banner851

banner955

İNŞAAT İZİNLERİNDE YENİ DÖNEM

İnşaat izinleri için belediye başta olmak üzere birçok kuruma başvuruda bulunması gereken vatandaşların işi kolaylaşacak! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bürokratik işlemlerin sayısını azaltmak için çalışmalara başladı. Kurumlar arasında kurulacak bağlantıyla birlikte süreç kısalacak. İnşaat izinlerinde gereken imza sayısı 18’den 6’ya düşürülecek.

Yerel Haber 13.02.2018, 13:15 13.02.2018, 17:14
2050
banner1032

İnşaat izinlerinde gereken imza sayısının 18’den 6’ya düşürüleceği açıklandı. Açıklama, Başbakanlık tarafından koordine edilen Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) Toplantısı'nda bizzat Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'den geldi.

Yatırımların sayısının artırılmasının ve bürokratik işlemlerin sayısının azaltılmasının hedeflendiği toplantıda, Bakan Özhaseki, inşaat izinleri ve tapu işlemlerinin kolaylaştırılması amacıyla bazı adımların atıldığını bu kapsamda da inşaat izinlerinde gereken imza sayısının 18’den 6’ya düşürüleceğini açıkladı.

Kurumlar arasında bağlantı kurulacak 
Hayata geçirilecek yeni sisteme göre; inşaat izinleri için belediyenin farklı birimleri, Tapu ve Kadastro, vergi dairesi ve SGK gibi birçok kuruma başvuruda bulunması gereken vatandaşlar, kurumlar arasında kurulacak bağlantıyla bu süreci daha kısa sürede tamamlayacak. İzin sürecinde tamamlanması gereken işlem sayısı da 18’den 6’ya inecek. Vatandaşlar, evraklarını belediyeye teslim edecek. Bu aşamadan sonra belediyeler gerekli evrakları elektronik ortamda kendi birimleri ile ilgili idarelere göndererek inşaat onay sürecini tamamlayacak.

Belediyenin imzası ile inşaata başlanacak
Ayrıca önceki dönemde yapı ruhsatında, denetim firması, proje mimarı, inşaat-elektrik-tesisat için mühendisler, müteahhit, belediyede şef, daire başkanı gibi 18 ayrı kişinin imzası aranırken gelecek dönemde belediyenin onayı ile inşaata başlanabilecek. Çalışmaların hızlanması amacıyla çok sayıda adım atmaya hazırlanan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şantiye kuruluşu için SGK’ya gitme zorunluluğunu da ortadan kaldıracak. İşlemler, SGK ile belediye arasında kurulacak iletişim kanalı aracılığıyla tamamlanacak. Kamuoyunda iskan olarak bilinen yapı kullanma ruhsatının verilmesi sırasında SGK’dan ve vergi dairesinden istenen “borcu yoktur” belgeleri de belediyeler tarafından doğrudan vatandaş yerine ilgili kuruluşlardan temin edilecek.

Tapuda otomatik sisteme geçilecek
İnşaatın bitirilmesiyle birlikte iskan sürecinin ardından Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne başvurularak yapılması gereken “cins değişikliği” işlemi de tek kaleme indirilecek. Tapu ile belediye arasında kurulacak elektronik iletişim ile iskan iznini veren belediye, aynı zamanda tapuyu da bilgilendirecek ve “cins değişikliği” otomatik olarak gerçekleşecek. 

“Kaliteli bir denetim mekanizması kuracağız”
Toplantıda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek çalışmaları değerlendiren Bakan Özhaseki, yapı denetim kuruluşlarında bina planlarını onaylayan memurlar için deneyim şartı getirileceğini bu sayede daha kaliteli bir denetim mekanizması kurulmasının hedeflendiğini de açıkladı.

Haber: C. ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (6)
mesut 5 yıl önce
mütaitlerin denetlenmesi gerek binaları yapıp iskan almayıp daire ve mülk sahiplerini mağdur ediyorlar bu konuyada deyinin!!!
yapı denetim 5 yıl önce
önce yapı denetimleri kontrol altına alın. önüne gelen inşaat yapı denetimi yapmak herkesin harcı değil. Herkes onu tercih ediyor diye o iyisi olmadığını geç anladık da işte...
m 5 yıl önce
Önüne gelen inşaat işleri yapıyor, bu işler ticarete benzemez. Sonumuz iyi olur inşAllah
VATANDAŞ 5 yıl önce
MÜHENDİSİN ETİK ANLAYIŞI DENEYİMİN ÖNÜNDEDİR.NE DENEYİMLİ MÜHENDİSLER NELER YAPIYOR!BELEDİYENİN BİRAZ DAHA İNCE ELEYİP SIK DOKUMASI LAZIM.
Akif 5 yıl önce
Desene bundan sonra Düzce Belediyesinde ruhsat için 2aydan fazla beklemeyecez
ERAY 5 yıl önce
İSTEDİĞİNİZ KADAR KANUN ÇIKARIN BELEDİYE İMAR PERSONELİNİ
DEĞİŞTİRMEDİKÇE DÜZELMEZ...DÜZELMEZ...RESMEN İŞ YAVAŞLATMA EYLEMİ YAPIYORLAR..İŞ YAPMAMAK İÇİN ELLERİNDEN GELENİ YAPIYORLAR.
16
hafif yağmur