banner851

banner614

İLK KEZ BU KADAR NET KONUŞTU

AK Parti heyetini ağırlayan Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, 1999 yılında iki büyük depremle yıkılan Düzce’de büyük eleştiri alan çok katlı binalar konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Belediye meclisinde alınan kararla, şehir merkezinde en çok 4, Konuralp’te ise yer durumuna göre 8 ya da 9 kata izin verileceğini açıklayan Başkan Ay, “Düzce deprem bölgesi. Kimse bu konuda bizden farklı bir şey istemesin. Kararlarımızı aldık ve aynen uygulayacağız. Geri adım atmak yok.” dedi.

banner619
Yerel Haber 15.01.2018, 13:24 16.01.2018, 18:57
6730

2’ydi yıllar içerisinde 4 oldu!
Düzce’de deprem sonrası yapılan incelemeler sonucu belediye meclisinin "2'den fazla kata izin yok" kararı yıllar içerisinde yerini 4 kata bıraktı. Konuralp'te sanki merkezden ayrı bir bölge gibi kat sınırlaması olmadan yapılar yükseldi ve yükselmeye de devam ediyor.

Uzmanlar uyarıyor!
Yapılan zemin araştırmaları ve uzmanların uyarılarına karşılık Düzce'de yavaş yavaş çok katlı binalar yükselmeye başlaması sektörü sevindirse de bir çok kesimden “Deprem unutulmasın!” denilerek bu girişimlere ‘dur’ denilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Eski yönetim ‘yeşil ışık’ yakmıştı
"2'den yukarıya asla çıkılmaz" sanılan kat sayısının ekonomik kaygılar ve inşaat sektöründen gelen yoğun talebin de etkisiyle bugün 5'i zorlar olduğu Düzce’de eski Başkan Mehmet Keleş döneminde yüksek katlı binalara hazırlık yapıldığı belediye tarafından kamuoyuna yapılan açıklamalarla açıkça ortaya konmuştu.

"Modern Düzce çok katlı yapılara hazır"
2015 yılının son günlerinde "Modern Düzce çok katlı yapılara hazır" başlığı altında bir açıklama yayınlayan Düzce Belediyesi, deprem öncesine dayanan 1987 yılı onaylı imar planlarının 5 katlı yapılara göre hazırlandığı anımsatarak, son olarak hazırlanan 2013 yılı onaylı Nazım İmar Planı ve uygulamalarında da şehrin mevcut fiziksel durumu ile alt ve üst yapı unsurlarına göre uygulamalar yapılacağı belirtmiş ve yüksek katlı binalara yeşil ışık yakmıştı.

Sektörün iştahını kabartıyor
Son yıllarda imara açılan yeni alanlar ve kat imar izninin esnetilmesi ile sadece Düzceli değil farklı illerden müteahhitlerin de gözde adresine dönüşen Düzce'de sektörün çok katlı yapılara geçiş istediği biliniyor.

Yüreklere su serpen hamle
Düzce’deki bu endişe verici gidişatın kaderini belirleyecek merci olan belediye meclisinden ise son toplantıda yüreklere su serpen bir hamle geldi. Meclis, yüksek kat olarak projelendirilen inşaatlara vize vermeme kararı aldı. Düzce Belediye Meclisi İmar Komisyonu tarafından hazırlanarak, meclisten geçen rapora göre; artık Konuralp’te 25 metre yükseklik baz alınarak, en çok 8 ya da 9 kata izin verilecek. Şehir merkezinde 5 kat talebine kapılar kapandı. Sadece bazı bölgelerde 4 kata onay verilecek.

“Çok katlı binalar Düzce için risk”
Konu, AK Parti İl Yönetimi’nin ziyareti sırasında Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay tarafından gündeme getirildi. Başkan Ay, çok katlı binalara izin vermeyeceklerini kesin dille vurguladı ve şöyle konuştu: “Yüksek katlı binaların indirilmesinde de meclisimiz karar aldı. Bu konuda da geri adım atmak yok. Düzce deprem bölgesi. Kimse bu konuda bizden farklı bir şey istemesin. Kararlarımızı aldık ve aynen uygulayacağız. Geri adım atmak yok. Bazı arkadaşlarımız zarar gördüklerini söylüyor ama 30 yılda bir deprem oluyor şehrimizde. Dolayısıyla biz vatandaşımızın sağlıklı ve emin ellerde olmasını istiyoruz. Çok katlı binalar Düzce için risk.”

