittik, baktık. Gittiğimiz yerde arabasını çekmiş herkes alkol alıyor. Buralar tamamen güzelleştirilse ben eşimle çocuğumla oralara nasıl gideceğim? Ben orada nasıl vakit geçirebilirim? Şehrin çok dışına yapılan proje.”“Biz burada kan ağlıyoruz”
Düzce’nin en önemli eksiklerinden birinin de sosyal aktivitenin yetersiz olması olduğunu belirten Duman, “Şuan çok fazla açığımız var. Her şeyden önce sosyal aktivite yok. Bu alanda yatırım yok hiç. Düzce’de çok fazla işsizlik var. Ben burada esnafım. İstanbul Caddesi trafiğe kapandı. Düzce güzelleştirilmeye çalışılıyor ama bu tek taraflı düşünülüyor. Biz burada kan ağlıyoruz. Şuan dükkanımda olmam lazım ama ben burada oturabiliyorum. Düzce’de ciddi yatırımları bekliyoruz. Kalıcı Konutlar’a da bir sürü iş merkezi yapıldı hepsi tinerci yuvası. Eski Sanayi Çarşısı hala yıkılacak. Senelerdir olan proje. Ben 32 yaşına geldim hala yapılacak. Şehrin dışında bugün yapılanma yapılmaya çalışılıyor ama önce şehrin içinin düzeltilmesi gerekiyor.” ifadelerinde bulundu.

“Bisiklet yolu yok”
Bir bisiklet sever olan Sami Aktürk ise bisiklet yolu eksikliği konusunda sitemlerini, “Öncelikle ben bisiklete çok biniyorum. Bisiklet yolu yok. Çoban mevkiinde var bisiklet yolu ama Çoban’da bizim bir işimiz yok. Taşlar da hep kırık. Bu çiçekleri dikiyorlar ama sulamıyorlar, bakım yapmıyorlar.  Tramvay yolu daha uzun olabilir. Kalıcı Konutlar’a kadar gitmesini isteriz.” şeklinde ifade etti. “Tramvay gelecek, hala gelemedi”
Vatandaşların daha mutlu olabileceği faaliyetlerin olması gerektiğini dile getiren Ayşegül Maradit, “Bir tek AVM var kışın. Onun dışında bir şey yok. Tramvay gelecek, hala gelemedi.” dedi.“Gençlere yönelik aktivite alanı yok”
Serhat Çavuşoğlu ise gençlere yönelik aktivitenin yetersiz olmasından yakınarak, “Şuan aktivite olarak çok kısıtlı bir ortam. Gençlerin yapabileceği fazla bir şey yok.” dedi.“Bunlardan şikayetçiyim”

Otobüs duraklarına otomobillerin park ettiğini savunan bir vatandaş ise şöyle konuştu:
“Otobüslere binemiyoruz, markete yaklaşamıyoruz bunların yüzünden, bunlardan şikayetçiyim. Bu cadde üzerinde taksilerin park yapması yasak, kanunen yasak ne yaptıysak kaldıramadık. Akşam üzeri buraya park yapıyorlar.”

“Bir çarşı var, bir aşağıya bir yukarı”
Düzce’de eksik gördüğü pek çok konuyu sıralayan Gülhan Ayten de şöyle konuştu:
“Alışveriş merkezlerinin daha çok olmasını istiyorum, oturacağımız yerlerin, parkların olmasını isteriz. Otobüs durakları yok, yağmur da ıslanıyoruz hep. Düzce Belediyesi uyuyor herhalde. Güzel parkların yapılmasını isteriz, yeşil alanlar isteriz. Bir çarşı var; bir aşağıya bir yukarı gidiyorum, geliyorum. Bu kadar ve bitiyor Düzce’miz. Gidecek eğlenilecek farklı bir şey göremiyorum Düzce’de. Ben İzmirli’yim misafirim burada, Düzce bana sıkıcı geliyor.”“Hastaneye raylı sistem gelsin”

Toplu taşımadaki eksikliğe dem vuran Sezi Yörük ise şu ifadelerde bulundu:
“Düzce’de öncelikle toplu taşıma araçlarına hız verilmesini isterdim. Öncelikle örneğin Kalıcı Konutlar’dan Düzce bağlantılı hastaneye kadar tramvay raylı sitemin hizmete girmesini isterdim. Bağlantı Yolu üzerindeki marketlerin oralara otobüs durakları yapılmalı. Çünkü yağmurlu havalarda sıkıntı çekiyoruz.”

Haber: H. GÜRSOY 

Yorumlar (36)
Asd 4 yıl önce
Peki vatandaş olarak biz kendimiz Bi şeyleri düzeltmek için çaba sarfediyor muyuz? Trafikte zerre saygı yok, kibarlık, anlayış, hoşgörü yok. İlçe mantığından hala çıkamadık şehir havası yok vs vs
Düzceli 4 yıl önce
Yani çay piyasada 25 kuruşken ben halkın parkı Inönü de oturabilmek için 1.5 lira ödedim. Şimdi kaç yıldır o parka girmiyorum. Düşünün 4 arkadaş 3'er çay içti. Küçük çay şimdi 2 lira olsun. Milletin parkında oturabilmek için 24 kirayı gözden çıkarmak lazım. Sayın Ay'dan ricamız Keleş zamanda bu park millete verilmedi sizden ricamız bu parkı millete iade edin. Bu hayır size yeter de artar.
Düzceli 4 yıl önce
Düzce merkezde oturacak bir park yok. Milletin parkı Inönü de oturabilmek için mutlaka bir sipariş vermeniz gerekiyor işletmeci firmaya. Ben tepki olsun diye uzun zamandır o parka girmiyorum. Bir çay kaç para şimdi bilmiyorum.
Memnuniyetsizler 4 yıl önce
Düzcedeki tek sorun bu şehirde büyük bir memnuniyetsizler kitlesinin yaşıyor olması biraz insanlara saygı duyalım kendi işimize odaklanalım biz ne kadar başarılıyız ona bakalım ben Düzceyi seviyorum çünkü Duzceliyim
ahmet ilhan 4 yıl önce
düzcenin nesi tam ki...doğru düzgün otobüs bileti satan yer yok. merkezdeki asar deresi kullanılarak aile yerleri yapılabilir.örnekleri var.. çarpık ve düzensiz şehirleşme gitgide büyüyor ve önlem alınmıyor...
ATI ALAN MARSA GİDİYOR. 4 yıl önce
dÜZCE ÇOK CAHİL KALMIŞ BİR ŞEHİR.eĞİTİM SEVİYESİ %40 LARMIYDI.sOKAKLAR TARİKATÇI KADIN ERKEK KAYNIYOR BİRDE SURİYELİ AFGANLI İRANLISI DOLDU.TAMAM ARTIK İYİCE SONA DOĞRU YOL ALIYOR BOLUDA YAKINDA MARSA GİDER BİZ HALA BUZANIN SIRTINDA NE YAZI
Rtz 4 yıl önce
Otobus saatleri tam bir vukuat bucuklarda geliyor diye cikiyoruz gelmiyorlar.Ondan sonra yarim saat bekle bu sogukta coluk cocukla.Bence en iyisi ozdilek gidiyosun sehrin gurultusnden uzak hersey elinin altunda guzel bi yer...
VTNDAŞ 4 yıl önce
TRAMWAY DEĞİL METRO GELMELİ..Bİ SÜSÜMÜZ EKSİKDİ.YETERİNCE SÜSLEDİ KELEŞ AMA DERE KENARLARINI DEĞERLENDİREMEDİ.CAFELARİ ORALARA ALSA NE İYİ OLUR.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19°
hafif yağmur