banner851

banner614

İLK DERS: AİLE İÇİ ŞİDDET!

banner619

Türkiye Barolar Birliği ve Düzce Barosu tarafından 4 ana kademeden oluşan ‘Haklarımızı Öğreniyoruz’ adı altındaki seminerlerin ilki ‘Aile İçi Şiddet’ konusunda Avukat Bahar Yılmaz Temel tarafından verilen eğitimle gerçekleştirildi. Eğitim seminerlerine ilişkin yaptığı bilgilendirmede seçilen konuların Düzce’ye özel konular olduğunu dile getiren Düzce Barosu Başkanı Azade Ay, “Düzce’de özellikle aile içi şiddet, cinsel istismar mağduru çocuklarımız ve kadınlarımız oldukça fazla. Savcılıklarda toplanan dosyaların yüzde 40’ından fazlası bu konulara yönelik” dedi.

banner846
Yerel Haber 17.04.2018, 17:50 17.04.2018, 19:25
924
banner844
banner785

Düzce Barosu Başkanı Av. Azade Ay, Türkiye Barolar Birliği ile ortaklaşa düzenledikleri ‘Haklarımızı Öğreniyoruz’ başlığı altındaki Hukuk Okur Yazarlığı Seminerleri bugün Halk Eğitim Merkezi’nde başladı.

Dört ana başlık altında düzenlenen seminerlerin ilkinde Düzce Valiliğinin de desteği ile ‘Aile İçi Şiddet’ konusunda Avukat Bahar Yılmaz Temel tarafından eğitim verildi. Seminere, Düzce Barosu Başkanı Azade Ay, Halk Eğitim Müdürü İlhan Çetin ve vatandaşlar katıldı.

“Savcılıklarda toplanan dosyaların yüzde 40’ından fazlası cinsel istismar ve şiddet”
Eğitim seminerlerinin amacının halkın haklarını öğrenmesi, bilinçlenmesi ve hak arama ilkesinin vücut bulması olduğunu kaydeden Düzce Barosu Başkanı Azade Ay şöyle konuştu:

“Toplumu hakları konusunda bilinçlendirmek. Bu konuda Düzce Barosu olarak neler yapabiliriz, halka neleri anlatabiliriz, vatandaşımız haklarını rahat bir şekilde arayabiliyor mu? Bu konuda temel hukuk bilgileri verilmek üzere bu program hazırlanmıştır. 4 kurluk bir programdır. Düzce’ye göre seçtiğimiz bazı konular oldu. Bunlardan birincisi aile içi şiddet. Baromuz üyesi Avukat Bahar Yılmaz Temel bu konuda halkı bilinçlendirecektir. 2 kursa katılan vatandaşlarımıza Hukuk Okur Yazarlığı konusunda ufak bir sertifikamız olacak kursun bitiminde. Seçtiğimiz konular Türkiye genelinde ve özellikle Düzce’ye özel konular. Düzce’de özellikle aile içi şiddet, cinsel istismar mağduru çocuklarımız ve kadınlarımız oldukça fazla. Savcılıklarda toplanan dosyaların yüzde 40’ından fazlası bu konulara yönelik. Temelde halkın ve bireyin bilinçlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bireyin hak arama özgürlüğünü rahatça yaşaması için temel bilgileri vermek istiyoruz. İlk oturumu bugün. Bizim amacımız onlara hizmet etmek Baro olarak.”

Eğitimler kapsamında 18 Nisan Çarşamba günü Düzce El Sanatları Merkezinde Avukat Yılmaz Şahin tarafından saat 11:00’da ‘İşten Çıkarılmada Haklar’, 2 Mayıs Çarşamba günü yine aynı yerde Avukat Ayşe Funda Hiçyılmaz tarafından saat 11:00’da ‘Boşanma Nedenleri’, 8 Mayıs Salı günü ise Halk Eğitim Merkezinde saat 15:00’da Avukat Hakan Özkasap tarafından ‘Miras’ konularında bilgilendirme yapılacak.

Haber: Ö.YILMAZ

Yorumlar (4)
SÜLEYMAN METE 3 yıl önce
ERKEK - KADIN OLMAK DOĞUŞTAN ALLAH VERGİSİ, ADAM - HANIM OLMAK CEMİYET KÜLTÜRÜ VE EĞİTİM İŞİ...
BİZDE BOLCA KADIN VE ERKEK VAR...
nsm 3 yıl önce
yeterli paranin girmedigi evde huzursuzluk ve ona bagimli olarak, yanlis olmasina ragmen siddet kendini gösteriyor. ekonominin hazin durumu bunu ortaya cikardi. ülkeyi bu hale getirenleri ise hala sak-sakliyoruz. ey akil, nerdesin?
Düzceli vatandaş 3 yıl önce
Medeniyetsiz bi toplumuz malesef
şahin 3 yıl önce
ÖNCÜ HABER LÜTFEN ŞU DEVLET HASTANE ACİLİN ÖNÜNDEKİ KÖPEK SÜRÜSÜNÜ HABER YAPIN REFAKATCIYDIM SABAH BANA SALDIRDILAR ARACIMA ZOR GİTTİM İLLA BİRİNE BİŞEYMİ OLMALI ALIN SİZE HABER.
10°
kapalı