Haber: C. ÜSTÜNER 

banner844
Yorumlar (37)
Can . D 4 yıl önce
YA BASKAN ÖNCE SU DÜZCEMIZIN COK ESKI DÖKÜLEN HURDA EVLERI YIKDIRIN SEHIR MERKEZIN HALI NE ÖYLE RESMEN HURDA YIGINI KÜCÜCÜK BINALAR DISIDA DÖKÜLÜYO BISE YAPAN YOK BASKAN ÖNCE BUNA EL ATIN BIRAKIN GÖKDELEN YAPSINLAR AMA SAGLAM YAPSINLAR DEPREMDE TEK KATLI BINALARDA COK HASAR OLUYO ONA NE DICEKSIN HEEJAPONYADA DEPREM BÖLGESI ONU ACIKLA KAC KATLI BINA VAR TOKYODA ONU SÖYLE BASKAN SENIN DERDIN DÜZCE OLSAYDI DÜZCEMIZ DAHA COK GÜZEL OLURDU GELDIM GÖRDÜMDÜZCEMIZI RESMEN HURDA EVLERLE DOLU BASKAN
Can . D 4 yıl önce
nasil bi düsünce bu sayin baskan he japonyada deprem bölgesi ama adamlar saglam gökdelen yapiyolar sen bir an önce o DÜZCEMIZIN SEHIR ICINDEKI ESKI KÜLÜSDÜR BINALARI YIKDIR NE ÖYLE SANKI HARABEYE DÖNMÜS DÜSCE ANA CATDE ÜZERI RESMEN HARABE SENELERDEN BERI AYNI DEGISEN BISEY YOK YÜKSEK BINA YAPILSINKI SAGLAM YAPILSIN GÖKDELEN OLSUN DEPREMDE TEK KATLI BINALARDA YIKILDI ÜC KATLILARDA YIKILDI BASKAN HANGI CAGDA YASIYOSUN HE MESELE BINALARI SAGLAM YAPMAK KOTROLERIDE BELEDIYE YAPMAK YAA
Bilgi Eksikliği 4 yıl önce
Bilgi eksikliği olan insanlar korkak olur. Gereksiz önlemler alırlar. Gereksiz düşünceler ve gereksiz konuşmalar yaparlar. Konuralp bölgesi için sınırsız kat varken bir anda 8 kata indirmek o bölgedeki tüm yatırım planlamaları ve arsa fiyatlarını alt üst etmiştir. Deprem gerçeği, kaya zeminlerde teknolojiyle uygun yapıların yapılmasına engel değildir. Düzcede siyasiler gereksiz yaklaşımlarla düzcenin geleceğini mahvetmektedir. Şehrin BİR imar planı olur. Ama net olur. Çocuk oyuncağı olmaz.
Duzceli 4 yıl önce
Ah be Mehmet Keleş, Özlüyoruz seni, sen olsaydın merkeze en az 10 kat, konuralpe 50 kat izin verirdin.
problem 4 yıl önce
yapılaşmanın her aşamasında problem var. Denetim hak getire.Mesela zemin çürük olmasına rağmen bu zeminciler nasıl rapor veriyor da bu binalar 30 cm kazılıp bina yapabiliyorlar.Bu işte bir tuhaflık var.
Yoldaş 4 yıl önce
Bu şehir açık hava mezarlığına döner yapmayın etmeyin nedir bu aç gözlülük ...
Çok komiksiniz 4 yıl önce
Bitti yer kalmadı zaten berbat ettiniz oraları şimdi bu Dursun bey keleşin ekibinde değilmiydi zaten yahu kimi kandırıyorsunuz
Kasabalı 4 yıl önce
KEDİ UZANAMADIĞI CİĞERE MUNDAR DERMİŞ O MİSAL. KONURALP GÖZDE BİR YER OLMAYA BAŞLAYINCA DIŞARIDAN YATIRIMCI GELİNCE DÜZCE ESNAFI SAYIN CUMHURBAŞKANINI BİLE BU İŞE ALET ETMEYİ BAŞARDI HELAL OLSUN. (YATIRIM İSTEYİN YATIRIM YAPILANA MANİ OLMYN
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın