banner851

banner955

HIZLI TREN İÇİN FİZİBİLİTE HAZIR

Ankara-İstanbul arasını 1,5 saate indirecek olan ikinci hızlı tren projesi için Düzce’de çalışmalar başladı. Maliyeti 5 milyar dolar olan proje güzergahının Düzce’den geçmesi için Cumhurbaşkanına hitaben bir mektup kaleme alan Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi öğretim üyesi Prof Dr. Ayhan Şamandar güzergah için Ankara-Bolu-Düzce-Sakarya-İzmit-İstanbul önerisinde bulundu. Mektupla sınırlı kalmayan girişimler bugün düzenlenen çalıştay ile de perçinlendi.

Yerel Haber 12.03.2018, 18:41 14.03.2018, 12:53
3851
banner1032

İstanbul-Ankara arası yolculuk süresini 4 saatten 1,5 saate indirecek olan Ankara-Sincan-Çayırhan-Sakarya-İstanbul arasında 5 milyar dolara mal olacak demiryolu projesi için Düzce Üniversitesi çalışmalara başladı.

Projenin güzergahının Düzce’den geçmesi için bir fizibilite raporu hazırlayan Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi öğretim üyesi Prof Dr. Ayhan Şamandar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben kaleme aldığı mektupta Ankara-Bolu-Düzce-Sakarya-İzmit-İstanbul güzergahı önerisinde bulundu.

Bugün Düzce Üniversitesi’nde yapılan çalıştayda önerilerini ve bu önerilerin faydalarını yaptığı sunum ile sıralayan Şamandar, bu güzergah sayesinde gelişmişlik sıralaması düşük olan Düzce’nin büyümesine de katkı sağlayacağını vurguladı.

Mevcut planda maliyetinin 5 milyar dolar olarak belirtilen proje bedelinin önerilen güzergahla 4 milyar dolara düşeceğini belirten Şamandar, önerilen güzergahın tercih edilmesi durumunda faal olan 2 karayolu ve yüksek hızlı tren hattının birbirini destekleyeceğini belirtti.

Fizibilitesi yapılan güzergahın diğer faydalarını sıralayan Şamandar, fay hattının belirtilen güzergahta sorun yaratmayacağını belirterek, trafik kazaları, can ve mal kaybının azalacağını, benzin ve mazottan tasarruf sağlanacağını belirterek İstanbul’a göçün de azalacağını kaydetti.

Haber: Ö. YILMAZ

banner844
Yorumlar (31)
ah bi rektör olsam 4 yıl önce
yok şunu yaptım, yok bunu yaptım hizlı tren getiricem ayağına belki bakan olurum. bırakın hayal kurmayı. işinizi yapın
tebrikler 5 yıl önce
keşke olsada şu modası geçmiş otobüslerden kurtulsak
Veysel Bağcı 5 yıl önce
Tansu ciller aklima geldi, ekonomistdi. Bir umut haline getirildi. İlk kadin basbakan oldu. Siyaset böyle birsey, hayelleri susleyen umutlari arzulari körükleyen. 2019 a fazla kalmadi. Tren henuz kaçmadı.
Hilmi özturk 5 yıl önce
Şamandar hocam inşAllah. Semih Kıbrıs beyde çok uğraştı İbrahim korkmaz ve diğer vekiller pek destek olmadı. Hocam bu duzcemize çok faydalı işin peşini birakmayin
fay 5 yıl önce
Fay hattını da karadeniz açıklarına kaydırın ki daha bir albenisi olsun.
Serdar gürler 5 yıl önce
Tranvayın güzergahını uzatın mesela küçük melenden soğancıya kadar şehiriçiolmak üzere düzceye çok bile koyunlar gider , gelir çocuklara şeker eğlenip dursunlar hayal aleminde yaşamayın.
abdullah 5 yıl önce
düzce için çok faydalı olacağına inanıyorum ekonomiye büyük katkısı olacağı gibi düzcede işsizlik ortadan kalkar Düzce turizm cenneti olur iktidarı buyuk çogunlukla destekleyen düzcemize iktidarın bu projenin Düzceden geçmesini sağlamsı gerekir.
hakan kacam 5 yıl önce
neden adım atamıyoruz? neden düzce de ilerleme olmuyor? teknik öğretmenden zorlama inşaat prof u yaparsan japonlara düzce de türkçe sunum yapar, seni de 2023 planlamasına koymazlar. düzce artık bu adamlardan ve ahalilerinden kurtulmalı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
15
parçalı bulutlu